1910’da kurulan Milli Kütüphane 7/24 hizmete açıldı

Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, 1910 yılında kurulan 'Milli Kütüphane’nin' dün itibarıyla 7 gün 24 saat vatandaşların hizmetine açıldığı duyuruldu.

1910’da kurulan Milli Kütüphane 7/24 hizmete açıldı

Konya Halk kütüphanesi ilk defa ‘Milli Kütüphane’ adı ile 1910 yılında Konya Valisi Muammer Bey'in öncülüğü ile eski Rehberi Hürriyet Okulu içinde bir binada kurulmuştu. Kütüphane, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile İller İdaresi Kanunu'na göre de Konya Valiliği'ne bağlı bulunuyor.

FOTO:SÖZCÜ

FOTO:SÖZCÜ

Kütüphane, 1947 yılında Milli Eğitim Bakanlığı Kütüphaneler Genel Müdürlüğü emrinde ‘Konya Umumi Kütüphanesi’ adıyla çalışmaya başladı.

1950 yılında, Alaeddin Tepesi'ndeki Halkevi binasının bir katına taşındı, 1955 yılında da Anıt alanındaki Halkevi Kütüphanesini de içine alarak hizmete girdi. 1978 yılında ise Mevlana Tetkikleri Enstitüsü olarak yapılan Mevlana alanındaki hizmet verdiği binaya taşındı.

FOTO:SÖZCÜ

FOTO:SÖZCÜ

2011 Kasım ayından itibaren Valilik Makamının onayı ile okuyuculara açılarak, gece saat 23.00'a kadar hizmet veren kütüphanenin, ‘Kütüphanelerin hayatımızın içinde daha fazla yer edinmesine katkı sağlaması’ amacıyla Valilik Makamından alınan olur yazısı ile 30.07.2018 tarihi itibari ile kullanıcılarına 7/24 hizmet vermeye başladığı, duyuruldu.

Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar YARAR'ın yaptığı yazılı açıklamaya göre, 1910 yılında kurulan “Milli Kütüphane”, “Milletin Kütüphanesi Hergün 24 Saat Milletin Hizmetinde” olacak. Yazılı açıklama ayrıca, İl Halk Kütüphanesine asılan pankartla da duyuruldu.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...