Sözcü Plus Giriş

2018 Bedelli askerlik ne zaman çıkacak? En son bedelli askerlik yaş sınırı kaçtı?

Seçimlerin yaklaşması ile bedelli askerlik yeniden Türkiye gündemine oturdu. Daha önce de uygulanan bedelli askerlik ile ilgili son dakika önemli açıklamalar geldi. Başbakan Yıldırım, "Bakış açım müspet" dedi, yardımcısı Fikri Işık ise "Hükümetimiz bu konuyu mutlaka değerlendirecektir." dedi. İşte bedelli askerlik ile ilgili son gelişmeler...

20:59 -
2018 Bedelli askerlik ne zaman çıkacak? En son bedelli askerlik yaş sınırı kaçtı?

Bedelli askerlik ne zaman gelecek? Bedelli askerlik kimleri kapsıyor ve yaş sınırı kaç olacak? Başbakan Binali Yıldırım, “Bir yandan terörle mücadele veriyoruz, bir yandan bedelli falan. İstismar edilebilecek bir konu gibi görünüyor. Bir yandan toplumdan bir talep geliyor. Biz askerlikte profesyonelliğe geçtik. Vatani görevlerini yapan askerleri biz cepheye hiç göndermedik. Profesyonel askerliğe geçtiğimiz için dikkate alınması gereken bir şey bu” dedi. Bedelli askerlikten elde edilecek gelirin nasıl kullanılacağını da açıklayan Yıldırım, “Buradan elde edilecek gelirin savunma sanayisinin güçlendirilmesinde kullanılması gerekir. Bunları tabi konuşacağız. Bakış açım müspet. Ancak bazı soru işaretlerini de ortadan kaldırmamız lazım” ifadelerini kullandı.

Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, Başbakan Binali Yıldırım’ın bedelli askerlik açıklamasını değerlendirerek, “Bizim hepimizin farklı düşüncesi olabilir, ama Sayın Başbakanımız bu konuya ‘müspet bakıyorum’ dedikten sonra hükümetimiz bu konuyu mutlaka değerlendirecektir” dedi. Bedelli askerliğin gelip gelmeyeceği henüz resmi olarak netleşmedi.

EN SON NE ZAMAN BEDELLİ ASKERLİK ÇIKTI?

Askerlik çağına gelen ancak çeşitli sebepler dolayısıyla bu görevi ifa etmede sorun yaşayan vatandaşlar için çıkartılan bedelli askerlikten, bu güne kadar yaklaşık 400 bin kişi faydalandı. İlk olarak 1987 yılında çıkartılan bedelli askerlik imkanından 18 bin 433 kişi faydalanırken, bu tarihten yaklaşık 5 yıl sonra, 1992 yılında yeniden gündeme gelen bedelli askerlik başvurularından ise 35 bin 111 kişi faydalandı.

Bu rakam 1999 yılında 72 bin 290, 2011 yılında 69 bin 073, en son 2014 yılında çıkartılan bedelli askerlik uygulamasında ise 203 bin 824 kişi bedelli askerlik uygulamasına dahil olmuştur. 2011 yılında gerçekleştirilen başvurulardan, 30 yaşından gün alan ve 30 bin TL tutar ödeyenler faydalanırken, 2014 yılında başvuruya açılan uygulamada ise 1 Ocak 1988 ve önceki tarihlerde doğan ve 18 bin TL ödeme şansı elde edenler faydalanabildi.

Bu bilgiler ele alındığında bedelli askerliğin 1 Ocak 1992 ve önceki tarihlerde doğan vatandaşlara isabet edeceği öngörülebilir.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more