Reklamsız Sözcü

Adıyaman’da bayram namazı saat kaçta kılınacak? İşte 2018 il il bayram namazı saatleri….

İllere göre bayram namazı saatleri değişiklik gösteriyor. Diyanet İşleri Başkanlığı da resmi internet sitesinden bayram namazı saatlerini yayınladı. Adıyaman'da bayram namazı saat kaçta kılınacak? Haberimizden il il bayram namazı saatlerini ve bayram namazı nasıl kılınır sorusunun cevabını öğrenebilirsiniz.

android-time 17:00
Adıyaman’da bayram namazı saat kaçta kılınacak? İşte 2018 il il bayram namazı saatleri….
İllere göre bayram namazı saatleri değişiklik gösteriyor. Diyanet İşleri Başkanlığı da resmi internet sitesinden bayram namazı saatlerini yayınladı. Adıyaman'da bayram namazı saat kaçta kılınacak? Haberimizden il il bayram namazı saatlerini ve bayram namazı nasıl kılınır sorusunun cevabını öğrenebilirsiniz.

Ramazan ayının bitişi bayram ile kutlanıyor. İslam dininde senede iki kez bayram kutlanıyor, biri Ramazan Bayramı diğeri ise Kurban Bayramı… Bayramlarda İslam’a göre müminler sevdikleri ile bir araya gelmeli dir. Bayram sabahlarında erkekler cemaatle birlikte bayram namazını eda ederler. Adıyaman’da yaşayan vatandaşlarımız bayram namazı saatini Google üzerinden araştırıyor. Peki Adıyaman’da bayram namazı saat kaçta kılınacak? İşte il il bayram namazı saatleri…

İL İL BAYRAM NAMAZI SAATLERİ İÇİN TIKLAYIN

Adıyaman’da bayram namazı saat 05:48’de kılınacak.

BAYRAM NAMAZI NASIL KILINIR, KAÇ REKATTIR?

2 rekat olan Bayram namazına, Allahuekber “Niyet ettim Allah rızâsı için vâcib olan Ramazan Bayramı namazını kılmaya. Uydum imama.” denip niyet edilir. İmam, ellerini kulaklarına kaldırıp “Allâhuekber” diyerek tekbîr alıp ellerini göbek altında bağlar. Cemaat de aynısını yapar ve “Sübhaneke” duasını okunur. Ardından, imam ellerini kulaklarına kaldırıp “Allahu Ekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır ki cemaat de aynısını tekrarlar. Sonrasında imam, ellerini kulaklarına kadar kaldırıp “Allâhu Ekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır.

Cemaat de onu takip eder. Ardından imam, ellerini kulaklarına kadar kaldırıp “Allâhu Ekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini göbek altında bağlar. Cemaat de aynı şeyi yapar ve imamın okuduğu sûre ile âyetleri dinler. Bu rekat imamla birlikte rükû ve secde edilirek bitirilir.İlk rekatın ardından 2. rek’âta kalkılıp eller göbek altında bağlanır.

İmam, sûre ve âyetleri okur, cemaat dinler. Sonra, imam ellerini kulaklarına kaldırıp “Allahuekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de bunu tekrarlar. Ardından, imam ellerini kulaklarına kaldırıp “Allahu Ekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de aynısını yapar. Ardından imam ellerini kulaklarına kaldırıp “Allahuekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de aynısını yapar. Sonra, imamla birlikte rükû ve secde edilerek namaz bitirilir. Sonra, imam minber’e çıkarak “Bayram hutbesi”ni okur. Hutbenin ardından dua edilir.

ADIYAMAN’IN EN ÖNEMLİ CAMİLERİ

Ulu Camii
Adıyaman'ın şehir merkezinde bulunmaktadır. Dulkadiroğulları Beyliği zamanında yapılan camii daha sonraları birçok kez onarım görmüştür. Caminin bu günkü şekliyle 1863 tarihinde yaptırıldığını bildiren bir kitabe, minare kaidesinin doğuya bakan üst yüzeyinde bulunmaktadır. Aynı yerde altta kemer içinde bulunan bir başka kitabede caminin 1902 yılında tamir gördüğü anlaşılmaktadır.

Çarşı Camii
İl merkezinde bulunmaktadır. Vakfiyesinde belirtildiğine göre Hacı Abdulgani tarafından 1550 yılında yaptırılmıştır. Dikdörtgen planlı caminin payandalarla desteklenen duvarları kesme taştan yapılmıştır.

Eskisaray Camii
İlimiz merkez Eskisaray mahallesinde bulunan Eski Saray Camii Hicri 1148'de İbrahim Paşa tarafından yaptırılmıştır. Cami bir çok defa onarım görmüştür. Son onarımda camii kuzeye doğru genişletilmiştir.

Kab Camii
Mahalleye kendi adını veren Kab Camii kitabesine göre Hicri 1182 (1768) yılında yapıldıktan sonra Hicri 1342 (1923) Hacı Mehmet Ali tarafından yeniden yaptırılmıştır. 2010 yılında Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından aslına uygun tadilat yapılmıştır.

Yenipınar Camii
Adıyaman Merkez Yenipınar mahallesinde bulunmaktadır. Minare kaidesinde yer alan kitabeye göre Hicri 1133 (1720) senesinde Hacı Mahmut adında birisi tarafından yaptırılmıştır.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 20:2114.06.2018
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more