Ramazan ayı hangi gün başlıyor? İlk oruç ve ilk sahur ne zaman?

Ramazan ne zaman? ve İlk sahur, oruç, iftar ne zaman? soruları İslam dinine mensup hemen herkesin sorduğu sorulardan. Bereket ayı Ramazan’ın gelişine oldukça kısa bir zaman kaldı. İlk oruç, ilk sahur ve ilk iftar zamanları haberimizde...

Ramazan ayı hangi gün başlıyor? İlk oruç ve ilk sahur ne zaman?

2018 Ramazan bayramı ne zaman başlayacak? sorusu Müslüman yurttaşlarımız tarafından merak ediliyor. On bir ayın sultanı olarak nitelendirilen yılın en bereketli ayı için hazırlıklar yapılmaya başlandı. Peki İlk sahur, oruç, iftar ne zaman? Ramazan ayı ne zaman başlıyor? İşte Kadir Gecesi, Ramazan Bayramı ve oruca dair tarih ve bilgiler..

ÜÇ AYLAR

Üç aylar veya Mübarek üç aylar, Hicri takvim`de mukaddes olan Recep, Şaban ve Ramazan aylarıdır. Faziletli sayıldığı için ibadetler artırılır, günahlardan en azından saygıdan dolayı sakınılır ve Ramazan ayına hazırlık yapılır. Ayrıca, Recep Regaib Kandili ve Mirac Kandilini, Şaban Beraat Kandilini ve Ramazan Kadir Gecesini barındırır

RAMAZAN NE ZAMAN?

Son günlerde internet üzerinden en çok araştırılan sorulardan biri…2018 Dini takvimine göre bu yıl Ramazan ayı 16 Mayıs 2018 tarihinde başlayacak. İlk teravih namazı da 15 Mayıs akşamı kılınacak. İlk sahur 15 Mayıs’ı 16 Mayıs’a bağlayan gece yapılacak. İlk iftar 16 Mayıs’ta idrak edilecek. Ramazan, Hicrî Takvim’e göre 9. ay ve İslam dininin inancına göre Hz. Muhammed’e Kuran-ı Kerim ayetlerinin inmeye başladığı, aynı zamanda Müslümanlarca oruç tutulmaya başlanılan aydır. Bu ayda oruç tutmak İslam’ın beş şartından birisidir. Ayın hilal görünümünün ilk görülüşünden itibaren 29 veya 30 gün boyunca Ramazan’ın sürdüğü hadislerden alıntılanarak hesaplanmıştır.

 

Ramazan pidesi fiyatları belli oldu İlginizi Çekebilir Ramazan pidesi fiyatları belli oldu

KADİR GECESİ TARİHİ

Ramazan ayının 27. gecesi İslam âleminde Kadir Gecesi olarak bilinir ve kutlanır. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yayınladığı 2018 yılı dini günler takvimine göre İslam aleminin en kutsal gecesi olan Kadir Gecesi bu yıl, 10 Haziran Pazar günü idrak edilecek.

RAMAZAN BAYRAMI NE ZAMAN?

6 Mayıs 2018 Çarşamba günü Ramazan Ayı’nın ilk günüdür. 10 Haziran 2018 Pazar günü Kadir Gecesi’dir. 14 Haziran 2018 Perşembe Günü ise Arefe günüdür.

FİTRE NE KADAR?

Fitre nedir, kimlere verilir sorularının yanında her sene fitre miktarı da araştırılıyor. Ramazan öncesinde belirlenen fitre miktarı bu sene 19 lira olarak belirlendi. Geçtiğimiz yıl Diyanet fitre miktarını 16 TL olarak açıklamıştı.

Kurban Bayramı ne zaman? Kurban Bayramı 9 gün tatil olacak mı? İlginizi Çekebilir Kurban Bayramı ne zaman? Kurban Bayramı 9 gün tatil olacak mı?

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...