Sözcü Plus Giriş

2018 RAMAZAN İMSAK VAKTİ: İstanbul’da sahur ne zaman bitiyor? Sahura kaç saat kaldı?

Vatandaşların Google üzerinden en çok arattığı soru "İstanbul'da sahur ne zaman bitiyor?" Ramazan ayı boyunca Müslümanlar sahura kalkıp niyet edip iftar vakti geldiğinde orucunu açacaklar. İstanbul'da ibadetlerini yerine getirmek isteyen vatandaşlar ise İstanbul sahur ve iftar vakitlerini merak ediyorlar. Haberimizden 2018 Ramazan imsakiyesi ve sahur hakkında ayrıntıları okuyabilirsiniz.

23:22 -
2018 RAMAZAN İMSAK VAKTİ: İstanbul’da sahur ne zaman bitiyor? Sahura kaç saat kaldı?

İstanbul için sahur vakti ne zaman bitiyor? Ramazan ayı başladı. Müslümanlar bin aydan daha hayırlı kabul edilen bu ayı en güzel şekilde değerlendirmek istiyor. Sahurun İslam’da özel bir yeri var. Sahur, Müslümanların oruç tutmadan önce, imsak vaktine kadar yedikleri, içtikleri sünnet olan vakte denir. İstanbullular internet üzerinden sahur vaktini araştırıyor. Peki İstanbul için sahur vakti ne zaman, sahur ne zaman bitiyor? İşte 2018 Ramazan imsakiyesi…

2018 RAMAZAN İMSAKİYESİ İÇİN TIKLAYIN

İSTANBUL’DA SAHURA KAÇ SAAT KALDI?

RAMAZAN’DA SAĞLIKLI BESLENMEK İÇİN 10 İPUCU

Oruç ile birlikte beslenme düzenimizin değişmesinin mide ve bağırsak sorunlarına neden olabileceğini ifade eden Memorial Diyarbakır Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Uzman Diyetisyen Özlem Tay, sağlıklı bir Ramazan ayı geçirebilmek için dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi. Diyetisyen Özlem Tay, sağlıklı bir Ramazan için 10 öneride bulundu.

1.PİŞİRME YÖNTEMLERİNE DİKKAT
Ramazan ayında tüketilen besinlerin pişirilme yöntemleri konusunda dikkatli olunması gerektiğini belirten Tay, “Kızartma usulü ile pişirilmiş yemekler yerine ızgara, fırında, haşlama veya buğulama yöntemleri tercih edilebilir. Böylelikle mide krampları, reflü, mide yanması ve hazımsızlık riski en aza indirilmiş olur” dedi.

2. ORUCU HURMA YA DA KAYISI İLE AÇIN
Uzun süren açlık sonrası iftarda kalorisi fazla olan besinlere yönelimin fazla olduğunu ifade eden Tay, “Orucu hurma ve kuru kayısı gibi meyvelerle açmak, bu eğilimi azaltabilir. 10-15 dakika sonrasında kuru fasulye, nohut, yarma ve yoğurt ile hazırlanan ayran aşı çorbası, mercimek veya cacık tercih edilebilir. İftarda tüketilen çorba, cacık gibi sulu besinler hem bir miktar sıvı ihtiyacını karşılayacaktır hem de mide doygunluğunu artıracaktır” diye konuştu.

3. YAVAŞ YİYİN
İftar sofralarında yemeği hızlı bir şekilde ve az çiğneyerek tüketmek yerine, küçük lokmalar halinde yavaş yavaş yemeğinin uygun olacağını ifade eden Tay, hızlı ve aşırı miktarda besin ile mideye yüklenmenin, ani gerginlik ve tansiyon yükselmesi ile nörolojik hormonların hızlı salgılanmasına yol açacağını söyledi.

4.TAM BUĞDAY EKMEĞİNİ TERCİH EDİN
Bir Ramazan klasiği olan pidenin iftarda tercih edilmesini öneren Tay, sahurda ise tam buğday veya tam çavdar ekmeğinin tercih edilmesini önerdi. Tay, “Çünkü tam tahıllı unlardan yapılmış ekmekler daha uzun süre tok tutarak oruç tutan kişinin acıkmasını geciktirir. Ayrıca 1 avuç içi büyüklüğündeki pidenin yaklaşık 50-70 kalori yani 1 dilim ekmek kalorisine eş değer olduğu da unutulmamalıdır” diye konuştu.

5. YEMEĞİN YANINDA YOĞURT VE AYRAN TÜKETİN
İftarda, çorbadan sonra bir miktar etli sebze yemeği, ızgara, zeytinyağlı sebze yemeği ile beraber yoğurt veya ayran tercih edilmesi gerektiğini kaydeden Tay, yemekten sonra ise mevsim itibarıyla karpuz, kavun, şekersiz veya az şekerli olarak hazırlanan komposto tüketilebileceğini ve yemekten 1 saat sonra ufak bir porsiyon sütlü tatlı ile devam edilebileceğini belirtti.

6. SU İÇİN
Ramazan ayının sıcak günlere denk gelmesi ve vücudun su ihtiyacının artması, yeterli miktarda sıvı ve su alımının daha da önem kazandığını belirten Tay, “Günlük su ihtiyacı 1,5-2 litre iken, sıcak aylarda bu gereksinim 2-2,5 litreye çıkmaktadır. Sıvı ihtiyacının karşılanması için yeterli su tüketiminin yanı sıra, taze sıkılmış meyve ve maden suları, az şekerli veya şekersiz meyve kompostoları, kavun, karpuz gibi yaz meyveleri tüketilmelidir. Meyve tercihleri küçük porsiyonlar olmalıdır” diye konuştu.

7. DENGELİ BESLENİN
Diyetisten Özlem Tay, iftar sofrasında farklı besinlere yer vermeye çalışılması gerektiğini söyledi. Tay, kırmızı et, balık, baklagiller, sebze yemeğinin dengeli bir şekilde 1 hafta boyunca tüketilebileceğini ve böylelikle sağlıklı bir beslenme düzeni sağlanabileceğini kaydetti.

8. KABIZLIK SORUNUNA KARŞI ÖNLEM ALIN
Önerilerinde kabızlık sorunlarına karşı önlem alınması gerektiğini de belirten Tay, “Uzun süre aç kalmak, kabızlık sorununun artmasına sebep olabilir. Bu nedenle Ramazan ayında bol lifli ve posalı yiyeceklere ağırlık verilmelidir. Tam buğday veya kepekli ekmek, bulgur pilavı, kuru baklagiller tercih edilmesi, taze sebze ve meyve tercihleri bu dönemde yaşanabilecek kabızlık sorununun önüne geçecektir. Kabızlık sorunu yaşamamak için yeterli su tüketimi de son derece önemlidir” dedi.

9. İFTARDAN SONRA YÜRÜYÜŞ YAPIN
Ramazan ayı boyunca kilo almamak, formda kalmak ve sağlıklı beslenmek için mutlaka sahura kalkılması gerektiğini dile getiren Tay, iftardan sonra ise mümkün olduğunca hareketin artırılması, egzersizler yapılması ve yürüyüşlere çıkılması gerektiğini kaydetti.

10. DOKTORUNUZA DANIŞIN
“Oruç tutması sakıncalı olan hasta grupları, doktorlarının önerilerine uygun hareket etmelidir. Tansiyon, şeker ve kolesterol hastaları da oruç konusunda doktorunun uyarısına uymalıdır”. (İHA)

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more