Sözcü Plus Giriş

Kredi kartını pos makinesine temas ettirmeden yapılan işlemin adı nedir?

Her akşam olduğu gibi bu akşam da Hadi ipucu sorusunun cevabı merak ediliyor ve araştırılıyor. Bu akşamki Hadi ipucu sorusunda belki de günlük hayatınızda kullandığınız ama ismini hatırlayamadığınız ya da bilmediğiniz bir işlem var. Kredi kartı kullanıcıları bu işlemin ismini biliyor! 26 Kasım Hadi ipucu sorusu: Kredi kartını pos makinesine temas ettirmeden yapılan işlemin adı nedir?

18:05 -
Kredi kartını pos makinesine temas ettirmeden yapılan işlemin adı nedir?

Hadi bu akşam MasterCard Özel Yarışması'yla 20.30'da yarış severlerle buluşacak. Ödül 30 bin lira! Ülkemizde kredi kartı, ilk olarak 1968 yılında kullanılmıştır. Gelişen teknolojiyle birlikte kredi kartlarıyla yaptığımız ödemelerin yöntemi değişmiştir. Kartınızı ödeme noktasında pos makinesine temas ettirmeden, sadece göstererek işlem yaptığımız ödeme teknolojisinin adını bilen var mı? İşte 26 Kasım Hadi ipucu sorusu…

26 KASIM HADİ İPUCU SORUSU

CEVAP: TEMASSIZ ÖDEME

hadi-ipucu

TEMASSIZ ÖDEME NEDİR?
Temassız ödeme, kullanıcı ödeme aracı (kredi kartları, banka kartları, akıllı telefonlar ve diğer mobil cihazlar da dahil), ve POS cihazı arasında temas olmadan yapılan ödeme işlemlerine verilen isimdir. Temassız ödeme işleminde, kullanıcı temassız kartını veya temassız ödeme yapabilen (NFC özellikli) telefonunu iş yeri POS cihazına yakın mesafede (maksimum 4 santimetre uzaklık) tutar ve ödeme bilgileri kablosuz olarak (radyo frekansı ile tanımlama – RFID) gönderilir.Temassız ödeme kabul eden iş yerlerinde POS cihazının üzerinde temassız dalga işareti ve/veya «Contactless» ifadesi yer alır.

İLGİLİ HABER26 Kasım 12:30 Hadi ipucu sorusu: Élysée Sarayı hangi ülkededir? Élysée Sarayı nerede?26 Kasım 12:30 Hadi ipucu sorusu: Élysée Sarayı hangi ülkededir? Élysée Sarayı nerede?
Son güncelleme: 00:21 05.08.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more