Sözcü Plus Giriş

27 Ekim | Hadi ipucu sorusu: The Godfather filminde Vito Corleone karakterini canlandıran oyuncu kim? Hadi ipucu…

Hadi ipucu sorusu yayınlandı. Hadi bilgi yarışması 27 Ekim'de Film Gecesi'yle 20:30’da başlayacak. Hadi ipucu sorusunda, kült filmler arasında yer alan "Baba" filmini sordu. Peki, The Godfather filminde Vito Corleone karakterini kim canlandırıyordu? İşte, Hadi ipucu ve cevabı...

Güncellenme: 19:23, 27/10/2018
27 Ekim | Hadi ipucu sorusu: The Godfather filminde Vito Corleone karakterini canlandıran oyuncu kim? Hadi ipucu…

Hadi bugün sinema tutkunlarını sevindirecek bir format ile sorularını soracak. “Film Gecesi” olarak adlandıralan günde soruların tümü sinema ile ilgili olacak. ‘'Ona reddemeyeceği bir teklif yapacağım'' repliği ile akıllara kazınan Vito Corleone ise Hadi’de ipucu sorusu oldu. 27 Ekim Hadi ipucu sorusu da ise şu şekilde; “Filmde ‘'Ona reddemeyeceği bir teklif yapacağım'' diyen Vito Corleone karakterini canlandıran oyuncu kim biliyor muyuz?” soruldu. Filmi izlemeyenler ve merak edenler tarafından doğru cevabın araştırılmaya başlandığı Hadi ipucu sorusu cevabı aşağıda yer alıyor.

HADİ İPUCU SORUSU 27 EKİM

Soru: The Godfather filminde Vito Corleone karakterini kim canlandırıyor?

Hadi ipucu sorusunu yanıtı; The Godfather filminde Vito Corleone karakterini MARLON BRANDO canlandırdı.

Godftaher filminde rol alan Marlon Brando'nun makyajlı ve makyajsız hali

Godftaher filminde rol alan Marlon Brando’nun makyajsız ve makyajlı hali

MARLON BRANDO KİMDİR?

Marlon Brando; 3 Nisan 1924 yılında Omaha, Nebraskada dünyaya geldi. 11 yaşına geldiğinde ailesi ayrıldı. Marlon Brando ve diğer iki kardeşini alan annesi Dorothy Julia, Kaliforniyaya taşındı. 1937 yılında aile tekrar bir araya geldi ve Şikagoya taşındılar. Küçük yaştan itibaren yaptığı taklitleri büyüdüğünde geliştirerek canlandırdığı karakterlerde kullandı. Kız kardeşi Jocelyn Brando, ailede ilk defa oyunculuk kariyeri peşinde koştu ve Amerikan Dramatik Sanatlar Akademisine okudu. Broadwayde sahneye çıktıktan sonra birçok filmde rol aldı. Öteki kız kardeşi Frances Brando ise okuduğu üniversiteyi yarıda bırakarak New Yorka sanat okuluna gitti. Marlon daha sonra Francesin izinden gitti.

Yazları babasının ayarladığı hendek kazıcılığı işini yaptı. Asker olmak istedi ama yapılan sağlık taramasında futbol oynarken yaşadığı diz sakatlığı yüzünden orduya kabul edilmedi. Bu olayın ardından New Yorktaki kız kardeşinin izinden gitmeye karar verdi. Babası bu kararını altı ay boyunca destekledi. Altıncı ayın sonunda ise satış elemanı olması için Brando'ya iş buldu. Yine de, Brando hayallerinin peşinden giderek Aktörler Studyosuna yazıldı ve eğitimine devam etti.

Marlon Brando, Stella Adler tarafından oyunculuk eğitimi aldı. Stella Adler, ona özel bir teknik olan; Stanislavski Sistemini öğretti. Stellanın Brando ile ilgili anlattığı bir anısında ; ” “Bir gün bütün sınıfa tavuk olmalarını söyledim. Bende nükleer bomba oldum ve üzerlerine doğru koşmaya başladım. Bütün sınıf gıdaklayarak koşuşturmaya başladı fakat bir tek Brando sakince sanki yumurtasının üstünde oturuyomuş gibi olduğu yerden kımıldamadı. Bunu neden yaptığını sorduğumda ise bana “Ben tavuğum. Nükleer bombaları bilmem ki.”” Yanıtını verdi. ”

Marlon Brando bu Stanislavski Sistemini kullanarak ilk rollerini Sayville, New Yorkta aldı. Burda keşfedilen Brando, kısa süre içerisinde kendini Broadwayde buldu. 1944 yılında, ünlü “I Remember Mama” adlı Broadway dramasında rol aldı. O yıl eleştirmenler tarafından Broadwayde “Geleceği En Parlak Aktör” olarak seçildi. 1947 yılında, ünlü Warner Brothers şirketi tarafında deneme çekimlerine davet edildi. “Rebel Without A Cause” adlı filmin deneme çekimleriydi. 1955 yılında film yayınlandı. 2006 yılında çıkan “A Streetcar Named Desire” DVDsinde bu deneme çekimine yer verildi.

Marlon Brandonun ilk beyaz perde rolü belden aşağısı tutmayan eski bir askeri canlandırdığı “”The Man”” filmiydi. Bu rolüne hazırlanmak için bir ayını Birmingham Askeri Hastanesinde geçirdi. Daha sonra “”A Streetcar Named Desire”” filmindeki Stanley Kowalski adlı karakteri ile Hollywood'da büyük bir ün elde etti. Yıllar sonra bile insanların kendisini yolda gördüğünde canlandırdığı Stanley Kowalski karakteriyle özdeşleştirdiğini söyler. Bu rolü Brandoya “En İyi Aktör” dalında ilk Akademi Ödülünü kazandırmıştır. Bu başarısı daha sonra 1952 yılında “Viva Zapata!”, 1953 yılında “Julius Caesar” ve 1954 yılında “On the Waterfront” ile devam etmiştir. Bu akademi ödüllerini aldığı yıllarda üç yıl arka arkaya BAFTA Ödüllerinde “En İyi Başrol” ödülünün sahibi olarak tarihe geçmiştir.

Yayınlanma Tarihi:18:29,