Sözcü Plus Giriş

Bayrağında ejderha figürü bulunan ülkenin adı nedir? (Gürleyen Ejderhalar Ülkesi)

Hadi bu akşam 20.30'da 20 zor soruyla takipçileriyle buluşacak. Oyun severler merakla Hadi ipucu sorusunu ve cevabını araştırıyor. Bu sorunun cevabını bilenler diğer yarışmacılara göre daha avantajlı oluyor. Peki Ulusal marşının adı 'Gürleyen Ejderhalar Ülkesi' olan ve bayrağında ejderha figürü bulunan bu ülkenin adını bilen var mı?

18:13 -
Bayrağında ejderha figürü bulunan ülkenin adı nedir? (Gürleyen Ejderhalar Ülkesi)

Hadi bu akşam 20 zor soruyla 20.30'da yayınlanacak. Bu akşamki ödül 10.000 TL. Ejderhalar yalnızca dizilerde ve kitaplarda değil, gerçek hayatta da karşımıza çıkıyor.Bugünkü ipucumuz ejderhaları bayrağına ve ulusal marşına taşıyan bir ülkeden geliyor. Ulusal marşının adı ‘Gürleyen Ejderhalar Ülkesi’ olan ve bayrağında ejderha figürü bulunan bu ülkenin adını bilen var mı? İşte 28 Hadi ipucu sorusu ve cevabı…

28 HADİ İPUCU SORUSU

CEVAP: BHUTAN

BHUTAN HAKKINDA

Bhutan, Güney Asya’da bir ülkedir. Batısında ve güneyinde Hindistan’ın, kuzeyinde Çin’in yer aldığı Bhutan’ın coğrafî konumu 27-30 Kuzey enlemi, 90-30 Doğu boylamı üzerindedir. Ülkenin toplam yüzölçümü 47,000 km2 olup 1,075 km’lik bir kara sınırına sahiptir. Ülkenin sınırlarından 470 km’si Çin ile 605 km’si ise Hindistan’ladır.

Ülke, dağlık bir arazi üzerine kuruludur. Ancak iklim çeşitlilik göstermektedir. Kuzey ovalarda tropikal iklim hâkimdir. Orta kısımdaki vadilerde kışlar soğuk, yazlar sıcak geçer. Himalayalar’da ise kışlar sert, yazlar serindir.

Bhutan’da Himalayaların eteğinde buzullar ve göller. Ülkede birkaç verimli ova ve ağaçsız bozkır yer almaktadır. Ülkenin en düşük rakımlı yeri, Drangme Chhu (97 m) adındaki bölgedir. Buna karşılık en yüksek rakımlı noktası Kula Kangri’nin zirvesi olup tam 7.553 m’dir.

Ülkede kereste, alçıtaşı, kalsiyum karbür, hidro güç sanayileri yapılmaktadır. Ancak ülkede tarıma elverişli arazi hemen hemen yoktur. Ülkedeki tarıma elverişli alan oranı %2, otlaklar %6, ormanlık arazi %66 kadardır. Ülkedeki arazilerin sadece 340 km2 kadarı sulanabilmektedir. Ülkede tüm yıl boyunca sert fırtınalar, yağış sezonu boyunca yaygın toprak kaymaları görülmektedir.

Son güncelleme: 00:14 05.08.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more