Sözcü Plus Giriş

3 Mayıs Türkçülük Günü mesajları ve sözleri! Türkçülük Günü neden kutlanıyor?

Bugün 3 Mayıs Türkçülük Günü... Türkçülük Günü, Nihal Atsız, Zeki Velidi Togan, Nejdet Sançar Reha Oğuz Alparslan Türkeş gibi dönemin siyasetinde ünlü isimlerinin yargılandığı ve dönemin ünlü yazarlarından Sabahattin Ali gibi isimlerin davacı olduğu 3 Mayıs 1945 yılında Ankara Nümayişi"ni anmak amacıyla, ilk defa 3 Mayıs 1945 tarihinde kutlanmıştır. İşte 3 Mayıs Türkçülük Günü mesajları...

Güncellenme: 09:59, 03/05/2018
3 Mayıs Türkçülük Günü mesajları ve sözleri! Türkçülük Günü neden kutlanıyor?

Türkçülük günü, 3 Mayıs 1944'den beri her yıl 3 Mayıs'ta kutlanır. Peki, Türkçülük Günü nasıl ortaya çıkmış, neden kutlanır? İşte ilk defa 3 Mayıs 1945 tarihinde 10 mahkum tarafından kutlanan 3 Mayıs Türkçülük Günü mesajları…

3 MAYIS TÜRKÇÜLÜK GÜNÜ NEDİR?

Türkçülük-Turancılık davasının gerekçelerinden biri olarak gösterilen Hüseyin Nihal Atsız – Sabahattin Ali davasının 3 Mayıs 1944 tarihli duruşmasından sonra yaşanan “Ankara Nümayışı”‘nı anmak amacıyla, ilk defa 3 Mayıs 1945 tarihinde Tophane Askerî hapishanesinde Nihal Atsız, Zeki Velidi Togan, Nejdet Sançar ve Reha Oğuz Türkkan başta olmak üzere 10 mahkûm tarafından kutlanmıştır. Daha sonraki senelerde de devam eden toplantılar Türkçülük Günü (Bayramı) adını almıştır.

TÜRKÇÜLÜK GÜNÜ MESAJLARI

Türk töresinin bir diğer şartı da haddini bilmektir. Haddim bilmek… Ne kendinizi dev aynasında göreceksiniz. Herkese yukarıdan bakacaksınız, ne de kendinizi aşağıdan göreceksiniz, aşağıdan bakacaksınız.

Biz Türk gençlerini bu kutlu ülküde topladığın için sana gönülden bağlı olan biz genç bozkurtlar, senin bayrağını dalgalandırmaktan asla vazgeçmeyeceğiz.

Davalarımızın çözümü kendimize dönmek, sarsılmaz bir birlik halinde el ele vermek ve geceli gündüzlü çalışmaya girişmekle mümkündür.

Milletler yabancı kuvvetlerin orduları ve diğer maddi güçleri tarafından yok edilmeden önce, manevi ve fikir güçleri tarafından esaret atına alınırlar. Böyle bir toplumun esir ve yok olması kesin hale gelir.