Dev FETÖ operasyonu… 300 askerin ismi var

FETÖ'nün TSK'daki yapılanmasına yönelik İstanbul merkezli başlatılan iki ayrı soruşturmada, 211'i muvazzaf 300 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi. Operasyon kapsamında 150 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturmalar kapsamında ulaşılan bilgilere göre haklarında gözaltı kararı verilen şüphelilerin örgütün “Mahrem Hizmetler” yapısı içinde yer aldığı ve Bylock dahil olmak üzere bilinen iletişim usullerinden uzak durdukları ve farklı bir model kullandıkları ifade edildi.

Soruşturmalar kapsamında ulaşılan delillerde TSK içerisine sızan örgüt üyelerinin bir kısmının Bylock kullandığı ve örgütün finans kaynağı Bank Asya'ya para yatırdığının tespit edildiği, tespit edilemeyenlerin ise bu yöntemlerden uzak durdurulduğu aktarıldı.

Savcılığın, FETÖ'nün bu yöntemleri kullanmayan mensuplarını ikinci bir darbe kalkışması ve örgütsel başka faaliyette kullanmak üzere hazır beklettiği yönünde değerlendirme yaptığı belirtildi.

Savcılığın TSK verilerine dayanarak yaptığı çalışmada Hava Kuvvetlerinden bin 505 yüzbaşıdan 136'sı, 7 bin 978 Astsubaydan 129'u, Deniz Kuvvetlerinde 738 Albay'dan 86'sı, Kara Kuvvetlerinden de 3 bin 672 Albay'dan 386'sının bu kapsamda olduğunun anlaşıldığı vurgulandı.

Kripto diye tabir edilen ve TSK içine sızan FETÖ mensuplarının örgüt yöneticileriyle iletişime sabit kontörlü hatlardan geçtiği belirtildi.

Bunlardan birinin de İstanbul Üsküdar'da bulunan bir kuruyemişçi olduğu örgütün buradan 353 asker şahısla irtibat kurulduğunun tespit edildiği aktarıldı.

Soruşturmalar kapsamında tespit edilen askerlerin 128'nin 15 Temmuz darbe girişiminden sonra çeşitli illerde yürütülen soruşturmada tutuklu, 23'ünün arandığı, 24'ünün de itirafçı olduğu öğrenildi.  Geriye kalan 177 askerden 23'ünün daha önceki soruşturmalardan araması olduğu belirtildi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...