Sözcü Plus Giriş

98 yıl 26 gün sonra… Parlamenter sisteme veda!

23 Nisan 1920'de Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin (TBMM) açılmasıyla fiilen başlayan parlamenter sistem bu hafta sona eriyor. Meclis’in 24 Haziran seçimi için tatile girmesinden önce bu hafta görüşeceği son konu ‘torba teklif’ olacak. Türkiye 24 Haziran seçimlerinden sonra ise artık 'başkanlık' sistemine geçiyor.

09:47 -
98 yıl 26 gün sonra… Parlamenter sisteme veda!

TBMM, 26'ncı dönemi bu hafta sona eriyor. Meclis'in 24 Haziran seçimi için tatile girmesi, 23 Nisan 1920’de başlayan parlamenter sistemin de sona ermesi anlamına geliyor.

İŞTE SON PARLAMENTER SİSTEM HAFTASINDA YAŞANACAKLAR

Parlamenter sistemli Meclis’in görüşeceği son konu ‘torba teklif' olacak.

Öte yandan AKP grubu, AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında perşembe günü son kez toplanacak. Erdoğan burada yapacağı açıklamada 2017'de Anayasa'da sistem değişikliğini sağlayan milletvekillerine teşekkür edecek.

SON DÖNEMİN KARNESİ

TBMM’nin 2.5 yılı bulan son parlamenter sistem döneminde 645 yasa tasarısından 445'ini, 2 bin 327 yasa teklifinden 46'sını yasalaştırdı. Genel Kurul ve komisyon gündemindeki 2 bin 264 yasa teklifi ve tasarısı ise ‘kadük’ yani geçersiz olacak.

OHAL KHK’LARININ TAMAMI YASALAŞTI

OHAL nedeniyle çıkarılan 31 Kanun Hükmünde Kararname'nin tamamı son yasama döneminde yasalaştı. Dört yıllık 24. yasama döneminde 749 yasa çıkarılmış ve 270 bin sayfa tutanak tutulmuştu. Bu dönem yasa bilançosu daha az olmasına karşın 212 bin 900 sayfa tutanakla konuşma süresi fazla oldu. Bu dönem komisyonlar ve genel kurul yaklaşık 6 bin saat çalıştı.

Komisyonlara gönderilen 25 bin 428 dilekçeden 23 bin 406'sı işleme alındı. Milletvekillerince hükümete 30 bin 500 yazılı, 1700 sözlü soru yöneltildi. Toplam 12 bin 964 soru önergesi bakanlıklarca yanıtlandı. Başkanlığa sunulan 3 bin Meclis araştırması önergesinden 66'sı, 22 gensoru önergesinden 16'sı görüşüldü.

FOTO:SÖZCÜ

FOTO:SÖZCÜ

Duayen gazeteci Hıfzı Topuz 2 buçuk yıl önce Sözcü’den Özlem Gürses’e verdiği söyleşide; Atatürk’ün parlamenter sisteme bakış açısını anlatmıştı.

İşte o söyleşiden bazı bölümler…

“Biliyor musunuz, Cumhuriyet kurulurken bazı gruplar Atatürk’ün başkan olmasını istiyorlar ve bunu sık sık gündeme getiriyorlar. Atatürk bundan hoşlanmıyor, bakın ne diyor: “Amerika sistemini ülkemizde uygulamayı hiç aklıma getirmedim. Sistemsiz ve kanunsuz tarzda bir Reis-i Cumhurlukla Başbakanlığı birleştirmeyi asla düşünmedim.”

“Ben anlamam devlet işlerinden, benim bildiğim dış politikadır, askerliktir” diyor. “Devlette bir yığın bakanlık var, herkes haddini bilmeli, ben onlara bırakıyorum, onların işine karışmam asla” diyor.
Yani Atatürk, başkanlık sistemine tamamen muhalif. O zaman bir tek Amerika sistemi var, başkanlık olarak.

*Kim istiyor peki o dönemde Atatürk’ün başkan olmasını?

Yanındaki dalkavuklar! Onun da yanında bir yığın dalkavuk var, söylüyorlar bunu, ama o isyan ediyor. “Hayır” diyor.

*Bugün de diyorlar ki, “Parlamenter sistem demokrasi için yetersizdir.”

Olur mu hiç öyle şey! O söz başkanlık sistemini getirmek için söyleniyor. Atatürk ise “Ben Meclis’e saygılıyım, Meclis karar verir, ben karar vermem. Meclis halkın temsilcisidir, benim millete güvenim var, onlar seçerler” diyor. Atatürk bu.

“Türkiye Millet Meclisi’nde bana ne kadar karşı koyan olursa olsun o Meclis Büyük Türk Milleti’nin temsilcisi oldukça bana lazımdır. Ben, milletimin adamıyım. Onun sağduyusu dışında hareket eden adam haline asla gelemem!” Buyurun. “Ben isteseydim derhal askeri bir diktatörlük kurar ve memleketi öyle yönetmeye kalkardım. Fakat istedim ki, o millet çağdaş bir devlet kursun ve ben onu yaptım. Ben diktatör değilim ve heveslisi de olmadım.”

İLGİLİ HABERAtatürk başkanlık için neler demişti?Atatürk başkanlık için neler demişti?
Son güncelleme: 11:06 14.05.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more