Sözcü Plus Giriş

98 yıl önce İstanbul’da kapkara bir gün

98 yıl önce bugün 16 mart 1920'de İstanbul'da kapkara bir gün yaşandı. İki yıl önce İstanbul'u fiilen işgal eden İtilaf Devletleri, Kurtuluş savaşının siyasi manifestosu olan Misak-ı Milli'nin kabulünün ardından İstanbul'da ikinci ve sert işgal harekatına girişti.

11:27 -
98 yıl önce İstanbul’da kapkara bir gün

İtilaf Devletleri Mondros Ateşkes Antlaşması’ndan hemen sonra antlaşma gereğince 13 Kasım 1918'de İstanbul'u fiilen işgal etmişti. 16 Mart 1920'de ise ikinci ve sert işgal dalgası yaşandı.  Kurtuluş savaşının siyasi manifestosu olan Misak-ı Milli kararlarının 20 Ocak 1920’de Meclisi Mebusan’da kabul edilmesi nedeniyle yapılşan bu ikinci işgal tam bir gözdağı niteliğindeydi.  İngilizler 16 Mart 1920'de ilk olarak Şehzadebaşındaki Mızıka Karakolu'nu basarak askerlerimizden bazılarını şehit ettiler. Meclis-i Mebusan'ı dağıttılar, bir kısım milletvekillerini tutukladılar. Başta Harbiye Nezareti olmak üzere bir çok resmi daireye el koydular. İngilizler Harbiye ve Beyoğlu telgrafhanelerini de işgal edilip İstanbul’un Anadolu ile haberleşmesini kesti.

İŞGAL HABERİ TELGRAFLA MUSTAFA KEMAL’E İLETİLDİ

Telgrafhaneler ele geçirilmeden önce Beyoğlu telgrafhanesinden Mustafa Kemal’e ulaştırılması için Ankara’ya gönderilen telgrafta işgal şu ifadelerle yer aldı: “Ankara'da Mustafa Kemal Paşa Hazretleri'ne Bu sabah, Şehzadebaşı'ndaki Muzıka Karakolu'nu İngilizler basıp oradaki askerlerle çarpışarak, sonunda şimdi İstanbul'u işgal altına alıyorlar. Bilgilerinize arz olunur.”

MUSTAFA KEMAL BU İŞGALDEN 2 YIL ÖNCE ‘GELDİKLERİ GİBİ GİDERLER’ DEMİŞTİ

Mondros Ateşkes Antlaşması’nın ardından İstanbul’a çağrılan Mustafa Kemal, Adana’dan trenle İstanbul’a gelir.  13 Kasım 1918 çarşamba öğle saatlerinde Haydarpaşa Garı'na vardığında İtilaf Devletleri'nin donanmasının İstanbul'a demirlediğini görür. Haydarpaşa iskelesinde kendisini bekleyen Fransız işgal kuvvetlerine ait Kartal istimbotuyla Galata rıhtımına doğru giden Mustafa Kemal, yaveri Cevat Abbas'a “Ağlama çocuk! Geldikleri gibi giderler” der.

İŞGAL LOZAN’LA SONA ERDİ

İstanbul 1918-1923 arasında beş yıl İngiliz işgali altında kaldı. Kurtuluş Savaşı’nda kazanılan zafer sonrası 24 Temmuz 1923 tarihinde imzalanan
Lozan Antlaşması’yla işgal sona erdi.

istanbul-isgal-ingiliz-foto-tarih-arsivi-1

İşgal Kuvvetlerinin Gemileri Boğazda

istanbul-isgal-ingiliz-foto-tarih-arsivi-2

İşgal altındaki İstanbul, eski Harbiye Nezareti kapısı, Beyazıt meydanı. Fransız Ft17 tankı

istanbul-isgal-ingiliz-foto-tarih-arsivi-4
istanbul-isgal-ingiliz-foto-tarih-arsivi-3

Şehzadebaşı baskınında şehit düşen bir asker

 

Son güncelleme: 11:29 16.03.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more