Sözcü Plus Giriş

ABD’li kadının havalimanındaki ölümüne ‘ölçüyü aşan kuvvet’ sebep olmuş

2013 yılında Yeşilköy Atatürk Havalimanı'nda ABD vatandaşı Tracey Lynn Brown'un, polisler ile yaşadığı tartışma da etkisiz hale getirilmek için yüzüstü yatırılıp sırtına basılarak ölümüne neden oldukları gerekçesiyle 12 polis ile bir doktorun yargılandığı davada, savcı mütalaasını açıkladı. Mütalaada; havalanı doktoru M.Ö. için 6 yıla kadar, 4 polis için ise 16 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmaları talep edildi. Ayrıca ABD vatandaşı kadının ölüm nedeni olarak sanık polis memurlarının, "Etkisiz hale getirmeye çalışırken zor kullanarak, görev ve yetkilerinin gerektirdiği ölçüyü aşan düzeyde kuvvet kullanılması" olduğu gösterildi.

Şeyma ULUSOY
Güncellenme: 11:43, 24/10/2018
ABD’li kadının havalimanındaki ölümüne ‘ölçüyü aşan kuvvet’ sebep olmuş

ABD vatandaşı Tracey Lynn Brown, 2013 yılında transit yolcu olarak bulunduğu Atatürk Havalimanı’nda tartışma yaşadığı polisler tarafından etkisiz hale getirilmek istenirken nefessiz kalarak yaşamını yitirdi.
Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca  yapılan soruşturma sonucunda, 12 polis hakkında , “Zor kullanma yetkisini aşarak ölüme neden olma” suçundan 12’şer yıldan 16 ‘şar yıla kadar, havaalanı doktoru olan M.Ö. içinse, “Taksirle ölüme neden olma” suçundan 2 yıldan 6 yıla kadar hapsi cezası istemiyle dava açıldı. Bakırköy 15. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuksuz sanıkların katılmazken, taraf avukatları katıldı.

Duruşmada Cumhuriyet Savcısı, esas hakkındaki mütalaasını açıkladı. Mütalaada, 4 Nisan 2013'te Atatürk Havalimanı'nda dış hatlar yolcusu olarak bulunan maktul Tracey Lynn Brown saat 21:45 sıralarında dış hatlar terminalinde bulunan Pasaport Kontrol Büro Amirliği'nin bir odasına girdiği, dışarı çıkması yönünde uyarıldığı, çıkmaması üzerine zor kullanılarak dışarıya çıkartıldığı, sabaha karşı saat 04.00 sularında tekrar pasaport kontrol büro amirliğinin bulunduğu kata geldiği, büronun irtibat penceresinden uzanarak, oda içerisinde bulunan bir kısım malzemeleri görevli polis memurlarına doğru fırlattığı, eline makas aldığı, tekrar müdahele edilerek sakinleştirilmeye çalışıldığı ve Tracey Lynn Brown’ın sorunlu yolcu odasında alındığı ancak burada da saldırgan tutumlarının devam ettiği anlatıldı.

olduren-tekme“SALDIRGAN DAVRANIŞLARI DEVAM ETTİ”

Olay anında ABD vatandaşı kadının görevli polis memurlarından U.T.’yi yaraladığına dikkat çekilen mütalaada olay şöyle anlatıldı: “Yere yatılarak etkisiz hale getirilerek kelepçe takıldı ve Brown sevk odasına götürüldü. Saldırgan davranışlarının devam etmesi yüzünden yeniden kelepçelendi. Yere yatırıldığı sırada sağlık durumunun bozulması ile Atatürk Havalimanı’nda bulunan klinikte görevli doktor M.Ö. ve ekibi çağrıldı. Doktor M.Ö.’nün talimatı üzerine sağlık teknisyenleri tarafından Tracey Lynn Brown’a kalp masajı uygulanrı daha sonrasında hastaneye sevk edildi.”

Hastanede yapılan müdahalelere rağmen genç kadının hayatını kaybettiği hazırlatıldı ve İstanbul Adli Tıp İhtisas Kurulu’ndan hazırladığı rapora yer verildi.

Raporda; ölüm olayının göğüs ve ense bölgesine basıya bağlı komplikasyonlar sonucunda meydana geldiği belirtildi. Mütalaada, “Havalimanında meydana gelen olay ile ölüm olayı arasında illiyet bağı bulunduğuna dair rapor düzenlenmiştir. Adli Tıp Kurumu 1. İhtisas Kurulu'nun rapor içeriğine göre, sanıklardan doktor M.Ö'nün muayene sırasında ölenden anamnes almadığı, yüz yüze herhangi bir temasta bulunmadığı, muayenesini bizzat yapmadığı, diğer işlemlerin tıp teknisyeni tarafından yapıldığı, bu hususların tıp kurallarına uygun olmaması nedeniyle sanık M.Ö'nün ölüm olayında kusurlu olduğuna dair rapor tanzim edilmiştir.” denildi.

olduren-tekme2ÖLÜMÜN SEBEBİ ÖLÇÜYÜ AŞAN KUVVET KULLANILMASI!

Cumhuriyet Savcısı mütalaasında sanıklardan doktor M.Ö. ve polisler S.Ö.,F.A.,M.A. ve H.T.’nin savunmalarında suçlamayı kabul etmemelerinin suçtan kurtulmaya yönelik inkar mahiyetinde olduğunu ve havalimanında polis memuru olan sanıkların, Tracey Lynn Brown’u etkisiz hale getirmeye çalışırken zor kullanarak, görev ve yetkilerinin gerektirdiği ölçüyü aşan düzeyde kuvvet kullanılma sonucu ölüme sebebiyet verdikleri anlatıldı.
Ayrıca diğer polis sanıklar A.Y, U.T, N.Y, M.E.Ö, U.T, Ç.Ç. ve A.E.E'nin atılı suçu işlediklerine veya işlenmesine iştirak ettiklerine dair savunmalarının aksini ispatlayacak, mahkumiyetlerine yeter, her türlü şüpheden uzak, kesin ve inandırıcı delilin elde edilemediği tespit edildi.

7 SANIK İÇİN BERAAT TALEP EDİLDİ

Mütalaanın sonunda savcı; sanık polisler, A.Y, U.T, N.Y, M.E.Ö, U.T, Ç.Ç. ve A.E.E'nin ayrı ayrı beraatleri istedi. Diğer sanık polisler H.T, M.A, F.A. ve S.Ö'nün de “Zor kullanma yetkisini aşarak kasten yaralama sonucu ölüme neden olma” suçundan ayrı ayrı 12 yıldan 16 yıla kadar hapisleri istendi. Doktor M.Ö.’nün ise de “Taksirle ölüme neden olma” suçundan 2 yıldan 6 yıla kadar hapsi talep edildi. Sanıklardan M.K.’nın ise yaşamını yitirdiği ve bu yüzden bu isim için davanın düşürülmesi istendi.

Mahkeme, sanık avukatlarına mütalaaya karşı beyanda bulunmaları için süre vererek, eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.

Yayınlanma Tarihi:10:53,