Sözcü Plus Giriş

Abdüllatif Şener kimdir? Cumhurbaşkanı adaylığı için adı geçen Abdüllatif Şener’in hayatı…

Abdüllatif Şener'in adı son günlerde cumhurbaşkanlığı adaylığı için sık sık gündeme geliyor. Abdüllatif Şener kimdir, kaç yaşında ve nereli? İşte 1991 seçimlerinden beri Türkiye siyasetinde olan Abdüllatif Şener'in hayat hikayesi...

Güncellenme: 09:56, 03/05/2018
Abdüllatif Şener kimdir? Cumhurbaşkanı adaylığı için adı geçen Abdüllatif Şener’in hayatı…

Abdüllatif Şener’in adının sık sık güneme gelmesiyle hayatı merak ediliyor. TBMM’de 19. Dönem, 20. Dönem, 21. Dönem, 22. Dönem milletvekili olarak görev yapan Abdüllatif Şener’in hayat hikayesi…

ABDÜLLATİF ŞENER KİMDİR?

Abdüllatif Şener 26 Nisan 1954, Sivas doğumlu siyasetçidir. Aynı zamanda akademisyen, TBMM eski milletvekili, eski Başbakan Yardımcısı, Maliye eski Bakanı ve Türkiye Partisi’nin kurucusudur.

Abdüllatif Şener, 26 Nisan 1954’te, Ahzerat ve Bedirhan Şener’in oğlu olarak Sivas’ın Yıldızeli ilçesinin Emirler köyünde doğdu. 1977 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni bitirdi. Gazi Üniversitesi’nde doktora yaptı. Gazi Üniversitesi Bolu İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde dekan yardımcısı oldu. Hacettepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümü’nde öğretim üyeliği yaptı. Maliye Bakanlığı’nda Gelirler Kontrolörü olarak çalıştı.

1991 Türkiye genel seçimleri’nde Refah Partisi’nden Sivas milletvekili seçilerek siyasete girdi. Necmettin Erbakan başkanlığında kurulan REFAHYOL Hükûmeti’nde Maliye Bakanı olarak görev yaptı. 1998 yılında Refah Partisi’nin kapatılmasından sonra Fazilet Partisi’ne geçti. 2001 yılında da Fazilet Partisi de kapatıldı.

2007’DE AKP’DEN İSTİFA ETTİ

2001 yılında kurulan Adalet ve Kalkınma Partisi’nin kurucuları arasında yer aldı. 2002 Türkiye genel seçimleri’nde yeniden Sivas milletvekili seçildi. 2002-2007 yılları arasında Abdullah Gül Hükûmeti ve 1. Erdoğan Hükümeti’nde Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı olarak görev yaptı. 2007 yılında yapılan seçimlerde aday olmadı ve AKP’den istifa etti. 25 Mayıs 2009 tarihinde Türkiye Partisi’ni kurdu. 2011 Türkiye genel seçimleri öncesinde partisinin genel başkanlığından istifa ederek Sivas’tan Bağımsız milletvekili adayı oldu. 17.092 oy almasına rağmen milletvekili seçilemedi. Kurucusu olduğu Türkiye Partisi, 27 Ağustos 2012 tarihinde kapandı.

Fransızca bilmektedir. Evli ve 4 çocuk babasıdır.

“GÜL’ÜN ADAYLIĞI TARTIŞMASI ERDOĞAN’IN PROJESİ”

 
AKP’nin kurucularından, eski Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün muhalefetin ortak adayı yapılması girişimini, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir projesi olarak niteledi.