Sözcü Plus Giriş

Açığa alınan o müftüye İYİ Parti sahip çıktı

Cuma hutbesinde, “Atatürk başkanlık sistemi padişahlıkla eşdeğer olduğu için cumhuriyeti seçti” dediği için açığa alınan Zonguldak Müftü Yardımcısı Kemal Türksoy’a İYİ Parti sahip çıktı.

Kamil ELİBOL
Güncellenme: 12:34, 02/05/2018
Açığa alınan o müftüye İYİ Parti sahip çıktı

İYİ Parti Genel Sekreteri Aytun Çıray, Cuma hutbesinde Cumhuriyet rejimini öven, Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına rahmet dileyen Türksoy'a destek verdi. Çıray sosyal medya hesabından Zonguldak Müftülüğü'nün Türksoy'u açığa almasına tepki göstererek şöyle dedi: “Değerli din adamımıza bu haksızlığı yapanlar kul hakkı yemekten korkmayanlardır. İktidara geldiğimizde liyakat hakim olacak, dinimizi AKP'nin emrine veren din görevlilerinden en ağır hesap sorulacaktır. Geri kalanı hesabını inanıyorlarsa eğer ahirette verecekler zaten”

PADİŞAHLIK VURGUSU

Zonguldak Mütfü Yardımcısı Kemal Türksoy geçen 20 Nisan'da Hz. Ali Camii'nde Cuma hutbesi yayının kesilmesi üzerine bir konuşma yaptı. Makam odasında Atatürk fotoğrafını başköşeye koyan Türksoy, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın hutbesine devam etmeyerek şu sözleri kullandı:

“Padişahlık yıkıldı. Yerine yeni bir yönetim sistemi gelecekti. Ya Cumhuriyet ya başkanlık sistemi. Atatürk, başkanlık sistemi padişahlıkla eşdeğer olduğu için Cumhuriyeti seçti. Şimdi yeniden bir istişare edilip, bir sistem kurulacak. Size ve bize sorulacak. 90 sene sonra yeniden istişare ediyoruz, danışıyoruz birbirimize. Padişahlığı yıkmışız artık 90 sene sonra bir daha padişahlığa dönecek halimiz yok. Kararı birlikte vereceğiz. Nasıl vereceğiz danışacağız görüşeceğiz ama bir kişi neticeyi bildirecek aynı evin reisi gibi. Gidişatı yapalım mı? Yapmayalım mı? Devletimiz şu anda öyle bir karar aşamasında. Sizlere danışacaklar. Sizlerle bu işin nasıl olacağını en iyi siz bilirsiniz. Bizim kamu vicdanımız her şeyi hassas ölçer. Cenabı hak cümlemizin amellerini makbul eylesin. Atatürk ve silah arkadaşlarına Allah'tan rahmet diliyorum”

CİMER'E ŞİKAYET EDİLDİ

Türksoy'un camide siyaset yaptığını iddia edenler Zonguldak Valiliği, İl Müftülüğü, CİMER ve BİMER'e şikayette bulundu. Zonguldak Müftüsü Rüstem Can, Türksoy'un malum hutbe yüzünden açığa alındığını ve savunmasının istendiğini açıkladı.