Sözcü Plus Giriş

AFAD’tan önemli hizmet! Deprem sorgulama nasıl yapılacak? İşte deprem riski sorgulama sistemi…

AFAD geçtiğimiz gün internet sitesine çok önemli bir hizmet ekleyerek vatandaşın ilgisini çekti. Güncel deprem haritası internet ortamına aktarıldı ve AFAD'ın sitesinde yayınlandı. Peki AFAD deprem sorgulama nasıl yapılır?

Güncellenme: 10:36, 21/03/2018
AFAD’tan önemli hizmet! Deprem sorgulama nasıl yapılacak? İşte deprem riski sorgulama sistemi…

Türkiye aktif fay hatlarının üzerinde bulunması nedeniyle deprem açısından riskli bir bölge. AFAD vatandaşların deprem risklerini sorgulayabilmesi için deprem haritasını internet ortamına yükledi ve deprem sorgulama sistemini hizmete açtı. İşte detaylar…

AFAD DEPREM RİSKİ SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Yeni deprem haritası dijital ortama taşındı. Mahalle mahalle risk değerlendirmesi yapılmasına imkân tanıyan “Türkiye Deprem Tehlike Haritaları İnteraktif Web Uygulaması” oluşturuldu. Test aşamasındaki uygulamayı kullanmak için ana sayfanın sol üst bölümünde yer alan “raporlama” butonuna tıklamak yeterli. Gereken koordinat bilgileri girildikten sonra, o yerin deprem riski görülebilecek.

Habertürk'ün haberine göre Türkiye’nin yenilenen deprem haritası elektronik ortama aktarıldı. Oturduğu semtin deprem riskini öğrenmek isteyen vatandaşlar, “https://tdth.afad.gov.tr” adresinden koordinat ve adres bilgilerini girerek sorgulama yapabilecek.

Aşağıdaki linkten sisteme ulaşabilirsiniz;

ADRES GİREREK DEPREM RİSKİ SORGULAMA

deprem-1_16_9_1520393694_16_9_1520575998_16_9_1520884186

FAY HATTI AKTİF Mİ DEĞİL Mİ GÖSTERECEK

Gazete Habertürk’ten Esra Nehir’in haberine göre AFAD Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Orhan Tatar,, yeni deprem haritası ile inşaat mühendislerinin işlerinin kolaylaşacağını belirterek, “Eskiden mühendisler hesaplamaları kendileri yapıyordu. Örneğin 1. ve 2. bölge arasında kalan yerleşim yerlerinde, 1'i baz alınca farklı değerler ortaya çıkıyor, bina maliyetleri artıyordu. Artık hesaplamayı program otomatik olarak yapacak ve tartışmaya yer kalmayacak” dedi. Tatar, yeni düzenleme ile 5 farklı zemin türü ve 4 farklı “ivme değeri” baz alınarak hesaplama yapıldığını vurgulayarak, “Sadece mevcut durum değil, fay hattı aktif mi değil mi, en son ne zaman hasar yapıcı deprem üretmiş, üzerinden ne kadar zaman geçmiş, kayma hızı ne kadar, bütün parametreler üst üste konularak daha sağlıklı hesaplama yapılacak. Yeni harita 3-4 yıllık bir çalışmanın ürünü” diye konuştu.