Afrin’de son durum! İşte etkisiz hale getirilen terörist sayısı ve harekâttaki son gelişmeler…

TSK Afrin'de etkisiz hale getirilen terörist sayısı açıklandı! Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından yapılan Zeytin Dalı Harekâtı'nın başlangıcından bu yana 2083 teröristin etkisiz hale getirildiği bildirildi. Böylece 20 Ocak'ta başlayan harekât 39. gününe girdi. İşte Afrin Operasyonu ile ilgili son durum ve harekatta yaşanan son gelişmeler...

Afrin’de son durum! İşte etkisiz hale getirilen terörist sayısı ve harekâttaki son gelişmeler…

Suriye’nin Afrin kentinde Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından yürütülen harekatta 39. güne girildi. PKK/KCK/PYD-YPG'li ve DEAŞ'lı teröristlere yönelik 20 Ocak'ta başlatılan ‘Zeytin Dalı Harekâtı’ndaki son gelişmeler haberimizde…

Zeytin Dalı Harekâtı tam gaz devam ediyor. PKK/KCK/PYD-YPG'li ve DEAŞ'lı teröristlere yönelik operasyonda ilerleme tüm hızıyla devam ediyor.

ETKİSİZ HALE GETİRİLEN TERÖRİST SAYISI 2 BİN 83

Suriye'nin Afrin kentindeki terör örgütlerine yönelik 39 gündür yürütülen 'Zeytin Dalı Harekâtı'nda etkisiz hale getirilen terörist sayısı 2 bin 83'e yükseldi.

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Suriye’nin kuzeybatısında bulunan Afrin bölgesinde PKK/KCK/PYD-YPG'li ve DEAŞ'lı teröristlere yönelik 20 Ocak'ta başlatılan ‘Zeytin Dalı Harekâtı’nda 39'uncu güne girildi.

Teröristlere ait hedeflerin kara ve hava operasyonlarıyla imha edilerek sürdürülen harekatın son durumuna ilişkin Genelkurmay Başkanlığı tarafından bilgilendirme yapıldı. Bilgilendirmede 24'ü son 24 saatlik süreçte olmak üzere harekâtın başlangıcından bu yana 2 bin 83 teröristin etkisiz hale getirildiği açıklandı.

AFRİN'DE SON DURUM: HAREKETLİLİK SÜRÜYOR

Son olarak Bülbül bölgesindeki Ömerli köyünü teröristlerden temizlendi. Bölgedeki askeri hareketlilik DHA tarafından görüntülendi. Şiddetli çatışmaların köyde güvenliği sağlamaya çalışan ÖSO birliklerine zaman zaman teröristler tarafından havan topu saldırıları düzenlendi. Havanların ormanlık alana isabet alması sonucu bölgede yanın çıktığı görüldü.Ormanlık alandaki bölgede teröristlerin etkisiz hale getirilmesi için sürüdürülen operasyonlarda terör mevzileri ateş altına alındı.

afrinde-son-durum

GENELKURMAY BAŞKANI AKAR’IN AÇIKLAMALARI

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, beraberinde kuvvet komutanlarıyla Suriye sınırındaki birlikleri denetledi. TSK’nın internet sitesinden yapılan açıklamada, Akar’ın “Suriyeli kardeşlerimiz harekâtın ilerlemesiyle baskı ve zulümden kurtarıldılar, teröristlerden temizlenen bölgelerde yaşayan insanlar güvenle evlerine dönmeye başladıklar” ifadesini kullandığı belirtildi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Suriye birliklerini denetledi. TSK'nın internet sitesinden yapılan açıklamada şöyle denildi: “Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, beraberinde Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Güler ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile birlikte 26 Şubat 2018 tarihinde Hatay´da bulunan Zeytin Dalı Harekâtında görevli çeşitli karakol, birlik, Ordu ve Tugay komuta yerleri ile TSK Sağlık Komutanlığı Seyyar İlk Yardım Hastanesinde inceleme ve denetlemelerde bulunmuştur. Birliklere ait komuta yerlerinde birlik komutanları ve personel ile bir araya gelen Orgeneral AKAR, başarıyla sürdürülen “Zeytin Dalı Harekâtıö hakkında bilgi ve brifing almış, harekâta ilişkin çeşitli konularda emir ve direktifler vermiştir.

“HEDEFTE DEAŞ DA VAR”

“Orgeneral AKAR denetlemeler sırasında;

– Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, ülkemizin hak ve menfaatlerini korumak ve kollamak maksadıyla; karada, denizde ve havada, vatanın her köşesinde, mücadelenin dün olduğu gibi bugün de azim ve kararlılıkla sürdürüldüğünü,

– Bu anlayışla tüm personel, silah, araç ve gereçlerin en etkin şekilde kullanılması için azami gayret gösterildiğini,

– Zeytin Dalı Harekâtı ile sadece PKK/KCK/PYD-YPG terör örgütünün değil aynı zamanda DEAŞ terör örgütünün de etkisiz hale getirilmesinin hedeflendiğini,

– Terör örgütü tarafından zulme uğradıkları fotoğraf ve görüntülerle sabit olan Suriyeli kardeşlerimizin harekâtın ilerlemesiyle baskı ve zulümden kurtarıldıklarını, teröristlerden temizlenen bölgelerde yaşayan insanların güvenle evlerine dönmeye başladıklarını,

– Afrin´de bulunan ve menşei ne olursa olsun bölgeye dışarıdan getirilen tüm teröristler ile bunları destekleyen dış güçlerin mutlaka hezimete uğratılacağını ve kaçınılmaz hazin sonun kendilerini beklediğini ifade etmiştir.”

afrinde son durum sözcü ile ilgili görsel sonucu

“SİVİLLER İÇİN HASSASİYET”

“Ayrıca Orgeneral AKAR, Zeytin Dalı Harekâtı´nın Türk Silahlı Kuvvetleri ve Özgür Suriye Ordusu ile birlikte;

– BM sözleşmesinin 51´inci maddesinde yer alan “Meşru Müdafaa Hakkıö ve uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarımız doğrultusunda yürütüldüğünü,

– Kullanılan silah ve mühimmat dâhil tüm faaliyetlerin BM kararları doğrultusunda uluslararası hukuka, terörle mücadele esaslarına uygun olarak ve tamamen meşru zeminlerde sürdürüldüğünü,

– Geçmişte olduğu gibi bugün de kendisine duyduğu öz güven ile bütün faaliyetlerin şeffaf bir şekilde yürütüldüğünü,

– Şanlı tarihimiz ve kültürümüz ile ahlaki değerlerimiz gereği sivil ve masum insanların dokunulmaz olduğunu, bu konuda her türlü dikkat ve hassasiyetin gösterildiğini,

– ‘Afrin Afrinlilerindir' gerçeğinden hareketle Suriye´nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak harekâtın başarılı bir şekilde devam ettiğini vurgulamıştır.

Orgeneral AKAR bilahare Zeytin Dalı Harekâtına iştirak eden kahraman ve fedakâr tüm personeli harekâtın başarılı bir şekilde yürütülmesinde göstermiş oldukları özverili çalışmalardan dolayı kutlamış ve kendilerine başarılar dilemiştir.”

ÖSO KOMUTANLARI: HEDEF AFRİN

ÖSO yetkilileri Afrin'e yönelik operasyonların hız kazandığını ve Azez ile Bülbül bölgesinin birleştirilerek 9 köyün ele geçirilmesinin ardından Bülbül ile Raco bölgesi arasında Türkiye sınırında bulunan 7 köyün daha ele geçirildiğini bildirdi. Hedeflerden birisinin ise Türkiye'nin Reyhanlı bölümüne denk gelen ve son cep boşluğunda bulunan terörist mevzileri olduğu belirtildi. Bu son cebinde birleştirilmesi ile birlikte artık teröristlerin Türkiye sınırlarındaki Reyhanlı'dan Kilis'e kadar olan tüm sınır bölgelerindeki alanların tamamı ile ele geçirileceği belirtildi. ÖSO komutanları, Afrin merkezin alınmasının böylelikle daha kolay olacağını açıkladı.

Suriye'nin Azez bölgesi ve ona yakın olan bölgelerde de sık sık Türkiye'nin Zeytin Dalı Harekatı'na destek gösterileri düzenleniyor. 3 yıldızlı Özgür Suriye bayraklarından çok Türk bayrakları yollarda, elleri silah tutan ÖSO güçlerinin araçlarında dalgalanıyor. Bölgeye intikal eden Türk askerlerine sevgi gösterilerinde bulunuluyor.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...