Sözcü Plus Giriş

‘Ağaçları biz değil bakanlık kestiriyor’

Antalya'nın Manavgat İlçesi'ndeki Sorgun Ormanı’nda özel bir firma tarafından yapılan ağaç kesimi, bölge sakinlerinin tepkisini çekti. Ağaç kesimi için Manavgat Belediyesi’ni suçlayan vatandaşlara yönelik açıklama yapan Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen “Bu ağaç kesiminin muhatabı belediyemiz değil, Kültür ve Turizm Bakanlığı’dır. Sorgun Bölgesi’ndeki hiçbir projeyle ilgili yaptırım hakkımız bulunmamaktadır." dedi.

İsmail AKIN / Antalya
10:52 -
‘Ağaçları biz değil bakanlık kestiriyor’

Antalya'nın Manavgat İlçesi'nde bulunan Sorgun Ormanı'nda yapılan ağaç kesimiyle ilgili suçlamaları kabul etmeyen Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Özen, “Kesim yapılan alanın Side Turizm Alanı’nda kaldığını, kullanımına yönelik her türlü planlama ve tahsis yetkisi Kültür ve Turizm Bakanlığı'na ait olduğunu belirtti.

FOTO:SÖZCÜ

FOTO:SÖZCÜ

Başkan Özen “Öncelikle Manavgat Belediyemizin, kentimizin akciğeri konumundaki Sorgun Bölgesi'nde hayata geçirilmeye çalışılan ne projeyle, ne de ağaç kesimleriyle ilgili olarak hiçbir sorumluluğu ve engellemeye yönelik yaptırımının bulunmadığını belirtmek isterim. Konuya olan duyarlılığımız gereği, ağaçların kesimine yönelik olarak ilgili Bakanlığımız ve kurumlarımızla yazışmalar gerçekleştirilmiştir.” dedi.

FOTO:SÖZCÜ

FOTO:SÖZCÜ

ORMAN İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ ONAY VERMİŞ

Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım İşletmeler Genel Müdürlüğü tarafından Sorgun Çamlığı'nda yer alan 20 dönümün üzerindeki alanların kesin tahsisinin yapıldığını belirten Sözen, ön izin sonrası belediyemize iletilen vaziyet planları ve kesin tahsisler sonrası iletilen yapı ruhsatı talepleri, imar mevzuatı açısından incelenmiştir. Manavgat Orman İşletme Müdürlüğü'nden gelen yazıda, projeye denk gelen bölümde ağaçların kesilmesinde bir sakınca olmadığı bildirilmiştir.” diye konuştu.

Bahse konu parsellerin Side Turizm Alanı’nda kaldığından kullanımına yönelik her türlü planlama ve tahsis yetkisi Kültür ve Turizm Bakanlığı'na ait olduğunu söyleyen Sözen, “Belediyemiz bu alanlarda bulunan yapılaşma taleplerini ancak imar mevzuatına uygunluk açısından değerlendirebilmektedir. Belediyemizin başka bir yetki ve sorumluluğu bulunmamaktadır.” dedi.

Son güncelleme: 10:54 29.12.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more