AKP Sözcüsü Mahir Ünal basın toplantısı düzenledi

AKP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu Genel Başkanvekili ve Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında toplandı. Toplantının ardından AKP Sözcüsü Mahir Ünal, açıklamalarda bulundu. Terör örgütü PYD'nin 400 DEAŞ'lı teröristi Türkiye'ye karşı savaşma şartıyla serbest bıraktığını belirten Ünal, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Saadet Partisi Başkanı Karamollaoğlu'nun buluşmasıyla ilgili, "Nezaket ziyaretiydi, ittifak zeminini hazırlayacak bir konuşma geçmedi" diye konuştu. Ayrıca Ünal seçimlere ilişkin, "Yüzde 10 barajının korunmasında uzlaşıldığını, önceliğin yerel seçimlerle ilgili düzenlemede" olduğunu ifade etti.

AKP Sözcüsü Mahir Ünal basın toplantısı düzenledi

AKP Sözcüsü Mahir Ünal, MKYK toplantısından sonra düzenlenen basın açıklamasında konuştu. Yüzde 10 barajının korunmasında uzlaşıldığını da belirten Ünal, “Öncelik yerel seçimlerle ilgili düzenlemede” ifadelerini kullandı…

 

Ünal’ın konuşmasından satırbaşları şöyle;

“PYD, 400 DEAŞ’LIYI TÜRKİYE’YE KARŞI SAVAŞMA ŞARTIYLA SERBEST BIRAKTI”

CHP’nin son 3 yıldan beri kullandığı temel argümanlardan birisi de Türkiye’nin DEAŞ mücadelesiydi. Biz Rakka’da PYD ile DEAŞ’ın ilişkisini de ortaya koymuştuk. Özellikle Rakka, Afrin, Deyr Ez Zor’da 400 DEAŞ’lıyı PYD’nin serbest bıraktığı, Türkiye’ye karşı savaşmak için serbest bıraktığı bilgisi de teyit edilmiş. Sizlerle paylaşmak istiyorum. Amerika’nın tezini de çürüten bir ifade.

“SÖZ KONUSU PYD/PKK OLDUĞUNDA AVRUPALI DOSTLARININ NASIL HAREKETE GEÇTİĞİNİ, GÖRÜYORUZ” 

Zeytin Dalı Harekatı’na ilişkin Ünal, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti, sivillere dönük azami dikkat gösteriyor. Fırat Kalkanı Harekatı çok kısa sürebilecekken,  6 ay sürdü. Bunun nedeni bu konudaki azami hassasiyetti. Fırat Kalkanı Harekatı’nda 3 bin DEAŞ’lı etkisiz hale getirildi. Bu süreçte hiç kimsenin sivillere dönük hassasiyet açıklamasına şahit oldunuz mu, hayır. Aynı şekilde Zeytin Dalı Harekatı’nda da azami hassasiyet gösterdiği halde söz konusu PYD/PKK olduğunda Avrupalı dostlarının nasıl harekete geçtiğini, karalama propagandasına başladıklarını içeride ve dışarıda görüyoruz” diye konuştu.

“GÖNÜLLÜ OLARAK ÖRGÜTE KATILANLARA EV VE ARABA GİBİ VAATLER …”

Ünal, “PYD terör örügütü tarafından Rakka’dan Afrin’e takviye amacıyla örgüt mensuplarının kaydırıldığı söz konusu faaliyetin Rakka’da yoğun şekilde unsur  ihtiyacı ortaya çıkardığı bu çerçevede örgüt tarafından  genç kızlara âdeta çocuk yaştaki gençlere dönük askere alma çalışmaları başlatıldığı ayrıca teşvik amacıyla gönüllü olarak örgüte katılanlara ev ve araba gibi vaatlerde bulunduğu da teyit edilmiş bilgiler arasında” dedi.

“CHP’NİN KENDİ İÇİNDEKİ BU DURUM, ADETA BİR ÇOKLU KİŞİLİK BOZUKLUĞU”

Ünal, “CHP, ÖSO tartışmalarına maalesef devam ediyor. CHP’nin içinden bu konuda bir sağduyulu bir ses yükseldi. ‘Emperyalist güçler maşa kullanıyor. ÖSO’nun TSK ile beraber harekatta bulunmasının  önemli ve faydalı olduğunu açıkladı’ Dursun Çiçek. CHP’nin kendi içindeki bu durum, siyasi açıdan çok seslilik değil adeta  bir çoklu kişilik bozukluğuna maalesef dönüşmüş durumda. Uluslararası camiada, PYD/PKK’nın dostları ile aynı dili kullanan bir durumla karşı karşıyayız” ifadelerini kullandı.

Yezidi halkının büyük çoğunluğunun örgüt saflarına katılmayı kabul etmediği, baskıya dayanamayanların da bölgeden kaçtıkları teyit edilmiş. Uluslararası kurumların PYD’nin baskısını ve infazlarını da gündemine almalarını buradan ısrarla tavsiye ediyoruz.

“YÜZDE 10 BARAJININ KORUNMASI HUSUSUNDA MUTABAKATA VARILDI”

Uyum yasaları komisyonları, 5 komisyon olarak çalışmaya devam ediyor. Milli Mutabakat Komisyonu çalışmalarına devam ediyor. Seçim kanununun bir gereği olarak, 1 yıl önce düzenlenmesi gereken yasalarla ilgili çalışmalar sürüyor. Yüzde 10 barajının korunması hususunda mutabakat oluştu.

“YEREL SEÇİMLERDE TEK ZARF TEK SANDIK ÜZERİNDEN YAPILACAK SEÇİMLER” 

Ünal, “Seçim pusulası konusunda partilerin asıl maksadı olan, kurumsal kimliğini korumak, oylarının belli olmasını sağlayacak şekilde çalışmamız da devam ediyor. Yerel seçimlerde tek zarf tek sandık üzerinden yapılacak seçimler. Meclis’e ilk olarak yerel seçimlere ilişkin düzenlemeyi göndereceğiz. Çünkü yerel yönetimler ile ilgili düzenlemenin yerel seçimlerden bir yıl öncesinden yasallaşması ve meclisten geçmesi gerekiyor. Milli mutabakat komisyonu çalışmalarına devam ediyor” dedi.

MUHTAR SEÇİMİ

“Muhtarların seçimine ilişkin mevcut yasadaki değişikliğe ilişkin bir değerlendirme yapılmadı.”

ERDOĞAN VE KARAMOLLAOĞLU GÖRÜŞMESİ

“Son derece samimi bir ortamda karşılıklı Türkiye'nin gündemine dair değerlendirmeler yapıldı. Uyum yasalarına ilişkin tekliflerini sundular. Genel anlamda bir nezaket ziyareti, ve Türkiye'nin meselelerinin değerlendirildiği bir görüşme şeklinde cereyan etti.

İttifak konunda herhangi bir zemin oluşturacak değerlendirme yapılmadı.”

VİZESİZ SEYAHAT

“Bu teklif rutin dışı bir teklif değil: Türkiye'nin AB ile sürdürdüğü ilişkiler çerçevesinde süreç içinde yapılan bir başvurudan ibaret. TBMM'ye bu konuyla ilgili gelmesini beklediğimiz bir düzenleme yok.”

ABD'Lİ KOMUTANIN MENBİÇ AÇIKLAMASI

ABD’li komutanın Menbiç açıklamalarına ilişkin bir soru üzerine Ünal, “Bizim önceliğimiz Türkiye için tehdit oluşturan terör hedeflerinin kaynağı her neresi olursa  olsun o terör kaynağını kaynağından yok etme kararlılığımız milletimize verdiğimiz sözün gereğidir. Muhatabımız Amerikalı bir general değil muhatabımız bizzat siyasetin kendisidir” dedi.

“SELİM TEMURCİ’YE TEŞEKKÜRLERİMİZİ İLETİYORUZ” 

Selim Temurci’nin istifasının ardından AKP’nin yeni İstanbul İl Başkanı’nın Bayram Şenocak olmasına ilişkin Ünal, “Bugün İstanbul İl Başkanımız görevinden ayrıldığını açıkladı. Bugüne kadar hizmetlerinden dolayı Selim Temurci’ye teşekkürlerimizi iletiyoruz. Ataması yapılan yeni il başkanımız Bayram Şenocak beye başarılar diliyoruz. 47 il ve 835 ilçede kongrelerimizi tamamladık. Nisan ayına kadar da bütün kongrelerimizi tamamlamayı planlıyoruz. 12 Eylül 2018’de de genel olağan kongremizi yapmayı planlıyoruz” diye konuştu.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...