Sözcü Plus Giriş

AKP’nin kalesinde aday çıkmadı

3 Kasım 2002 genel seçimlerinden son yapılan 24 Haziran Türkiye geneli seçimlerine kadar ülke genelinde aldığı oy oranı ile ilk sıralarda yer alan Konya’da, büyükşehir belediye başkanlığı için AKP’den hiç kimse aday adaylığı başvurusunda bulunmadı.

Mehmet Ali KAYACI / Konya
12:50 -
AKP’nin kalesinde aday çıkmadı

28 Mart 2004 Mahalli İdareler Genel Seçimleri ile Konya Büyükşehir Belediyesi ve 31 ilçe ile 174 beldenin belediye başkanlığını elde eden ve sonraki seçimlerde de bu ‘başarıyı’ kimseye kaptırmayan AKP'de, 31 Mart 2018'de yapılacak olan mahalli idareler seçimlerinde Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday adaylığı için başvuruda bulunan olmadı. Merkez Karar ve Yönetim Kurulu toplantısında mevcut belediye başkanlarının müracaat etmemeleri yönünde karar alan AKP'de, atama ile göreve gelen Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay'da başvuru yapmayan isimler arasında yer aldı.

Öte yandan, büyükşehir dışında merkez ilçeler Karatay, Meram ve Selçuklu ile beraber başvuru süresinin tamamlanmasının ardından 31 ilçe için başvuruda bulunan aday adayı sayısının 221 olduğu öğrenildi. Başvuruda bulunanların, mevcut ilçelerde belediye çalışanları ve AKP ilçe yönetimlerinde yer alan isimler olması da dikkat çeken bir diğer ayrıntı oldu. Konya'da, CHP'nin kalesi olan Tuzlukçu ilçesi ile Derebucak ilçesinde de sadece birer kişi aday adaylığı başvurusunda bulunurken, en çok rağbet gösterilen ilçe ise 20 kişinin aday adaylığı başvurusunda bulunduğu Yunak oldu.

BÜYÜKŞEHİR İÇİN 2 İSİM ÖN PLANDA

Mevcut belediye başkanlarının aday adaylık başvurusunu almayan ve temayüller sonunda temayül listesinde bulunmayan isimleri de aday gösterebilen AKP'de, Konya için şuana kadar 2 isim ön plana çıkıyor.  24 Haziran seçimleri öncesi istifa ederek milletvekili olan Tahir Akyürek'in yerine atama ile göreve gelen mevcut belediye başkanı Uğur İbrahim Altay’ ile Konya İl Başkanı Hasan Angı’nın ismi Konya Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için geçiyor.

Son güncelleme: 14:01 20.11.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more