Reklamsız Sözcü

Bakan Demircan: Açık şekilde dış cephe yangını olarak gördük

İstanbul Gaziosmanpaşa'daki Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yaşana korkunç yangın ardında bir çok soru işareti bıraktı. Binlerce insanı barındıran hastanelerin yangın ve doğal felaketleri en az zararla atlatacak yapılar olması gerekirken hastanenin hızla yanması ve binlerce insanın canını tehlikeye atması şaşkınlık yarattı. Hastane cephesinin bu kadar hızlı bir şekilde tutuşması ve adeta çıra gibi yanmasını Sağlık Bakanı Ahmet Demircan da endişeli bir şekilde dile getirdi ve gerekli inceleme ve tetkiklerin yapılmasından sonra sonuçların kamuoyuyla paylaşılacağını belirtti.

09:46 -
Bakan Demircan: Açık şekilde dış cephe yangını olarak gördük

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan yangınla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Saat 17.00 sularında başlayan bir yangın ile karşı karşıya kaldık. Gerçekten yüreğimiz hopladı, büyük bir endişeye kapıldık. Ama orada çalışan sağlık görevlilerimiz doktorundan sağlık görevlisine hemşiresine ve orada bulunan vatandaşlarımız, itfaiyeden görevlilerimiz bütün vatandaşlarımız çok hızlı bir şekilde organize olarak yangının etkisinde kalma tehdidi ile karşı karşıya olan hastalarımızı vatandaşlarımızı kısa sürede tahliye ettiler, başaralı bir tahliye oldu. Can kaybı ile karşılaşmadık bu bizim için sevindirici. Elbetteki bir binamızda bu tür yangının çıkmış olması da hem endişe vereci hem düşündürücü. Yangınla ilgili soruşturmayı derhal başlattık. Savcılık adli yoldan başlattı biz de idari yönden soruşturmayı başlattık. Şimdi itfaiyenin, savcılığın ve bizim bu çalışmalarımızın neticesinde yangının sebebi ne olarak ortaya çıkacak eğer sorumlular varsa sorumlularla ilgili elbet tahkikat yapılacak, eğer teknik olarak bir sıkıntı varsa bu da tespit edilecek, burada açık bir şekilde dış cephe yangını olarak gördük yangını, teknik yorumlara girmek istemiyorum ama önümüzdeki günlerde yapılacak teknik tespitleri kamuoyu vasıtasıyla sizlerle paylaşacağız. Yapılması gereken her şey yapılacak.”

 

Bakan Demircan bebek merkezinde yaşanan skandalla ilgili olarak ise “İnşallah neticelendiği zaman paylaşacağız. Önemli bir husus ve gereken neyse yapılacak” açıklamasında bulundu.

SAVCI VE İİTFAİYEDEN İNCELEME

Öte yandan yangının ardından boşaltılan binadaki incelemeler devam ediyor. Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin acil, poliklinik ve diğer girişlerine şerit çekildi. Polis ekipleri ve hastaneni güvenlik görevlileri bu kapılarda nöbet tutuyor. Hastaneye gelen ve içeri girmek isteyenler görevliler tarafından uyarılarak içeriye alınmıyor.

DIŞ CEPHE KAPLAMASINDAN NUMUNE ALINDI

Hastanede bir yandan da inceleme ve delil çalışması devam ediyor. Soruşturma için görevlendirilen savcılar  hastanede inceleme yapıyor. İtfaiye ekipleri hastanenin dış cephe kaplamasından numune aldı. Bu numuneler daha detaylı incelenmek üzere Kriminal Polis Laboratuvarı’na gönderildi. Yine polis ve itfaiye ekiplerinin hastanenin elektrik tesisatında da inceleme yaptığı öğrenildi.

BÜYÜK PANİK BAŞARALI TAHLİYE

Gaziosmanpaşa’daki Taksim İlk Yardım Hastanesinde dün saat 17.00 sıralarında yangın çıktı. Kısa sürede büyüyen yangın hastanenin dış cephesini sardı. Büyük panik ve korkunu yaşandığı yangın itfaiyenin yoğun çabası ile söndürüldü. Söndürme çalışmaları sabaha kadar süren yangında ölen yada yaralan olmazken hastanede yatan hastalar başka hastanelere sevk edildi.

YATAKLI HASTALARIN OLDUĞU BÖLÜMÜN YANMAMASI AVANTAJ

Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde çıkan yangının yaraları sarılırken, yangınla ilgili açıklama yapan Gaziosmanpaşa İtfaiye Grup Amiri Abidin Vişne,”Yataklı hastaların olduğu bölümün yanmayan kısımda olması avantaj sağladı” dedi.

Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde çıkan yangın ile ilgili Gaziosmanpaşa İtfaiye Grup Amiri Abidin Vişne hastane önünde açıklamalarda bulundu. Daha çok ofis kısımlarının olduğu yerde yangının çıktığını söyleyen Vişne, “Daha çok ofis kısımlarında sorun var. Yataklı yerlerde sorun yok. Dışarıdaki tahribat çok fazla. Çok hızlı yanma ile bu tür malzemeler çok kısa sürede yayılabiliyor. Burada da böyle bir durum söz konusu ihmal var mı yok mu onu ancak araştırmalar sonucunda öğreneceğiz”dedi. Dışarıdaki hasarın daha fazla olduğunu söyleyen Abidin Vişne, “Malzeme kaliteli mi değil mi onunla ilgili bir şey söylemek şu an için doğru değil. Genel baktığımızda yapıların dış cephelerinin yanmaya mukavemetli olması lazım” dedi. Tedbiren hastane önünde beklemeye devam ettiklerini söyleyen İtfaiye Amiri Abidin Vişne, ” Bir süre daha bekleyeceğiz. Alarm çalışıp çalışmadığı bilmiyoruz. Bize ihbar 16 :16’da geldi. 16;20’de olay yerindeydik. Sigara izmariti mi başka bir sebep mi ancak incelemeler sonra belli olur. Biraz uzun sürebilir . Süre vermek doğru değil. Bu tür olaylarda yangının çıkış nedeniyle Çok fazla efsane dolaşır. Raporumuzu hazırlayacağız. Ondan sonra net bir şey ortaya çıkar” dedi. Yangın en çok nerelere etkisi olduğunun sorulması üzerine Abidin Vişne, ” Bazı yerlerin yanmaması müdahalenin de etkisi olmuştur. Yanmayan bölgede belki daha farklı malzeme kullanılmıştır. Araştırma sonrası belli olacak. Yanan kısımlar ofislerin baktığı cepheler, yataklı bölümler aksi istikamette olduğu için tahliye anlamında avantajımız oldu. Yataklı hastaların yanan bölgelerde olmaması avantaj. Onların bulunduğu ortamın yanmayan kısımda olması büyük avantaj sağladı. Allah’a şükür can kaybı olmadan atlatıldı.Yangına 80 itfaiye aracı 200 itfaiye personeli müdahale etti” dedi. (İHA)

PANİK CEP TELEFONU KAMERASINDA

Yangın sırasında hastane içinde büyük panik yaşandı. Tedavi gösteren hastalar tahliye edilirken yaşanan panik anı cep telefonu kamerasına yansıdı. Bir başka cep telefonu kamerası görüntünde ise itfaiyenin yangına hastane içinden ulaşması yer alıyor.

 

SON HALİ HAVADAN GÖRÜNTÜLENDİ

Gaziosmanpaşa’daki Taksim İlk Yardım Hastanesinde dün akşam çıkan yangında itfaiyenin çalışmaları sabaha kadar sürerken, hastanenin son hali havadan görüntülendi.
Gaziosmanpaşa’daki Taksim İlk Yardım Eğitim ve Araştırma Hastanesinde dün akşam saatlerinde yangın çıkmış, yaşanan panik anları kameralarca kaydedilmişti. İtfaiye ekipleri bu sabah saatlerine kadar çalışmalarını sürdürdü. Yangın sonrası hastanenin son durumu ise sabah havadan görüntülendi. Yangında hastanenin dış kısmının büyük bölümünün yandığı görülürken, polis hastane çevresinde geniş güvenlik önlemi aldı.

hsatane-yangin-taksim-ilkyardim-foto-iha-dha-15
hastane-taksim-ilkyardim-foto-iha-1

hsatane-yangin-taksim-ilkyardim-foto-iha-dha-1 hsatane-yangin-taksim-ilkyardim-foto-iha-dha-2 hsatane-yangin-taksim-ilkyardim-foto-iha-dha-5hastane-taksim-ilkyardim-foto-iha-2 hastane-taksim-ilkyardim-foto-iha-3 hastane-taksim-ilkyardim-foto-iha-4
hsatane-yangin-taksim-ilkyardim-foto-iha-dha-9 hsatane-yangin-taksim-ilkyardim-foto-iha-dha-10 hsatane-yangin-taksim-ilkyardim-foto-iha-dha-11 hsatane-yangin-taksim-ilkyardim-foto-iha-dha-12 hsatane-yangin-taksim-ilkyardim-foto-iha-dha-13 hsatane-yangin-taksim-ilkyardim-foto-iha-dha-14
hastane-taksim-ilkyardim-foto-iha-5 hastane-taksim-ilkyardim-foto-iha-6 hastane-taksim-ilkyardim-foto-iha-7

hsatane-yangin-taksim-ilkyardim-foto-iha-dha-3 hsatane-yangin-taksim-ilkyardim-foto-iha-dha-4 hsatane-yangin-taksim-ilkyardim-foto-iha-dha-7 hsatane-yangin-taksim-ilkyardim-foto-iha-dha-8
hastane-taksim-ilkyardim-foto-iha-8 hastane-taksim-ilkyardim-foto-iha-9
İSTANBUL DHA/İHA

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 12:14 06.04.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more