‘Alo babaanne’ çetesi çökertildi

İstanbul'da cep telefonuyla yaşlı insanları arayarak sonra akrabaları gibi davranarak dolandırıcılık yapan 9 kişilik çete çökertildi. Aradıkları yaşlılara genelde "Babaanne - dede ben senin torununum" diyerek kandırdıktan sonra para isteyen çetenin bu yöntemle 58 kişiden yaklaşık 1 milyon lira vurgun yaptığı ortaya çıktı.

‘Alo babaanne’ çetesi çökertildi

İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, yaşlı insanların dolandırıldıklarını belirterek şikayetçi olması üzerine çalışma başlattı. Çalışma kapsamında eski telefon rehberlerini kullanarak yaşlı insanları hedef alan dolandırıcılık çetesi tespit edildi. Çetenin yaşlı insanları arayarak ”

Babaanne, ben torununum/yeğeninim. Başım belada, acil para lazım. Arkadaşıma parayı verirsin” diyerek kandırdıkları belirlendi. Telefonda sesleri tam ayırt edemeyen yaşlı insanların ise evlerine gelen yabancılara para ve ziynet eşyalarını verdikleri öğrenildi.

 

Polis ekipleri bu bilgiler ışığında harekete geçti. Ekipler, yürüttüğü teknik ve fiziki çalışma sonucu şüphelilerin kimliklerini ve adreslerini belirledi. İstanbul ve Karabük’te 9 adrese operasyon düzenleyen polis aralarında suç örgütü lideri olduğu öne sürülen Mustafa D’nin (40) de bulunduğu 9 şüpheliyi yakaladı. Şüphelilerin adreslerinde yapılan aramada tabanca, tüfek, 5 telefon rehberi, 30 cep telefonu, 40 cep telefonu hattı, 2 dizüstü bilgisayar ile dolandırıcılıktan elde edildiği değerlendirilen 4 bin dolar ele geçirildi.

Gözaltına alınan şüpheliler emniyette sorguya alındı. Yapılan sorgulamalar sonucu çetenin 1 Ağustos 2017’den itibaren aynı yöntemle 58 yaşlıdan yaklaşık 1 milyon 50 bin lira dolandıcılık yaptıkları ortaya çıktı. Şüpheliler, “Kişinin algılama yeteneğinin zayıflığından yararlanmak suretiyle nitelikli dolandırıcılık”, “Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, üye olmak” suçlamalarından adliyeye sevk edildi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...