Sözcü Plus Giriş

Ankara’da istihbaratın ilkleri sergisi

MİT'in 90'ıncı kuruluş yıl dönümü nedeniyle Ankara’da ‘’İstihbarat araçları sergisi’’ açıldı. Sergide istihbarat tarihinin değişik dönemlerine ait doküman ve ekipmanlar sergileniyor. Ulus’taki 2. Meclis binasında açılan sergi, 3 Haziran tarihlerine kadar ziyaret edilebilecek. Sergide, Teşkilat-ı Mahsusa'ya ait olduğu belirtilen amblemli kılıç ve tabancalar da yer alıyor.

Yavuz ALATAN
14:49 -
Ankara’da istihbaratın ilkleri sergisi

Soğuk Savaş dönemi ve öncesini yansıtan gizli dinleme, görüntüleme ve mesajlaşma yöntemleri ile araç gereçlerinin yer aldığı sergide, ayakkabı topuğuna monte edilen dinleme cihazı ilgi çekti. Milli mücadele döneminden bu yana ülkeye hizmet eden Teşkilatı Mahsusa ve MİT mensupları ile şehitler anısına hazırlanan sergi, üç bölümden oluştu. İlk bölümde MİT’in tarihçesi aktarılıyor. Bu bölümde ‘'Osmanlı’da İstihbarat” çalışmaları da yer alıyor.

DİNLEME CİHAZLARI

resimid_4673037

Serginin 2. bölümünde Soğuk Savaş döneminde MİT operasyonları sonucu yakalanan casuslar Kerim Manukyan ile Muzaffer Çengil’in hikayesi, videoyla anlatılıyor. 3. bölümde ise geçmişte doğu bloğundaki Türk Büyükelçiliklerinde ele geçirilen gizli dinleme ve gözetleme malzemeleri yer alıyor.

resimid_4673048

FOTO:SÖZCÜ- Yavuz ALATAN – Resneli Nizayi Bey’e ait olduğu belirtilen ve üzerinde Teşkitalı Mahsusa’ya ait olduğu yazılı damganın bulunduğu tabanca.

Casusluk faaliyetlerinde kullanılan fotoğraf makineleri, el çantası, gizli dinlemede kullanılan kemer, kol saati, sigara paketi, rozet, sabun gibi materyaller de bu bölümde yer alıyor.

Son güncelleme: 15:48 05.03.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more