Sözcü Plus Giriş

Anma töreni gecikince Vali ‘görevden alın’ talimatı verdi

Konya'da, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete intikalinin 80'inci yıl dönümü nedeniyle düzenlenen törende yaşanan gecikme nedeniyle İstiklal Marşı, 09.05'te çalan sirenler eşliğinde saygı duruşuyla birlikte okundu. Vali Cüneyit Orhan Toprak, törenin ardından sorumlu müdüre tepki gösterip ihmali olanlarla ilgili, "Hepsini görevden alın"' diye talimat verdi. Törene AKP'li 10 milletvekilinin katılmaması da dikkat çekti.

Mehmet Ali KAYACI / Konya
11:33 -

Atatürk’ün vefatının 80’inci yıl dönümü nedeniyle Atatürk Anıtı'nda düzenlenen törene Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener, MHP Konya Milletvekili Esin Kara, diğer protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı. Törene 10 AKP’li vekilden hiçbirisinin gelmemesi de dikkat çekti.

Törende çelenk konulmasıyla başladı. Saatler 09.05’e az bir süre kalınca Vali Cüneyit Orhan Toprak, görevlilere İstiklal Marşı’nın okunması gerektiği uyarısında bulundu. Ancak uyarıya rağmen okunmadı. Saat 09.05’i gösterdiğinde sirenler çalmaya başladı. Vali Toprak da görevlilere ‘İstiklal Marşı’na geçin’ diye tepki gösterdi. Gecikme nedeniyle sirenler eşliğinde İstiklal Marşı okundu ve saygı duruşunda bulunuldu. Tören sonrası Vali Toprak, sorumlu müdüre, gecikmenin yaşanmasına tepki gösterip ihmali olanlarla ilgili, “Töreni düzenleyici, hepsini görevden alın. Vali’ye tören yönettiriyorlar” diye talimat verdi.

Vali Toprak, anıtta düzenlenen törenin ardından Devlet Tiyatrosu’nda düzenlenecek programa geçerken de yanında bulunan İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ercan Yaşin ile yaptığı sohbette, görevlileri 3-4 kez müdahale etmesine rağmen İstiklal Marşı’nın okunmadığını anlattı.

Devlet Tiyatrosu’nda düzenlene tören, Konya Çimento Güzel Sanatlar Lisesi öğrenci tarafından Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatı ve Kurtuluş Savaşı’nı anlatan oratoryo sunulmasıyla devam etti.

“DEVLET ADAMLIĞI BUDUR”

Vali’nin hemen yanında bulunan CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener,  “Program sunumunun geciktiği kanaatindeydi. Bu da bir tepkiye neden oldu. Saat ayarlarında bir sorun olduğu düşünüyorum. Geciktirildigi intibağına kapıldı ondan müdahale etti kanaatindeyim” dedi.

Törende bulunan bir diğer isim  MHP Konya İl Başkanı Murat Çiçek ise “Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak’a 10 Kasım törenlerine vermiş olduğu önemden dolayı teşekkür ediyorum. Sayın Valimizin tepkisi yerinde ve doğruydu. Bu hassasiyetle hareket edeceği noktasında inancım oluştu, özlenen ve beklenen devlet adamlığı budur.” diye konuştu.

Son güncelleme: 12:48 10.11.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more