Sözcü Plus Giriş

Antalya’yı 24 saat içinde ikinci kez sel vurdu

Antalya’nın Elmalı ilçesinde dün akşam yaşanan selin yaraları sarılmaya çalışılırken, bu akşamüstü bölgede ikinci sel olayı yaşandı. Sel baskınında 50´ye yakın küçükbaş hayvan telef olurken, yüzlerce dönüm tarım arazisi zarar gördü. Bazı evlerin çatıları, çamur yığıntısı altında kaldı. Çok sayıda ahır kullanılamaz hale geldi.

23:23 -

Antalya’nın Elmalı ilçesinde, dün akşam saatlerinde meydana gelen sel, bazı evlerde ve tarım arazilerinde hasara yol açtı.

İLGİLİ HABERYağışlar neden aniden başlıyor?Yağışlar neden aniden başlıyor?

Sel nedeniyle özellikle Salur, Yılmazlı ve Eskihisar mahallelerindeki sera alanları zarar gördü. 450 dekarlık serada zarara yol açan afette, 12 ev ise sular altında kaldı. Meteoroloji yetkilileri, dağ yamaçlarına ve vadilere kısa sürede yaklaşık 40 kilogram yağış düştüğünü kaydetti.

Fotoğraf: AA

Fotoğraf: AA

ELMALI’YI YİNE SEL VURDU

Dün akşam yaşanan selin yaraları sarılmaya çalışılırken, bu akşam üstü bölgede ikinci sel olayı yaşandı. Önceki gün Yılmazlı ve Salur mahalleleri selden etkilenirken, dün akşam saat 18.00 sıralarında sağanak yağış sonrası bu kez Karaköy Mahallesi sel baskınına uğradı. Olayın ilk saatlerinde selde iki kişinin kaybolduğu bilgisi alındı, ancak bunun doğru olmadığı anlaşıldı.

Fotoğraf: DHA

Fotoğraf: DHA

Sel baskınında 50´ye yakın küçükbaş hayvan telef olurken, yüzlerce dönüm tarım arazisi zarar gördü. Bazı evlerin çatıları, çamur yığıntısı altında kaldı. Çok sayıda ahır kullanılamaz hale geldi. Elmalı Belediyesi ekipleri, selden etkilenen bölgelerde çalışma başlattı.

Fotoğraf: AA

Fotoğraf: AA

BELEDİYE BAŞKANINDAN AÇIKLAMA

İş makineleri ile selin getirdiği molozlarla kapanan ara sokakların ulaşıma açıldığını aktaran Elmalı Belediye Başkanı Ümit Öztekin, “Suların tahliyesi sağlandı. Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Elmalı Belediyesi olarak vatandaşlarımızın yaralarının sarılması için çalışıyoruz. Allah bir daha bölgemize, ülkemize böyle şeyler yaşatmasın” dedi.

Fotoğraf: DHA

Fotoğraf: DHA

Bölgeye gelen Büyükşehir Belediyesi ekipleri ise afetten etkilenenlere gıda yardımında bulunurken, İlçe Tarım Müdürlüğü görevlileri de zarar tespit çalışmalarına başladı.

Fotoğraf: AA

Fotoğraf: AA

‘ZARARIMIZ BÜYÜK’

Salur Mahallesi’ndeki üreticilerden Osman Akar, dağdan gelen sel suları nedeniyle seralardaki domates, salatalık ve fasulyenin sular altında kaldığını belirterek, “Zararımız çok büyük. Şu an yaraların sarılması için çalışıyoruz. Tek tesellimiz, can kaybının olmaması. Doğal bir afet yaşadık. Ürün fiyatlarının normalin üstünde seyrettiği bu günlerde üreticimiz tam para kazanmaya başlamışken yaşanan bu felaket, üreticinin moralini bozdu” diye konuştu.

Fotoğraf: DHA

Fotoğraf: DHA

Üretici Hilmi Akar ise “Dağlardan gelen selin yol açtığı zarar çok büyük. Devletimizin su giderlerini genişletmesini, bu tür afetlere karşı daha önlem almalarını istiyoruz” dedi.

Fotoğraf: DHA

Fotoğraf: DHA

Fotoğraf: iHA

Fotoğraf: iHA

Hasan Kılıç da selde yüzlerce dönüm seranın su altında kaldığını dile getirerek, “Devlet büyüklerinden isteğimiz, buraya bir sel kapanı yapması. Selde zarar gören çiftçilerin zararının karşılanmasını istiyoruz. Tüm seralarımız kullanılmayacak durumda. Salur köyünün yüzde 70’i zarar gördü” diye konuştu.

Fotoğraf: iHA

Fotoğraf: iHA

DHA

Son güncelleme: 08:33 08.08.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more