Aref Ghafouri’den haber var! Aref’in sağlık durumu nasıl?

Sihirbaz Aref Ghafouri yılan tarafından ısırıldı ve dün gün boyu süren uğraşlar sonunda Mısır'a gönderildi. Sağlık Bakanlığından Aref'in son durumu ile ilgili açıklama yapıldı. İşte son olarak Mısır'a gitmek için uçakta görüntülenen Aref Ghafouri'nin sağlık durumu hakkında son gelişmeler...

Aref Ghafouri’den haber var! Aref’in sağlık durumu nasıl?

İllüzyonist Aref Ghafouri, gösteri için geldiği Antalya’da, otelde hazırlık yaparken kobra yılanı tarafından elinden
ısırıldı.  Ghafouri, asistanının yardımıyla ilk olarak Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. İlerleyen saatlerde arkadaşları ve asistanı tarafından ambulans ile Antalya Havalimanı’na götürülen Aref Ghafouri’nin, sedyeyle burada bekleyen özel bir uçağa alınarak Mısır’ın başkenti Kahire’ye götürüldüğü belirtildi.

MISIR’DAKİ HASTANEDE TEDAVİYE ALINDI

Antalya’da, sihirbazlık gösterilerinde kullandığı ‘kobra’ cinsi yılanın ısırdığı, İran asıllı Türk vatandaşı Aref Ghafouri, özel uçakla gittiği Mısır’ın başkenti Kahire’deki hastanede tedaviye alındı. Antalya Havalimanı’ndan saat 13.30’da havalanan özel uçakla saat 15.00 sıralarında Kahire’ye inen Ghafouri, burada Mısırlı sağlık ekiplerince karşılandı. Antalya’dan da giden sağlık görevlilerinin eşlik ettiği Aref Ghafouri, Kahire Solarium Hastanesi’nde tedaviye alındı.

aref-s

SAĞLIK BAKANLIĞI’NIN AÇIKLAMASI

Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Antalya’da beslediği Naja Haje Legionnis (Moroccon Cobra) yılanı tarafından, gösteri için hazırlandığı otelde ısırılan Aref Ghafouri’nin, olayın ardından Antalya Eğitim Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldığı ve tedavisine başlandığı belirtildi.  Bakanlık ilgili birimleri vasıtası ile yılan zehirlenmelerine karşı antidot (panzehir) temini için hemen harekete geçildiği belirtilen açıklamada, “Bakanlığımız Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmalarda antidotun Mısır’da olduğu bilgisine ulaşılmış, hasta kendi bilgisi ve isteği ile Mısır’a gitmek üzere özel bir firmadan uçak ayarlaması yapmıştır.” denildi.

Açıklamada, hastanın Mısıra sevki için vize işlemleri konusunda Dışişleri Bakanlığı ile Bakanlık Dış İlişkiler Genel Müdürlüğünün de temas halinde olduğu, ayrıca Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından antidot temini için Fransa ile de temasa geçildiği bilgisine yer verildi.

Yapılan çalışmalar neticesinde, hastaya ait reçetenin, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından Fransa’daki Pasteur Enstitüsü’ne ulaştırıldığı ancak adı geçen kuruluşun antidot üretimini 3 yıl önce sonlandırdığı bilgisine
ulaşılmasına rağmen Fransa’da antidot olup olmadığı yönündeki araştırmalara devam edildiği kaydedildi.
Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Dışişleri Bakanlığı ve Bakanlığımız Dış İlişkiler Genel Müdürlüğünün Mısır’la yürüttüğü çalışmalar sonuç vermiş, hastanın Mısır’a nakli hususunda engeller kaldırılmıştır. Antalya Eğitim Araştırma Hastanesi’nde müşahede altında tutulan hastanın, hastaneden edinilen bilgilere göre sevk öncesi genel durumu; ‘Hastaya, kobra ısırığı maruziyetinden dolayı antidotunun uygulanması gerekmektedir. Hastanın hemogramı stabil biyokimyasında, kreatin kinaz 230’dan
659’a ilerlemiş olup, karaciğer ve böbrek fonksiyon testleri, diğer kan tetkikleri normaldir ve vitalleri stabil izlenmiştir. Sağ ön kolda şişlik ödem mevcut olup, nekroz yoktur.’ şeklindedir. Aref Ghafouri, nakille ilgili engellerin ortadan kalkmasından sonra kendi isteği ve imkanları ile Mısır’da tedavisi devam etmek üzere özel ambulans uçakla sevk ve nakil edilmiştir.”

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...