‘Asansörde halvet’ fetvası, sosyal medyada yeniden gündem oldu

Sosyal Doku Vakfı Başkanı ve İlahiyatçı Nurettin Yıldız'ın 7 Ocak 2013'de yayınlanan 'asansörde halvet' fetvası sosyal medyada yeniden gündeme geldi. Nurettin Yıldız daha önce “6 yaşında çocukla evlenilebilir” fetvasıyla da gündeme gelmişti.

‘Asansörde halvet’ fetvası, sosyal medyada yeniden gündem oldu

“6 yaşında çocukla evlenilebilir” sözleriyle insanın kanını donduran Sosyal Doku Vakfı Başkanı Nurettin Yıldız'ın 5 yıl önce yayınladığı bir video sosyal medyada yeniden gündem oldu. Yıldız’ın 7 Ocak 2013’de yayınladığı bir ‘fetva’ ile asansörde birbirini tanımayan bir kadınla bir erkeğin halvet olabileceğini söylemişti.

 

ADIM ADIM ASANSÖRDE HALVET OLMA KURALLARI

Yıldız’ın dakika dakika hesaplayıp asansörün koşullarına kadar tarif ettiği bu fetvanın videosu sosyal medyada yeniden dolaşıma sokuldu. Birçok kişi tarafından paylaşılan videoda Yıldız şu ifadelere yer verdi, “Yabancı bir erkek ve bir kadın asansöre bindiler, sekizinci kata çıkacaklar, görünürde 1-2 dakikayı geçmeyen yolculuk bu… Ama dinimizin bu konuda ki hassasiyeti açısından bakıldığında, ‘halvet’ şartları; yani erkek ve kadının kapalı bir ortamda bulunması durumu asansörde oluşmaktadır. Çok geniş bir yelpazeden bakarsak bunun neresi ‘halvet’ olur, kapısı kilitlenmiş bir ev değil bu da denebilir. Ama bir asansörün mesela bir katta kilitlendiğini düşünürseniz, 3-5 dakika hatta 10 dakika yardım gelene kadar kimsenin izleyemeyeceği bir ortamda yabancı bir erkekle baş başa kalmış olması demektir kadın için… Bu nedenle şeffaf cam olan her katta her yerde görülebilen asansörlerin dışındakiler kadın için ‘halvet’ ortamı oluşturuyor demeyi tercih ederiz”

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...