‘Asgari ücret 2 bin 800 lira olsun’

Eskişehir'de ÖDP'liler asgari ücret eylemi yaptı. ÖDP Eskişehir İl Başkanı Hüseyin Öztürk, asgari ücretin 2 bin 800 lira olması gerektiğini belirterek, kemer sıkan hep emekçilerin olduğunu söyledi.

‘Asgari ücret 2 bin 800 lira olsun’

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) üyeleri Eskişehir’de bir araya gelerek asgari ücretin 2 bin 800 liraya yükseltilmesini istediler.

Asgari ücretin insanca yaşanabilecek bir ücret olması gerektiğini belirten ÖDP İl Başkanı Hüseyin Öztürk, “Türkiye ekonomik krizden geçiyor. Kriz en çok emeğiyle geçinenlerin hayatını vuruyor. Krizin sorumlusu iktidar bir avuç sömürücünün, şirketlerin-patronların yanında saf tutuyor. Kendi lükslerinden hiçbir şey eksik etmeyip, maaşlarına zam üstüne zam yaparken emekçilere kemer sıkma dayatılıyor. Kemer sıkan hep emekçiler oluyor. Yeni vergi ve zamlarla emekçiden alıp patronları kurtarmaya çalışıyor” dedi.

FOTO:SÖZCÜ

FOTO:SÖZCÜ

“ASGARİ ÜCRET İNSANCA YAŞAYABİLECEK BİR ÜCRET OLMALI”

İşçilerin işten atıldığını ve faturaların her geçen gün katlandığını ifade eden Öztürk, “Hayat pahalılığı ve enflasyon emekçinin cebindeki üç kuruşu da alıyor. Böyle bir dönemde asgari ücret belirlenirken krizin yarattığı sonuçlar dikkate alınmalı, işçileri krizden koruyacak özel tedbirler alınmalıdır. Asgari ücret insanca yaşanabilecek bir ücret olmalıdır. Asgari ücret artışları hesaplanırken TÜFE endeksi değil, gıda fiyatlarının daha fazla ağırlığı bulunan yoksulların tüketim sepeti temel alınmalıdır. İşçilerin emekleri ile sağlanan refahtan işçilere pay verilmelidir. Asgari ücretten vergi alınmamalıdır.  Yıl sonuna özgü ÖTV-KDV indirimleriyle yıl sonu enflasyonu düşük çıkarılarak çalışanların ve emeklilerinin maaş artışlarını manipüle etmekten vazgeçilmelidir. Bunun için DİSK'in önerdiği 2800 TL net asgari ücret talebi kabul edilmelidir” diye konuştu.