Sözcü Plus Giriş

Askerlik 9 aya mı düşecek? 2019’da askerlik süresi kısalacak mı?

Askerlik çağına gelmiş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları askerlik süresi kısalacak mı, 9 aya mı düşecek gibi soruların yanıtlarını arıyor. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve TSK komuta kademesinin yaptığı toplantılar ardından merak edilen 'Askerlik kısalacak mı?' sorusu henüz yanıt bulmadı fakat gelişmeler anbean takip ediliyor.

14:33 -
Askerlik 9 aya mı düşecek? 2019’da askerlik süresi kısalacak mı?

Kanunlara göre Türkiye Cumhuriyeti uyruğundaki her erkek, 19 yaşına geldiğinde ilk askerlik yoklamasını yaptırmak ve belirli bir yaşa kadar askerlik hizmetini tamamlamak zorunda. Günümüzde uzun dönem (tam dönem) zorunlu askerlik 12 aydır. Ekim 2013'te alınan karar ile 1 Ocak 2014'ten itibaren uzun dönem askerlik süresi 12 ay olmuştur. Yükseköğrenim görenlerde zorunlu hizmet süreleri tam dönem yedek subayların 12 ay, kısa dönem erlerin 6 aydır. Peki askerlik süresi kısalacak mı? İşte detaylar…

ASKERLİK KISALIYOR MU?

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, bir süre önce ‘askerlik' konusu ile ilgili açıklamalarda bulunmuştu. Tek tip askerlik ile zorunlu askerlik görevi için değişikliğe gidileceğini açıklayan Bakan Akar, “Bedelli askerlik, dövizli askerlik, klasik askerlik; 2 – 3 aydan beri çalışma yürütülüyor. Henüz sonuçlanmadı, pek çok bakanlığı ilgilendiriyor. 2, 3 ay içinde bedellidir, dövizlidir bunu gündemden çıkartıp, bir zemine kavuşturma gayretimiz sürüyor.” dedi.

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Akar, tek tip askerliğe dair “Bedelli askerlik, dövizli askerlik, klasik askerlik; 2 – 3 aydan beri çalışma yürütülüyor. Henüz sonuçlanmadı, pek çok bakanlığı ilgilendiriyor. 2, 3 ay içinde bedellidir, dövizlidir bunu gündemden çıkartıp, bir zemine kavuşturma gayretimiz sürüyor. Daimi olacak ikide bir bedelli mi olacak, geliyor mu, çıktı mı ? Bu öngörülebilir, herkes bilecek ki bu budur. En iyisi en rahatı, her erkek askerlik görevini yapar deyip kapatmak, ama olmuyor. Ekonomik, siyasi, bireysel, modern hayatın getirdiği mecburiyetten dolayı çözüme gidiliyor. Kendi içinde tutarlı hale getirmek herkesin hesabını, kitabını, eğitimini işçiliğini buna göre getirsin.” diye konuştu.
İLGİLİ HABERAskeri casusluk davası başkanına 9 yıl 9 ay hapis!Askeri casusluk davası başkanına 9 yıl 9 ay hapis!

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more