Sözcü Plus Giriş

Avukatın isyanı: Nolur haksız tahrik indirimi uygulamayın

Avcılar'da eşi Fatoş Mutlu Güneş'i öldüren, kayınvalidesi Sabiha Bayram'ı yaralayan Tanju Mutlu Güneş’in yargılandığı davada Cumhuriyet Savcısı esas hakkındaki mütalaasını açıkladı. Savcı, Tanju Mutlu Mutlu Güneş’in "Eşi kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis, kayınvalidesi Saliha Bayram’ı yaralaması için ise" öldürmeye teşebbüs" suçundan da cezalandırılmasını talep etti. Öldürülen kadının avukatı ise "Ne olur haksız tahrik indirimi uygulanmasın. Kayınvalideye olan eylemi öldürmeye teşebbüs olarak değerlendirilmelidir. Sanığın en ağır şekilde cezalandırılmasını istiyoruz’’ dedi.

Şeyma ULUSOY
10:07 -
Avukatın isyanı: Nolur haksız tahrik indirimi uygulamayın

İstanbul Avcılar'da 8 Şubat 2017'de Tanju Mutlu Güneş, eşi Fatoş Mutlu Güneş ve kayınvalidesi Saliha Bayram'la tartıştı. Tartışmanın ardından Tanju Mutlu Güneş yanında taşıdığı 9 mm çaplı tabanca ile eşi ve kayınvalidesine kurşun yağdırdı ardından aynı silahla intihara teşebbüs etti. Olayda Fatoş Mutlu Güneş can verirken kayınvalide ise ağır yaralandı.

ANNE GÖZYAŞLARI İÇİNDE DİNLEDİ

Bakırköy 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya tutuklu sanık Tanju Mutlu Güneş ve öldürdüğü eşi Fatoş Mutlu Güneş'in ailesi katıldı. Tedavisi tamamlanan kayınvalide Saliha Bayram duruşma esnasında, olayın ‘detayları’ konuşulurken göz yaşlarına hakim olmadı.

Ailenin avukatı Özcan Karakoç duruşmada toplum olarak kadına şiddetin önüne geçilemediğini vurgulayarak ‘' Bir hukukçu olarak biz bunun önüne geçelim istiyorum. Tanju Mutlu Güneş'in intihar girişiminde bulunması göz önünde bulundurulmasın. Bu zamana kadar hep haksız tahrik indiriminin arkasına sığınıldı. Haksız tahrik olması vahim bir olay olmaması gerekir. Sadece takım elbise giymek , pişman olduğunu söylemek yeterli değildir. ‘' dedi.

‘'NE OLUR HAKSIZ TAHRİK İNDİRİMİ UYGULANMASIN''

Avukat Özcan Karakoç, “Ne olur haksız tahrik indirimi uygulanmasın. Kayınvalideye olan eylemi öldürmeye teşebbüs olarak değerlendirilmelidir. Sanığın en ağır şekilde cezalandırılmasını istiyoruz''dedi.

Mütalaasını açıklayan savcı, sanık Güneş'in ceza-ehliyetinin bulunduğu vurgulayarak hakkında “Eşi kasten öldürme ‘' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis , kayınvalidesini ‘'öldürmeye teşebbüs'' suçundan 9 yıldan 15 yıla kadar ve ‘'ateşli silahlarla bunlara ait mermileri satın alma, taşıyanlar veya bulundurmak' suçundan da 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmasını istedi. Mahkeme mütalaaya karşılık savunmaların alınması için davayı ileri bir tarihe erteledi.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more