Aydınlık yarınlar için müthiş adım

SÖZCÜ’nün kampanyasına Darüşşafaka’dan büyük destek. Türkiye’nin en köklü sivil toplum kuruluşlarından Darüşşafaka Cemiyeti’nin Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş, SÖZCÜ’nün ‘Acılar Paylaştıkça Hafifler’ kampanyası için “Müthiş etkili, yaratıcı ve heyecan verici bir kampanya. Umarız örnek olur” dedi.

Aydınlık yarınlar için müthiş adım

SÖZCÜ'nün ‘Acılar Paylaşıldıkça Hafifler' sloganıyla başlattığı kampanya kapsamında, gazetemize verilen vefat ve başsağlığı ilanlarının gelirinin yüzde 15'i seçeceğiniz bir vakıf veya dernekle paylaşılıyor. Kampanya sivil toplum örgütlerinden ve okurlardan büyük destek aldı.

155 yıllık tarihi ile eğitim alanında Türkiye'nin en köklü sivil toplum kuruluşu olan Darüşşafaka da kampanyanın önemine dikkat çekti. Projenin heyecan verici olduğunu belirten Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş şöyle konuştu:

‘ÇOK ULVİ BİR ADIM'

“SÖZCÜ'nün kampanyası bence çok etkili ve çok yaratıcı bir kampanya. Aydınlık yarınlar için müthiş bir adım. Bir tarafta siz bir üzüntünüze karşı duygularınızı belirtirken bir yandan da aynı şekilde sizin kanalınızla o kişilerin iyilik yapması sağlanıyor. Bir kaybınız var ve o kişinin ruhuna bir yerde iyilik yapıyorsunuz. Böyle bir aracılığı da yapmak manevi açıdan çok önemli. Bir de tabii bunun maddi getirisini de ticari bir kurum olarak paylaşmanız çok ulvi bir şey. Kutluyorum ve örnek olmasını umuyorum. Özellikle medya kuruluşlarının sosyal sorumluluklara daha çok yaklaşmalarına öncü olur diyorum. Diğer yandan da SÖZCÜ Gazetesi'nin daima ülkenin gelişmesine ve geleceğine özellikle de aydınlık yarınlar için taşıdığı sorumluluktan dolayı yarattığı kaynağın bu amaçla kullanılacak olması da başka bir heyecan veriyor. Biz ve bizim gibi sivil toplum kuruluşları sadece bağışlarla hayatlarını devam ettiriyorlar. Her yerden gelecek kaynak bütün bu kurumların faaliyetlerini biraz daha ileriye taşıyabilmesi için çok önemli.”

DESTEKLERLE AYAKTAYIZ

Çamaş “Darüşşafaka, hayırseverlerin bağışlarıyla ayakta duruyor. Bizim için süreli bağışlar çok önemli. Çünkü biz toplayabildiği kadar yardım yapan kurumlar gibi değiliz. Biz çocukları aldıktan sonra bu sene gelirimiz yetersiz deyip evlerine yollayamayız. Her aldığımız çocuğu mezun etmek zorundayız. Darüşşafaka'nın ayakta kalabilmesi az çok demeden destek vermekle mümkün. Basın sayesinde farkındalık giderek artıyor” dedi.

12cocuklar

Bütün hayalimiz daha çok çocuğu okutmak

Öğrencilerini her yıl düzenlediği giriş sınavıyla belirleyen Darüşşafaka Eğitim Kurumları'nın sınavına annesi veya babası hayatta olmayan, ailesinin maddi durumu yetersiz, ilkokul 4. sınıf öğrencileri girebiliyor. Sınavda başarılı olan öğrencilerin mali durumları araştırılıyor ve kayıt hakkı kazanan öğrenciler için 8 yıllık eğitim yolculuğu başlıyor. Sınav, bu yıl 27 Mayıs'ta 21 ilde düzenlenecek. Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Çamaş, şu bilgileri verdi:

– 7 gün 24 saat burada yaşayan çocuklarımız 10 yaşından 19 yaşına kadar büyük bir ailenin içinde ve onları seven kardeşleri, öğretmenleri, mezunları ve hayırseverleriyle birlikte yarınlarına daha güvenli bir şekilde hazırlanıyorlar.
sozcu-ilan-1

HER YIL 120 ÖĞRENCİ

– Şu anda 958 öğrencimiz var. Her yıl 120 yeni öğrenci alıyoruz. Her sene ülkemizde 10-13 bin arasında 4. sınıfta okuyup anne veya baba kaybı yaşayan çocuk var. Bunların 2 bin 500-3 bini sınavımıza müracaat ediyor. Bütün hayalimiz daha çok öğrenci alabilir miyiz?

– Çocuklarımızın üniversiteye giriş başarısı yüzde 98. Yüzde 2'si de kazanıyor ama hedefledikleri bölüm değilse ikinci yıl mutlaka deneyip kazanıyorlar. Yüzde yüz aslında başarı.

– Eğitimde fırsat eşitliği diyoruz. Bizi ayakta tutan bu zaten.

FIRSAT EŞİTLİĞİ

– Biz bu fırsat eşitliği konusunu en önce Darüşşafaka sınavına girme şansı olan her çocuğun sınavdan haberdar olmasıyla başlatıyoruz. Yani bir dağ köyünde yaşayan çocuğun da sınavdan haberdar olmasını istiyoruz. 21 ilde yapılan sınav en çok öğrencinin olduğu illere göre çevre illerdeki öğrencilerin de katılabileceği bölgelerde yapılıyor.

– Eğer çevre illerdeki aileler uzaktan geliyorsa yol parasını da veriyoruz. Çünkü hedefimiz alt gelir grubu. O çocuğun şansını yitirmemesini istiyoruz. Gerekirse bir gece konaklatıyoruz. Kazanıp kazanamaması önemli değil yeter ki sınava girsin. Başvuruları kaçıran, son gün nüfus kağıdıyla gelen öğrenciyi de sınava alıyoruz. Her çocuk bu şansı kullanabilsin istiyoruz.

– Burada her şey çocuklar için. Bizler zaten burada gönüllü olarak görev yapıyoruz ve hiçbir para da bu gönüllülüğün verdiği gururu veremez. Hele ki Darüşşafakalı'ysanız.

12eski

155 senedir çocukların geleceğini aydınlatıyor

Yoksul ve yetim çocukların eğitimine destek olmak amacıyla kurulan Darüşşafaka, Türkiye tarihinin eğitim alanındaki ilk sivil örgütlenmesi. “Şefkat yuvası” anlamına gelen Darüşşafaka'da bugün anne ya da babasını küçük yaşta kaybeden çocuklar tam burslu, yatılı ve İngilizce eğitim alıyor. 155 yıl önce yakılan “eğitimde fırsat eşitliği” meşalesi, bugüne kadar on binlerce çocuğun ve ülkemizin geleceğini aydınlatmayı sürdürüyor.

Kendisi de Darüşşafaka mezunu olan Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş “1863'te, yaşları 24 ile 38 arasında değişen beş genç Osmanlı aydını, her çocuğun nitelikli eğitim alma hakkına sahip olduğuna inanarak başlattılar bu kutsal iyilik serüvenini… Bu topraklara iyiliğin, karşılıksız vermenin, paylaşmanın tohumlarını serptiler. O tohumlar yeşerdi, kök saldı, bir eğitim çınarına dönüştü. O çınar ki nitelikli eğitim almayan tek çocuk kalmayana kadar yeşermeye devam edecek” dedi.

Çamaş, “Umarım SÖZCÜ'nün kampanyası öncü olur” dedi.

Çamaş, “Umarım SÖZCÜ'nün kampanyası öncü olur” dedi.

Toplumun bu kuruma güveni hiç sarsılmadı

– Burası okulun ötesinde geleceği inşa eden bir yaşam yeri. Bütün Darüşşafakalılar mezuniyetlerinden sonra da hayat boyunca sınıf arkadaşlarıyla çok yakın görüşürler. 26 mezunuz biz mesela hâlâ her ay toplanır sanki okuldaymışız gibi anılarımızı tazeleriz. 155 yılda on binlerce çocuk geçti buradan.

– Toplum Darüşşafaka'ya hep sahip çıkmış. Çünkü kurulduğu günden bu yana hep hesap verebilir olmuş. Buraya bağış yapan her kişi o paranın nereye gittiğinden emin olmuş. Güven duygusu hiç sarsılmamış.

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...