Sözcü Plus Giriş

Babasını öldüren evlada ‘haksız tahrik’ indirimi!

İstanbul'da, annesine şiddet uygulayan babasını bıçaklayarak öldüren 20 yaşındaki Alparslan Karadavut, haksız tahrik indirimi uygulanarak 16 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı. Anne Sevim Karadavut, “Oğlum beni korumak için babasını vurdu” dedi.

Ümit TÜRK
13:04 -
Babasını öldüren evlada ‘haksız tahrik’ indirimi!

İstanbul'un Şişli ilçesi Mahmut Şevket Paşa Mahallesi’nde geçtiğimiz Haziran ayında meydana gelen olayda 20 yaşındaki Alparslan Karadavut, annesine şiddet uygulayan babası Necip Karadavut’u (48) bıçaklayarak öldürdü. Polis ekipleri Alparslan Karadavut’u gözaltına alındıktan sonra çıkartıldığı mahkemece tutuklanmış ve hakkında, “Üstsoy’dan akrabayı kasten öldürmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet talebiyle dava açılmıştı.

ANNEM, ‘VURMA YETER' DİYE AĞLIYORDU

İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın karar duruşması bugün yapıldı. Duruşmada savunma yapan tutuklu sanık Alparslan Karadavut, olay günü izinli olduğu için evde dinlendiğini belirterek şöyle konuştu: “Bağrışma sesleri duydum. Odanın kapısını açtım. Babam annemi dövüyordu. Annem, ‘vurma yeter’ diye ağlıyordu. Babama, ‘neden vuruyorsun’ deyince bana saldırmaya başladı. O sırada ağabeyim Hüseyin de gelip bana vurmaya başladı. Bu esnada annem kaçmış, yardım istiyordu. Yemek masasının üzerindeki bıçağı fark ettim. Ancak, hangi ara bıçağı alıp babama vurduğumu hatırlamıyorum”
Babasının uyuşturucu kullandığını, sürekli annesine şiddet uyguladığını anlatan sanık, “Önce Allah'ın affına sonra siz büyüklerimin takdirine sığınıyorum” diyerek pişman olduğunu dile getirdi.

“OĞLUM BENİ KORUMAK İÇİN BABASINI VURDU”

Tanık olarak dinlenen anne Sevim Karadavut, eşinin uyuşturucu ve alkol bağımlısı olduğunu ileri sürerek sürekli şiddete maruz kaldığını anlattı. Olay gününü gözyaşları içinde anlatan anne, eşinin kendisinden uyuşturucu almak için para istediğini, vermeyince de dövmeye başladığını söyledi. Anne Karadavut, “Oğlum beni korumak için babasını vurdu hakim bey” diyerek mahkemeden oğluna ceza verilmemesini istedi.

HAKSIZ TAHRİK İNDİRİMİ UYGULANDI  

Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti, cinayetin haksız tahrik altında işlediğini değerlendirerek, sanığın 16 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more