Sözcü Plus Giriş

Bahçeli’den Metin Akpınar ve Müjdat Gezen değerlendirmesi

MHP lideri Devlet Bahçeli sohbet toplantısında sosyal, siyasi ve ekonomik gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Toplantıyı Sözcü Ankara Temsilcisi Saygı Öztürk de takip etti. Bahçeli, gazetecilerin kendisine 'Hulusi Akar ile Özgür Özel tartışmasını' sorması üzerine yanında getirdiği dosyayı çıkararak, Akar'ı ilk ziyaretini ve ona hediye ettiği 'bayrak, Kuran ve altın kaplama silahın' fotoğraflarını gösterdi. Ayrıca MHP lideri, Binali Yıldırım'ın İstanbul adaylığı ve Meclis Başkanı görevini halen yürütüyor olmasıyla ilgili soruya da yanıt verdi. Bahçeli, konuşmasının bir bölümünde ise Metin Akpınar ve Müjdat Gezen hakkındaki soruşturma hakkında da değerlendirmelerde bulundu.

Saygı ÖZTÜRK
09:53 -
Bahçeli’den Metin Akpınar ve Müjdat Gezen değerlendirmesi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, basın kuruluşlarının Ankara temsilcileri ile bir araya geldi. Bahçeli konuşmasında; Metin Akpınar ve Müjdat Gezen değerlendirmesinde de bulundu.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bahçeli’nin açıklamalarından satırbaşları şöyle;

 – ABD’nin Suriye’den çekilme tavrını samimi buluyor musunuz?

Bunu bilemeyiz. Bunu ülkeyi yöneten değerli şahsiyetlerin değerlendirmeleriyle kamuoyuna paylaşmaları gerekir. Türkiye’nin teröre karşı keskin bir tavrı vardır. Bu süreci kesintiye uğratmamak için bu operasyonu yapmalıyız.

– Dünyadaki ekonomik kırılganlıkları ve Türkiye’de yapılan hamleleri nasıl buluyorsunuz? Suriye’de olası operasyonda rejimle bir görüşme olma durumu olabilir mi?

Bütçe görüşmeleri geçtiğimiz hafta yapıldı biz de gerekli tasarrufumuzu milletvekili arkadaşlarımız ve grup başkan vekillerimizin değerlendirmeleriyle yaptık.

Ben düşünce olarak Esad rejimi ile herhangi bir şart altında Türkiye’nin diyalog kurmasından yana değilim. Türkiye’nin yapmış olduğu bu mücadeleyi sonunda gelip Esad’ın iradesine teslim etmek Türkiye için ayıp ve kayıp olur.

Suriye’deki demokratikleşme sürecini tamamlayıp orayı Esad rejiminden kurtarmak gerekiyor.

Türkiye batı ve doğuyu şekillendirecek bir politika yürütüyor. Türkiye’nin tezlerinin anlatılması önemli bir gelişmedir. Türkiye yakaladığı etkin inisiyatifini kaybetmemelidir.

Toplantıyı Sözcü Gazetesi Ankara Temsilcisi Saygı Öztürk de takip etti. Foto: Yavuz Alatan/Sözcü

Toplantıyı Sözcü Gazetesi Ankara Temsilcisi Saygı Öztürk de takip etti. Foto: Yavuz Alatan/Sözcü

TÜRKİYE’DE KÜRESEL GÜÇLERİN BULUŞTUĞU BİR ZİRVE DÜZENLENMELİ

Benim şahsen önerim İstanbul’da veya Ankara’da küresel güçlerin büyük zirvesini yapması davetinizde fayda vardır. Türkiye’de küresel güçlerin buluştuğu bir zirve düzenlenmeli. Türkiye yakın bir komşu ülke olarak bir küresel güç zirvesinin yapılmasında tüm orta doğuda gündemi meşgul eden ne varsa karşılıklı görüşülmesinde fayda vardır. Böyle bir öneriyi dikkate alırlar mı bilmiyorum ama alırlarsa iyi olur.

Dünya 5’te büyüktür sözü doğru bir sözdür.

Türkiye’nin iki damar terörle kararlı mücadelesi devam etmektedir. Türkiye’nin PKK terörle mücadelede önemli bir baş ağrısı olmuştur. Terörün kökü kazınmalıdır Suriye’de nerede olursa olsun. Büyük Kürdistan’ın birinci sac ayağı Türkiye ikincisi Suriye üçüncüsü Irak dördüncüsü de İran’dır. Suriye’de bir koridor açılması ve orada bir devletçiğin kurulması yönündeki terör faaliyeti hiç ihmal edilmemelidir.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, basın kuruluşlarının Ankara temsilcileriyle Ankara'da Sheraton Otel'de bir araya geldi. Bahçeli, gazetecilerin kendisine yönelttiği soruları yanıtladı. Foto: AA

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, basın kuruluşlarının Ankara temsilcileriyle Ankara’da bir araya geldi. Bahçeli, gazetecilerin kendisine yönelttiği soruları yanıtladı. Foto: AA

HULUSİ AKAR-ÖZGÜR ÖZEL TARTIŞMASI

Bu olay Türkiye’yi çok üzmüştür. CHP’nin grup başkan vekili olan şahsiyet o çirkin üslubu aşağılayıcı tavırları ne CHP’ye ne de Türkiye’ye bir fayda sağlar. Bundan en büyük zararı da o şahıs görür.

Bu söyleyeceğimi nasıl yorumlarsınız bilemiyorum ama 16 Ağustos 2015’te sayı Hulusi Akar Genelkurmay Başkanı olmuştur. MHP olarak 3 yılda bir görev değişikliği sebebiyle bir tebrik ziyaretine gider ve başarılar dileriz.

Ancak 2 Ekim 2015’te Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar paşayı ziyaret etim orada diğer Genelkurmay Başkanlarında olmayan yapmadığım bir olayı gerçekleştirdim o da sayın Hulusi Akar Paşa’ya Kuran-ı Kerim Türk bayrağı ve altın kaplama bir silah hediye ettim. Bu niye Hulusi Akar’a verildi. geleceği okuma demeyeceğim ama bu anlamlı hediyeyi verme ihtiyacı hissettim. Burada Kuran bayrak ve silah hediyenin unsurları o günden sonraki gelişmeleri dikkati alınca bunu verdiğime çok memnuniyet duyuyorum.

Hulusi Akar paşa Kuran’a bayrağa ve silaha sahip çıkmıştır. Eğer kendisine yöneltilen baskıyı yerine getirseydi bugün burada olmazdık. O konuşmalar CHP’ye bir şey kazandırmaz. Ben kendisine teşekkür ediyorum.

Bahçeli'nin gazetecilerle bir araya geldiği toplantıda keyifli halleri objektiflere takıldı. Foto: Yavuz Alatan/ Sözcü

Bahçeli’nin gazetecilerle bir araya geldiği toplantıda keyifli halleri objektiflere takıldı. Foto: Yavuz Alatan/ Sözcü

CUMHUR İTTİFAKI

Cumhur ittifakı önemli ve hayırlı bir ittifaktır. Yenikapı ruhunun devamı ve Türkiye’yi siyaseten şekillendirecek bir adımdır.

Arkadaşlarımız görüşmelerini devam ettiriyor sonuca gelinmiş durumdadır. Cumhur ittifakı 51 ilde kendi adaylarıyla seçimlere katılacaklardır.

Belediye Meclis üyeliklerinde il genel meclis üyeliklerinde kendi adaylarıyla yarışacaklardır. 30 Büyükşehir de ise şu an için bir prensip anlaşması sağlanmıştır. Bu büyükşehirlerin ilçelerinde çalışmalar devam etmektedir. Sayın Cumhurbaşkanı ile yapmış olduğumuz son görüşmede daha önceden İstanbul adayını göstermeyeceğimi ifade etmiştim 3 Büyükşehir de aday göstermeyeceğimiz söyledim. Cumhur ittifakı yüzde 52’nin altına düşmemeli. O zaman Türkiye demokratikleşme normalleşme ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet sisteminde istikrar ve kalıcı olması yönünde bir adım atmış oluruz.

AK Parti’nin getireceği tabloyla yola devam ederiz.

Binali Yıldırım yapıcı görüşmeleri ile dikkat çeken bir isim. Binali Yıldırım aday gösterilecek mi bekliyoruz. İstanbul’da seçilirse TBMM’den istifa etmeli.

Bahçeli'nin uzun konuşması sırasında danışmanları da yoğun tempoda çalıştı.

Bahçeli’nin uzun konuşması sırasında danışmanları da yoğun tempoda çalıştı.

ADANA MERSİN ADAYLARI

30 büyükşehirin içerisinde MHP Adana Mersin ve Manisa’da geçmişte olduğu gibi Büyükşehir adayını ortaya koyuyor. AK Parti’nin de buna ılımlı yaklaştığını düşünüyorum. Jestler konuşuluyor, jestler reste dönüşmezse bu 3 büyükşehir adayı biz de olacaktır.

Konuşmasında Müjdat Gezen ve Metin Akpınar'la ilgili soruları da yanıtlayan Bahçeli, 'Metin Akpınar'ın Abuzer kadayıf filmini izleyin' dedi Foto: İHA

Konuşmasında Müjdat Gezen ve Metin Akpınar’la ilgili soruları da yanıtlayan Bahçeli, ‘Metin Akpınar’ın Abuzer kadayıf filmini izleyin’ dedi Foto: İHA

METİN AKPINAR VE MÜJDAT GEZEN AÇIKLAMASI

Bu olay bizi çok üzdü. Halk Tv'nin programlarını ben de yakından takip ediyorum. Özellikle Sayın Arena programcısı Uğur Dündar Bey’in programını yakinen takip ediyorum. Burada eleştiri yapma hakkımız var diyorlar. Ben de bir eleştiri hakkımı kullanmak istiyorum. Uğur Dündar Bey, programcılıkta çok birikimli, tecrübeli, yılların televizyon programcısı olarak duayen hale gelmiş değerli bir medya mensubudur. Fakat Halk TV’nin halkla olan münasebetleri sırasında davet edilen konuşmacılar, oradaki espriler, aşağılayıcı tabirler, halktan aldıkları destekler, alkışlar bütün bunlara bakarsınız Halk Arenası’nı sulandırmıştır. Konuşma esasını kaybetmiştir. Kim halkı ne kadar güldürürse o kadar alkışlanır olmuştur. Bunu sadece davet edilen iki sanatçı için söylemiyorum.

Alkışlarla kim nereye doğru sürükleniyor, alkışlar oy getirir mi bunu tartışmakta fayda var. Öte yandan oradaki konuşmalar çok hoş bir şey değildi.

28 Nisan 1945 İtalyan faşist lider Mussolini sevgilisi ile birlikte ayaklarından asılmıştır. Bu resim korkunç bir resimdir.

Sana zaten yazık olmuş Metin Akpınar. Şu tabloyu (Mussolini'nin ayaklarından asıldığı fotoğrafı gösterdi) 21'inci yüzyılda 2023 yılında 1945'i örnek göstererek eleştiri yapmak bu eleştiri değildir. Bu Metin Akpınar gibi toplumun genel kabul gören sevdiği bir sanatçının bu duruma düşmesi kötü bir örnektir. Hem kendisine hem demokrasiye yazık etmiştir. Böyle şey olmaz, olmamalı. Bizim toplumumuzda ayaktan asılma yoktur. Bu Türkiye’de hiçbir siyasetçinin hakkında düşünülmeyecek bir durumdur.

Metin Akpınar beyin Halk TV'ye çıkıp beş dakikalık bir konuşma yapmasını istiyorum. ‘Ben yanlış bir örnek verdim bu örnek yanlıştır. Bu benim gafletimdir cehaletimdir demesi lazımdır. Milletimden özür diliyorum’ demesini istiyorum. Bu örneklerle Türkiye'yi bir yere vardıramazsınız.

Bunu ortam yumuşasın diye söylüyorum. Metin Akpınar'ın Abuzer Kadayıf filmini seyretsinler. Orada Sosyoloji ile gerçekler arasındaki ilişkiyi orada görsünler.

Bu kadar başarılı rolleri üstlenen bir sanatçı böyle bir örnek vermemeli. Türkiye’nin değerlerini bu kadar kolay harcamamalıyız.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, basın kuruluşlarının Ankara temsilcileriyle Ankara'da Sheraton Otel'de bir araya geldi. Bazı temsilciler Bahçeli'ye taktığı yüzüğü sordu. Foto: AA

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, basın kuruluşlarının Ankara temsilcileriyle Ankara’da bir araya geldi. Bazı temsilciler Bahçeli’ye taktığı yüzüğü sordu. Foto: AA


OSMANİYE ADAYI VE ORTAK MİTİNG

Osmaniye oy çokluğu itibari ile AK Parti'nin oyunun MHP'den fazla olduğu bir seçim çevresidir. Arzulandığı takdirde AK Parti orada aday çıkarabilir. Bir güzel yarış da yapılabilir geçmişte olduğu gibi. Sayın Cumhurbaşkanı ittifakın olumlu yönünü ortaya koyarak orada aday göstermemeyi uygun görmüştür. Böyle bir 3 büyükşehrin dışında aday çıkarmamayı prensip olarak ifade ettiler. Ben ne yapabilirim diye düşündüm Rize'de aday çıkarmasam ne olur diye düşündüm, Kasımpaşa'yı düşünürsen Kaspımpaşa Rize'nin 3 katı büyüklükte…

FOTO:SÖZCÜ - Yavuz ALATAN

FOTO:SÖZCÜ – Yavuz ALATAN

Ankara Sheraton Otel’de gerçekleşen toplantıya 150 gazeteci ve 50 partili katıldı.

Son güncelleme: 15:49 29.12.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more