Sözcü Plus Giriş

Bakan’ı kızdıran o görüntü düzeltildi

Trabzon'da İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun tepkisini çeken ve 'düzeltilsin' talimatı verdiği Sera Gölü’ndeki beton duvarın yıkılmasının ardından yapılan yeni duvarın inşası tamamlandı. Duvarın tamamlanmasının ardından bölgenin yeşillendirileceği belirtildi.

null
Güncellenme: 13:13, 05/02/2018
Bakan’ı kızdıran o görüntü düzeltildi

Trabzon'un Akçaabat ilçesindeki Yıldızlı mahallesinde 1950 yılında yaşanan heyelan sonucu Derecik Deresi'nin önünü yamaçlarından kopan büyük kayaçların vadinin tabanını kapatmasıyla oluşan Sera Gölü'nü turizme kazandırma çalışmaları sürüyor. Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından “Sera Gölü Tabiat Parkı” projesinin ardından kentin en önemli turizm merkezlerinden biri haline gelen Sera Gölü, son olarak beton duvar ile gündeme gelmişti. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun gölün karayolu kenarında yapılan beton duvarın kötü görüntüsü nedeniyle yıkılması talimatını vermesinin ardından beton duvar yıkılarak kötü görüntü ve moloz yığınları temizlenmişti. Beton duvarın yıkıldığı alan için yeni bir proje hazırlanarak, duvarın doğaya uygun yapılması için çalışmalara başlandı. Kısa sürede bitirilen çalışmaların sonunda Sera Gölü'ne uygun bir mimari ile bir duvar inşa edildi. Yapılan proje ile gölün yol tarafındaki kıyısında yıkılan beton duvarın yerine göl çevresi ile uyumlu ve daha yeşillik bir görüntü oluşturulacak.

“Arap turistler gölü tercih ediyorlar”

Sera Gölü'nde bulunan işletmecilerden Olkan Topsakal ise son yapılan duvarın gölün yapısına uygun olduğunu söyledi. Topsakal, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun etkisiyle beraber duvar yıkıldığını belirterek, “Yeniden bir duvar inşasına başlandı ve sonunda güzel bir duvar ortaya çıktı. Yeşillendirileceğini duyduk. Beton kötü gözükecekti. Yürüyüş yolu yapılarak vatandaşların burada gezmesi sağlanacak” dedi.

perde-betonon-eski-hali

Bakan’ın tepkisini çeken perde beton eski duvar kısa sürede yıkıldı Fotoğraf: İHA

Yapılan çalışmalarla gölün turizmde istenilen değere ulaşacağını kaydeden Topsakal, “Senelerce Uzungöl'e yatırım yapıldı. Bu nedenle burada da eksiklikler oluşmaya başladı. Ama başlatılan bu proje ile Sera Gölü de artık turizmde istediği değerine kavuşacak. Özellikle Arap turistler gölü çok tercih ediyorlar. 360 derece bir yürüyüş yolu yaparak vatandaşların gölde fazla vakit geçirmelerini sağlayacak. Gölün başında Büyükşehir Belediyesi tarafından bir sosyal tesis yapıldı. Vatandaşlar buraya gelerek ücretsiz bir şekilde mangalını yaparak eğleniyor” ifadelerini kullandı.

 

İHA

Yayınlanma Tarihi:11:23,