Bakanlıktan e-Devlet soyağacı sorgulama işlemi ile ilgili açıklama! e-Devlet soyağacı sorgulama nasıl yapılır?

e-Devlet soyağacı sorgulama işlemi ile ilgili son dakika gelişmeleri merak ediliyor. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, geçtiğimiz günlerde e-Devlet kapısı üzerinden soyağacı sorgulama hizmetini sunmuştu. Daha önce soyağacını öğrenmek için randevu almak ve devlet dairesine gitmek zorunda olan vatandaşlar internet üzerinden soyağacı sorgulama işlemine yoğun ilgi gösterdi. e-Devlet kapısı kilitlendi. Vatandaşların yoğun talebini karşılamak için Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın devreye girdiği iddia edilmişti. Bakanlıktan konuya ilişkin açıklama geldi. Peki e-Devlet soyağacı sorgulama nasıl yapılır? İşte detaylar...

Bakanlıktan e-Devlet soyağacı sorgulama işlemi ile ilgili açıklama! e-Devlet soyağacı sorgulama nasıl yapılır?

e-Devlet soyağacı sorgulama ile ilgili son dakika bir haber geldi. Vatandaşların yoğun talebi nedeniyle e-Devlet kapısı çökmüş ve bir süre hizmet dışı kalmış, ardından talepler kesintili bir şekilde karşılanmıştı. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, yoğun talebi karşılamak için harekete geçti iddiası üzerine bakanlık son dakika açıklama yaptı. Sözcü.com.tr’nin edindiği bilgilere göre; Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün sistemdeki sorunların giderilmesi ile ilgili çalışma başlattığı iddialarına ilişkin bakanlık kendi altyapılarında şuan bir sorun olmadığını  bundan sonraki sürecin Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yönetileceğini, yoğun talebin karşılanması için Nüfus İşleri’nin çalışma yürüttüğünü bildirdi. Bakanlık e-Devlet soyağacı sorgulama hizmetinin en kısa zamanda devreye gireceğini belirtti. İşte e-Devlet soyağacı sorgulama ile ilgili bilinmesi gereken son dakika gelişmeleri…

E-DEVLET SOYAĞACI SORGULAMA EKRANI

E-DEVLET SORGULAMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra tek yapmanız gereken nüfus bilgilerinizi güncelleyerek ilgili sekmeye ulaşmak. Bu sekmeye ulaştığınızda öncelikli olarak kendi nüfus bilgilerinizi görüyorsunuz. Burada, ilgili bilgileri kontrol ettikten sonraysa sağ üst köşeden “Belge Oluştur” sekmesine tıklamanız gerekiyor. Kısa yoldan sorgulama sayfasına ulaşmak için arama kısmını da kullanabilirsiniz.

e-devlet-1

TARİHÇİ MURAT BARDAKÇI: HAYAL ETTİĞİNİZ GİBİ DEĞİL

Habertürk Gazetesinden tarihçi Murat Bardakçı, Türkiye'de nüfüs kayıtlarının saklanması ile ilgili ilginç bilgiler verdi. Bardakçı, internette hizmete açılan e-devlet internet soyağacı sorgulama sistemi ile en fazla 1800'lü yıllara kadar geri gidilebileceğini bunun da bir ailenin dört kuşak geçmiş bilgilerini göstereceğini söyledi.

Bardakçı, “Yedi ceddinizi öğrenebileceğinizi, anne ve baba tarafından asırlar önceki aile kayıtlarınıza ulaşabileceğinizi zannetmeyin. Şanslı iseniz en fazla dört, haydi bilemediniz beş nesil geriye, 1800’lerin ortalarına kadar gidebilir ve orada kalırsınız. Öyle hayal ettiğiniz gibi asırlar öncesine, onbeşinci, onaltıncı yüzyıllara ulaşmanız mümkün değildir.”

NÜFUS VE VATANDAŞLIK İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ AÇIKLAMASI

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürü Sinan Güner, Habertürk'e yaptığı açıklamada, bu kadar yoğunluk beklemediklerini söyledi. Vatandaşların sakin olur diye gece saatlerini beklediğini belirten Güner, askıya alınan uygulamayla ilgili “Toplamda 310 bin sorgulama çıktısı verildi. Böyle bir kapasitenin yürütülmesi imkânsız” dedi. Kapasite tespit çalışmaları yapıldığını kaydeden Güner, “Soy sorgulama için günlük belirli bir kota açacağız. ‘Bugün bu kadar' diyerek ertesi güne aktaracağız” dedi.

Talebi normal gördüklerini söyleyen Güner, “Vatandaşlara hak vermek lazım. Neyle karşılaşacaklarını merak ediyorlar. Vatandaş biraz sabretsin. Anne ve babalarıyla daha fazla konuşup onlara sorsunlar. Biz hizmetimizin arkasındayız. Ne zaman açılacağı ile ilgili net tarih vermek çok zor. Kısa zamanda açılacak” dedi.

Sinan Güner, Alt-Üst Soy Sorgulama Uygulaması'nın neden hayata geçirildiği sorusuna da şu yanıtı verdi:

“Bu hizmet zaten vardı. İl ve ilçe nüfus müdürlüklerinde dilekçe vererek, randevu alarak zaten talep ediliyordu ve oldukça fazlaydı. Kanunların el verdiği ölçüde anneanne, dede, torun gibi bilgilere ulaşmak mümkün. Daha önce vatandaş yan soylarını da öğrenmek için dilekçe veriyordu. Yetkililerin bu bilgileri vermesi yasak. İstediklerini alamayan vatandaş münakaşa çıkarıyordu. Bu sorunları çözmek istedik.”

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...