Reklamsız Sözcü

Başbakan Yıldırım’dan Kudüs açıklaması

Başbakan Binali Yıldırım AKP Grup Toplantısı'nda konuşu. Başbakan, 'Türkiye Cumhuriyeti'nin 81 milyon vatandaşı Kudüs'e bugünden sonra da sahip çıkmaya devam edecektir. Bu kurşunlar insanlığın vicdanına atılmış kurşunlardır' diyerek İsrail'e tepki gösterdi.

android-time 11:49
Başbakan Yıldırım’dan Kudüs açıklaması
Başbakan Binali Yıldırım AKP Grup Toplantısı'nda konuşu. Başbakan, 'Türkiye Cumhuriyeti'nin 81 milyon vatandaşı Kudüs'e bugünden sonra da sahip çıkmaya devam edecektir. Bu kurşunlar insanlığın vicdanına atılmış kurşunlardır' diyerek İsrail'e tepki gösterdi.

Yıldırım’ın açıklamaları şöyle:

Başbakan Yıldırım, Amerika’nın İsrail’deki Amerikan elçiliğini Kudüs’e taşımasına tepki göstererek, “Maalesef dün bütün dünyanın ibretle izlediği yeni bir İsrail terörüne şahit olduk. Amerikan yönetiminin büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararı dün de yapılan merasim esnasında Gazze sınırında silahı olmayan sivil insanlar bu kararı protesto ettiler. Barışçı bir gösteri yapan mazlum ve masum Filistin halkına kurşun yağdıran İsrail’i şiddetle, lanetle kınıyoruz. Aynı şekilde, bölgede barış iklimine benzin döken Amerikan yönetimini de kınıyoruz. Şu ana kadar 60 civarında kardeşimiz şehit oldu 3 bine yakın yaralanan insan var. TBMM’de bugün Kudüs meselesi üzerine özel bir oturum gerçekleştirilecek. Bu kurşunlar insanlığın vicdanına atılmış kurşunlardır. Amerikan yönetimi bilmelidir ki zulüm nemrutları abad etmediği gibi masumlara kurşun yağdıranları da abad etmeyecektir. Amerikan elçiliğinin Kudüs’e taşınmasını barışa karşı bir sabotaj olarak görüyor ve kabul etmiyoruz. Bu karar bizim için yok hükmündedir. Amerikan elçiliğinin açılışı Müslüman kanı dökülen bir gün olarak tarihe geçmiş bulunmaktadır. Amerikan elçiliğinin kan dökülerek açılması son derece kaygı verici gelişmedir. İsrail’in linç ve şiddet politikasını lanetle kınıyoruz, lanetliyoruz. İslam ülkeleri, İsrail ile olan ilişkilerini mutlaka gözden geçirmelidir. İslam dünyası bu katliam karşısında tek yürek, tek ses olmalıdır” diye konuştu.

YENİKAPI’DA ‘ZULME KARŞI BÜYÜK DURUŞ’ BULUŞMASI

“AK Parti olarak mazlum milletlerin iradesini de temsil ediyoruz. Tüm mazlum milletlerin yüreğindeki Recep Tayyip Erdoğan sevgisi tesadüfen oluşmuş değil. Yenikapı’da zulme karşı duruş adı altında büyük bir buluşma gerçekleştireceğiz. Buradan cuma günü saat 3’te yapılacak olan büyük buluşma ve dayanışmaya bütün vatandaşımızı davet ediyorum. Bu zulme sessiz kalınmamalıdır, Türkiye sessiz kalmamıştır, kalmayacaktır.”

‘TÜM VATANDAŞLARIMIZ ADALET KARŞISINDA EŞİTTİR’

“Olması gerektiği gibi devleti, milletin hizmetine sunduk. Devlet, her vatandaşımızın devletidir. Tüm vatandaşlarımız adalet karşısında eşittir. İnsanı yaşat ki devlet yaşasın dedik. Bunu nasıl yaptık? Daha fazla demokrasi, daha fazla hukuk devleti ile yaptık. Yıllar yılı haksızlıklara ses çıkarmayanar bugün, sureti haktan görünüp üste çıkmaya çalışıyor. Özgürlük nutukları atıyor. Adaylar meydana çıktı ya, hababam özgürlük nutuklar. Biri çıkmış diyor ki, başörtü sorunu bitti, bundan geri dönüş yoktur. Ha şunu bilseydin be kardeşim. AK Parti yaparken neredeydin?, o zaman yanımızda olacaktın. Şimdi konuşmak kolay. Bunu sağlayan AK Parti’dir, bu kadrolardır. Milletimiz 16 yıllık kazanımlardan asla vazgeçmeyecektir. Millet üzerinde vesayet kurulmasına izin vermeyecektir. Onun için bu Anayasa değişikliğini yaptık. Ne engeller ile karşılaşdığımızı millet biliyor? Haktan, hukuktan asla geriye dönüş yok. Türkiye’nin hiçbir vatandaşı herhangi bir sebeple ötekileştirilemeyecek.
81 milyona kucak açtık, bütün renkleri kardeş bildik, kucakladık. Demokrasiye, hukuk devletine sımsıkı sarıldık. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde millet ile bütünleşerek bugünlere geldik. İstikametimizi değiştirmeden, millet ile yürümeye devam edeceğiz.”

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 12:3615.05.2018
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more