Sözcü Plus Giriş

‘Basın özgürlüğüne vurulan kelepçe çözülmedi’

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, “10 Aralık İnsan Hakları Günü” sebebiyle Türkiye’de basın özgürlüğünde yaşanan hak ihlallerine ilişkin bir rapor hazırladı. Rapor, basın ve ifade özgürlüğü alanında Türkiye’de oluşan kara tabloyu açıklarken, Türkiye'de gazeteciliğin işsizlik, ilan ambargosu, hapis ve tazminat cezalarının kıskacında olduğunu ortaya koydu.

Kemal ATLAN / Eskişehir
13:56 -
‘Basın özgürlüğüne vurulan kelepçe çözülmedi’

CHP'li Çakırözer, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü nedeniyle 2018 yılında basın özgürlüğü karnesini açıkladı. Çakırözer, “2018 yılının ilk 10 ayında yüzlerce gazeteci, köşe yazarı, yayın sorumlusu ve çizer haklarında ağırlaştırılmış müebbet, müebbet, hapis cezaları ile birlikte adli para ve tazminat cezaları istemiyle yargılanmıştır ya da yargılanmaktadır. 2015 yılının sonunda 31 olan tutuklu gazeteci sayısı, 2018 sonunda neredeyse 5 katına çıkmıştır. Aralık ayı itibariyle cezaevindeki tutuklu gazeteci sayısı 145'e ulaşmıştır. 2018 yılında da basın özgürlüğüne vurulan kelepçe çözülmedi” dedi.

TEK ADAM REJİMİNDE BİNLERCE HAK VE ÖZGÜRLÜK İHLALİ YAŞANDI

Türkiye'de Evrensel Bildirgede yer alan hak ve özgürlüklere dayalı ve bunları koruyan bir düzenin hala kurulamadığına dikkat çeken Çakırözer, “2 yılı ülkenin tümünde OHAL altında geçen 16 yıllık AKP iktidarı ve devamındaki tek adam rejimi ile hemen hemen her alanda binlerce hak ve özgürlük ihlali yaşanmıştır. En büyük baskı ve kısıtlama ile karşılaşılan alan, ifade ve basın özgürlüğümüz olmuştur. 2018 yılında da basın özgürlüğüne vurulan kelepçe çözülmedi” diye konuştu.

TUTUKLU GAZETECİ SAYISI 3 YILDA 5 KAT ARTTI

Gazetecilerin düşünceleri, haberleri, yorumları nedeniyle sansüre maruz kaldığını, işten çıkarıldığını, soruşturma ve kovuşturmaya uğradığını, uzun süre tutuklu kaldığını kaydeden Çakırözer, basının engelleme ve yayın yasaklarıyla, ilan ambargolarıyla susturulmak istendiğini söyledi. Gazetecilik meslek örgütleri ile ifade ve basın özgürlüğü alanında çalışan sivil toplum örgütlerinin raporlarının kaygı verici rakamlar içerdiğini belirten Çakırözer, 2015 yılının sonunda 31 olan tutuklu gazeteci sayısının 2018 sonunda neredeyse 5 katına çıktığına ve Aralık ayı itibariyle cezaevindeki tutuklu gazeteci sayısının 145'e ulaştığına dikkat çekti.

11 AYDA 112 GAZETECİ GÖZALTINA ALINDI

2018 yılının ilk 11 ayında 112 gazetecinin gözaltına alındığını ifade eden Çakırözer, “ilk 10 ayda yüzlerce gazeteci, köşe yazarı, yayın sorumlusu ve çizer hakkında ağırlaştırılmış müebbet, müebbet, hapis cezaları ile birlikte adli para ve tazminat cezaları talebiyle yargılamalar yapıldı” dedi.

170 YAYIN KURULUŞU KAPATILDI, WİKIPEDIA YASAKLI

Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) verilerine göre, Türkiye'de darbe girişiminden sonra 170'e yakın gazete, dergi, radyo, TV kanalı kapatıldı, yüzlerce gazeteci cezai kovuşturmalara tabi tutulduğunu belirten Çakırözer, “Dünyanın en tanınmış Özgür İnternet Ansiklopedisi Wikipedia Türkiye'de 20 aydır yasaklı. 2018 yılında yaklaşık 2 bin 600 habere erişim yasağı getirildi ya da sansür uygulandı. 2018'de RTÜK tarafından verilen cezalar da arttı. 2018 yılının ilk 10 ayında RTÜK tarafından Radyo ve TV'lere 49 program durdurma ve 59 işlem karşılığında toplam 4 milyon 653 bin 451 TL para cezası verildi. Hak ihlalleri, baskı ve yasaklamalar Türkiye'nin basın özgürlüğü alanında uluslararası alanda en alt sıralara inmesine neden oldu. Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü raporuna göre basın özgürlüğü alanında Türkiye 180 ülke içerisinde 157'nci sıraya geriledi. Freedom House'un “2018 Dünyada Özgürlük” raporunda Türkiye ilk defa “kısmen özgür” kategorisinden “özgür olmayan ülke” kategorisine geriledi” şeklinde konuştu.

BASIN İLAN KURUMU ADİL VE EŞİT DAVRANMIYOR

Basın İlan Kurumu resmi ilanların dağıtımında eşit ve adil davranmadığına da dikkat çeken Çakırözer, “özellikle eleştirel yayın yapan gazetelere hem kamu hem de özel sektör ilanları verilmiyor. Bunun yanında Türk Hava Yolları, özellikle muhalif ve eleştirel gazetelere yönelik ambargo uyguluyor. Bu durum resmi ilanlar ve tirajlarla ayakta kalmaya çalışan gazetelerin yaşam mücadelesini daha da zorlaştırıyor” dedi.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more