Reklamsız Sözcü

Bedelli askerlik başvurusu nasıl ve ne zamana kadar yapılır?

Bedelli askerlik başvurusu için beklenen düzenleme Resmi Gazete'de yayımlandı. 1 Ocak 1994 ve sonrasında doğanların faydalanabileceği bedelli askerlik başvurusu nasıl yapılır? Hepsi ve daha fazlası haberimizde...

android-time 10:59
Bedelli askerlik başvurusu nasıl ve ne zamana kadar yapılır?
Bedelli askerlik başvurusu için beklenen düzenleme Resmi Gazete'de yayımlandı. 1 Ocak 1994 ve sonrasında doğanların faydalanabileceği bedelli askerlik başvurusu nasıl yapılır? Hepsi ve daha fazlası haberimizde...

Resmi Gazete’de ‘Askerlik Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 663 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname’de (KHK) Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’ başlığı altında yer alan bedelli askerlik düzenlemesi ile kanunun yürürlüğe girmesinin hemen ardından 3 ay içerisinde askerlik şubeleri üzerinden bedelli askerlik başvurusu yapabilecek. Peki bedelli askerlik başvurusu nasıl yapılır? İşte tüm detaylar…

BEDELLİ ASKERLİK BAŞVURUSU NE ZAMAN YAPILACAK?

Askerlik Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 663 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname’de (KHK) Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Resmi Gazete’de yayımlandı. Kanuna göre, bu düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihte, her ne sebeple olursa olsun askerlik yapmayıp, 1 Ocak 1994’ten önce doğan bedelli askerlikten yararlanmak isteyen yükümlüler; bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 3 ay içinde askerlik şubelerine veya yurt dışı temsilciliklerine başvuracak. Bedelli askerlik klavuzuna (http://asal.msb.gov.tr/) üzerinden ulaşabilirsiniz.

bedelli askerlik site:sozcu.com.tr ile ilgili görsel sonucu

21 GÜN ASKERLİK YAPILACAK

Bedelli askerlikten faydalananların askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılmaları için başvurularda 15 bin Türk lirası veya Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası döviz satış kuruna göre ödeme tarihindeki karşılığı kadar konvertibl (dönüştürülmüş) yabancı ülke parasını bir defada ödemeleri ve 21 gün temel askerlik eğitimini yerine getirmeleri gerekecek. Bedelli askerler, 21 günlük temel askerlik eğitimi süresinde, silah söküp takma, atış, yürüyüş, yat-kalk, spor eğitimiyle birlikte yakın muharebe ve yangın söndürme eğitimini yapacak. Yurtdışı dövizliler ise temel askerlik eğitimi internet üzerinden alacak. Uzaktan eğitimde ‘devlet şuuru, vatan sevgisi, tarih, vatandaşlık eğitimi ve TSK'yı tanıma yer alacak. Sınav koşulu ise olmayacak.

SAĞLIK NEDENİYLE MUAF TUTULANLAR DA FAYDALANABİLECEK

Her ne sebeple olursa olsun daha önce bedelli veya dövizli askerlik hizmeti kapsamından çıkarılanlardan yaş şartını taşıyanlar ile yaş şartı aranmaksızın ve temel askerlik eğitimine tabi olmaksızın, maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce sağlık nedeniyle haklarında verilen askerliğe elverişli olmadıklarına dair kararlardan dolayı askerlikten muaf tutulanlar da bedelli askerlik uygulamasından yararlanabilecek.

BEDELLİDEN FAYDALANANLAR ÜCRETSİZ İZİNLİ SAYILACAK

Bedelli askerlik hakkından yararlananlar, temel askerlik eğitimi süresince çalıştıkları iş yeri, kurum ve kuruluşlar tarafından aylıksız veya ücretsiz izinli olacak. Tahsil edilen tutarlar, Hazine ve Maliye Bakanlığı merkez muhasebe birimi hesabına yatırılacak. Bu tutarları Savunma Sanayii Destekleme Fonu’na aktarmak üzere, Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçesine ödenek eklemeye Cumhurbaşkanı yetkili olacak. Bu düzenlemeden yararlanan yükümlüler hakkında saklı, yoklama kaçağı ve bakayadan dolayı idari ve adli soruşturma ve kovuşturma yapılmayacak, başlatılanlar sona erdirilecek. Bu suçlara ilişkin kesinleşmiş idari para cezaları tahsil edilmeyecek.

BEDELLİ ASKERLİK BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşayanların bedelli askerlik başvurusu askerlik şubelerine, ülke dışındakilerin ise yaşadıkları ülke konsolosluklarına şahsen yapması gerekiyor. Bedelli askerlik başvurusunun şahsen yapılması gereklidir. Vekaletle veya posta ile yapılması mümkün değildir. Başvuru esnasında başvuruyu yapan kişiye ödemesi gereken tutar ve ödemenin yapılacağı banka bilgilerini barındıran bir belge verilir. Bedelli askerlik yapmak isteyen kişi bu belge ile beraber bedelli askerlik ücreti olan 15 bin TL'yi Ziraat Bankası ve Halkbank'a yatıracak. Ardından ödemenin yapıldığına dair bir asıl olmak üzere toplam üç nüsha dekont, bedelli askerlik başvurusunda bulunulan merkeze iletilmelidir.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 11:0307.08.2018
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more