Reklamsız Sözcü

Bedelli askerlik çıkacak mı? Başbakan: Seçimden sonra… En son bedelli askerlik yaşı kaçtı?

Bedelli askerlik ne zaman çıkacak? Binlerce kişinin merakla beklediği sorunun cevabı henüz netleşmese de Başbakan Binali Yıldırım'dan dikkate değer bir açıklama geldi. Başbakan, 24 Haziran seçimlerini işaret etti ve "Bedelli askerlik seçimden sonra yapılacak ilk iş. Büyük bir beklenti var. Yeni hükümetin öncelikli konusu." dedi. Peki bedelli askerlik kimleri kapsayacak, en son bedelli askerlik ne zaman çıkmıştı? İşte 2018 bedelli askerlik ile ilgili son gelişmeler...

18:02 -
Bedelli askerlik çıkacak mı? Başbakan: Seçimden sonra… En son bedelli askerlik yaşı kaçtı?

Bedellik askerlik çıkacak mı? Günlerdir konuşulan ‘bedelli askerlik' konusunda AKP cephesinden en net yorum Başbakan Binali Yıldırım'dan geldi. Yıldırım 24 Haziran'da AKP'nin iktidara gelmesi durumunda bedelli askerliğin ilk gündem maddesi olacağını söyledi. Yıldırım “Bedelli askerlik seçimden sonra yapılacak ilk iş. Büyük bir beklenti var. Yeni hükümetin öncelikli konusu.” dedi.

Başbakan dün yaptığı açıklamada “Biz hükümet olarak, yönetim olarak buna bir çare bulmak mecburiyetindeyiz. İnşallah seçimden sonra ele alacağımız en önemli konulardan biri bu olacak. Çünkü askerlik olmayınca kız vermiyorlar, evlenmen zor oluyor, iş kurman zor oluyor, hayata tutunman zor oluyor. Boşlukta bekliyorsun. Bunu yapmaya hakkımız yok insanlarımıza” demişti.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ da bedelli askerlik konusunda ise “Şu anda orada bir sorun olduğu belli. Çok sayıda bakaya, kaçak olan var. Geçen Sayın Başbakanımız da bu soruna işaret etti. Birtakım tespitlerde bulundu ancak şu anda bunu yapabilme imkanı gözükmüyor. Yeni dönemde bakalım, hep beraber ne olacağını göreceğiz. Şu anda bunu yapabilme imkanı var mı? Yok. Ortada da bir sorun olduğu konuşuluyor.” ifadelerini kullandı.

EN SON NE ZAMAN BEDELLİ ASKERLİK ÇIKTI?

Askerlik çağına gelen ancak çeşitli sebepler dolayısıyla bu görevi ifa etmede sorun yaşayan vatandaşlar için çıkartılan bedelli askerlikten, bu güne kadar yaklaşık 400 bin kişi faydalandı. İlk olarak 1987 yılında çıkartılan bedelli askerlik imkanından 18 bin 433 kişi faydalanırken, bu tarihten yaklaşık 5 yıl sonra, 1992 yılında yeniden gündeme gelen bedelli askerlik başvurularından ise 35 bin 111 kişi faydalandı.

Bu rakam 1999 yılında 72 bin 290, 2011 yılında 69 bin 073, en son 2014 yılında çıkartılan bedelli askerlik uygulamasında ise 203 bin 824 kişi bedelli askerlik uygulamasına dahil olmuştur. 2011 yılında gerçekleştirilen başvurulardan, 30 yaşından gün alan ve 30 bin TL tutar ödeyenler faydalanırken, 2014 yılında başvuruya açılan uygulamada ise 1 Ocak 1988 ve önceki tarihlerde doğan ve 18 bin TL ödeme şansı elde edenler faydalanabildi.

Bu bilgiler ele alındığında bedelli askerliğin 1 Ocak 1992 ve önceki tarihlerde doğan vatandaşlara isabet edeceği öngörülebilir.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more