Bedelli askerlik düzenlemesi kabul edildi | İşte bedelli askerlikte kesinleşen koşullar…

Bedelli askerlik düzenlemesi son zamanlarda kamuoyunun gündemini epey meşgul etti. Eski düzenlemelere nazaran düşük bir ücret ve kısa süreli dahi olsa askerlik yapma şartı bir hayli tartışıldı. Konuya ilişkin son sözü Cumhurbaşkanı Erdoğan söyledi. Düzenleme TBMM'de kabul edildi. Haberimizden bedelli askerlik ile ilgili son gelişmeleri öğrenebilirsiniz.

Bedelli askerlik düzenlemesi kabul edildi | İşte bedelli askerlikte kesinleşen koşullar…

TBMM’de kabul edilen bedelli askerlik düzenlemesine göre; bedelli askerlikten yararlanmak için 28 gün olarak öngörülen askerlik şartı, 21 güne indirildi, yaş sınırı 25, bedeli ise 15 bin TL oldu. Yurt dışında yaşayan vatandaşlar da 2 bin euro karşılığında bedelli askerlik yapabilecek.

Sozcu.com.tr’den Veli Toprak’ın haberine göre; her ne sebeple olursa olsun daha önce bedelli veya dövizli askerlik hizmeti kapsamından çıkarılanlardan yaş şartını taşıyanlar ile yaş şartı aranmaksızın ve temel askerlik eğitimine tabi olmaksızın, maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce sağlık nedeniyle haklarında verilen askerliğe elverişli olmadıklarına dair kararlardan dolayı askerlikten muaf tutulanlar, bedelli askerlik uygulamasından yararlanabilecek.

jandarma-iha

ÇALIŞANLAR İŞTEN ÇIKMAK ZORUNDA MI?

Bu madde hükümlerinden yararlananlar temel askerlik eğitimi süresince çalıştıkları iş yeri, kurum ve kuruluşlar tarafından aylıksız veya ücretsiz izinli olacak.

Bu uygulama kapsamında tahsil edilen tutarlar, genel bütçeye gelir kaydedilmek üzere Hazine ve Maliye Bakanlığı merkez muhasebe birimi hesabına yatırılacak. Bu tutarlar karşılığı Savunma Sanayii Destekleme Fonuna aktarılmak üzere Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçesine ödenek eklemeye Cumhurbaşkanı yetkili olacak.

Bu düzenleme hükümlerinden yararlanan yükümlüler hakkında saklı, yoklama kaçağı ve bakayadan dolayı idari ve adli soruşturma ve kovuşturma yapılmayacak, başlatılanlar sona erdirilecek. Bu suçlara ilişkin kesinleşmiş idari para cezaları tahsil edilmeyecek.

Bedellinin maliyeti: 15.000 TL+faiz+? İlginizi Çekebilir Bedellinin maliyeti: 15.000 TL+faiz+?

TARTIŞMALARA SON NOKTAYI ERDOĞAN KOYDU!

Erdoğan bedelli askerliğin 21 gün olması konusunda, “Düşmesi söz konusu değil” ifadelerini kullandı. AKP Grup Toplantısında bedelli askerlik hakkında açıklamalarda bulunan Erdoğan, “Askerlik meselesini yeni ve köklü bir anlayışla ele almamız gerekiyor. Gerekli düzenlemelerin ve çalışmaların yapılmasının ardından Türkiye'de bir daha bedelli kanununa ihtiyaç olmayacak şekilde düzenleme yapacağız. Bu millet asker bir millettir. Onun ruhundaki o hassasiyeti ve inceliği de kaybetmek istemiyoruz. Hem tüm vatandaşlarımıza temel askerlik eğitimini vereceğimiz, hem de TSK'nın gücünü uzman hale getireceğimiz bir sistem üzerinde çalışacağız” ifadelerini kullanmıştı.

AJANSLAR

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...