Bedelli askerlikte gün sayısı düştü, ücret aynı kaldı! | 2018 Bedelli askerlik düzenlemesi ile ilgili son gelişmeler…

Bedelli askerlik düzenlemesi ile ilgili komisyon görüşmeleri ve tartışmalar devam ediyor. Hükümetten ve muhalif partilerden ardı ardına açıklamalar geldi. Bedelli askerlikte askerlik yapılacak gün sayısı üçüncü kez değişti. Vatandaşlar tepki gösterdi. Haberimizden 2018 bedelli askerlik düzenlemesine ilişkin son gelişmeleri öğrenebilirsiniz.

Bedelli askerlikte gün sayısı düştü, ücret aynı kaldı! | 2018 Bedelli askerlik düzenlemesi ile ilgili son gelişmeler…

Bedelli askerlik düzenlemesinden yaklaşık 5 milyon vatandaş yararlanacak. Düzenleme ile ilgili son dakika gelişmeler devam ediyor. AKP Bedelli Askerlik Yasası’nı revize etti. Komisyona gelecek yasaya göre 28 gün askerlik 21 güne indirildi. Bedel önerisi yine 15 bin TL olacak. Bedelli askerlikte temel eğitim süresi 3 defa değişirken açıklanan para ise hiç tartışma konusu olmadı. Pazarlıklar gün sayısı üzerinden yürüyor. AKP Sözcüsü Mahir Ünal, “21 gün olarak konuşuldu, şu an için bir değişiklik düşünülmüyor, üst yaş sınırı kaldırıldı” dedi.

MHP: 21 GÜNE NE GEREK VAR, BEDEL ÖDENSİN BİTSİN

Meclis'te görüşülen bedelli askerlik düzenlemesinde 21 güne MHP'den itiraz geldi. Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, Bahçeli'nin 28 gün eleştirisini hatırlatarak, “AKP Grup Başkanvekili 21 güne inecek dedi. Bedelli olacaksa eğitime ne gerek var. Dövizle yararlanacaklar uzaktan eğitim alacak, kışlaya girmeyecek. Burada çelişki var. Madem bedelli yapılacak, kafa karıştırmaya gerek yok. Bedelli ise bedelini versin, yapsın” dedi.

Devlet bedelli askerlikten ne kadar para kazanacak? İlginizi Çekebilir Devlet bedelli askerlikten ne kadar para kazanacak?

AKP: 94-95’LİLER OLMAZ

Bedelli teklifinin sahibi AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş, 31 Aralık 1993’ten daha küçükler için bedelli önerisine karşı çıktı. Komisyon Başkanı Süreyya Bilgiç “1994’lüler talepler var…” deyince Muş, “94 sisteme dahil olursa, 1995’liler de ister. TSK’nın bir planlaması var. Biz 93’ü baz aldık. Bedelliden toplam 1 milyon 324 bin kişi yararlanabilecek. 1994’lü 307 bin, 1995’li 352 bin kişi var” bilgisini verdi.

Bedelli askerlik yapanlar işten çıkmak zorunda mı? İşte 4 maddede cevabı... İlginizi Çekebilir Bedelli askerlik yapanlar işten çıkmak zorunda mı? İşte 4 maddede cevabı...

CHP: KİMSE ASKERE GİTMEK İSTEMİYOR

CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, bedelliye destek verdiklerini ancak ‘askerliğin ayaklar altına alındığını’ söyledi. Kimsenin askere gitmek istemediğini belirten Kuşoğlu “Askerlik kurumu yıpratılıyor. Millet olarak askerliğimizle övünürdük. Zaafiyet durumuna getirildi. 21 günde temel eğitim verilecek mi?” diye sordu.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...