Sözcü Plus Giriş

Bedelli askerlikte karar günü! Bedelli askerlik için son sözü Erdoğan söyleyecek

Plan ve Bütçe Komisyonunda, bedelli askerlik uygulamasına ilişkin düzenlemenin de yer aldığı kanun teklifi görüşülecek. Bir önerge ile, 28 günlük eğitimden vazgeçilmesi ve bedel miktarını ödeyenlerin hiç silah altına alınmaması eğilimi doğdu. 28 günlük eğitimin kaldırılması ancak ücretin 20 bin liraya yükseltilmesi de diğer bir alternatif olarak gündeme geldi.

Veli TOPRAK
Güncellenme: 09:06, 23/07/2018
Bedelli askerlikte karar günü! Bedelli askerlik için son sözü Erdoğan söyleyecek

Meclis Plan Bütçe Komisyonu'nda, 400 bin dolayında gencin yararlanması beklenen bedelli askerlik düzenlemesi bugün görüşülüyor.

MHP'li üyeler komisyonda 28 günlük eğitimin kaldırılmasını talep ederse, AKP dirense bile MHP ve muhalefetin oyları değişiklik için yeterli bulunuyor. TBMM Plan Bütçe Komisyonunda AKP'nin 15, CHP'nin 7, MHP ve HDP'nin 3'er, İYİ Partinin ise 2 üyesi var. Komisyonun Başkanvekilliği görevinde de, MHP İstanbul Milletvekili İsmail Faruk Aksu bulunuyor.

KIŞLA KOKUSU

TBMM'deki Milletvekilleri arasında , bedelli askerlik yapacakların 28 gün eğitime alınması ya da hiç silah altına alınmaması şeklinde beliren iki görüşün de destekçileri bulunuyor. 28 günlük eğitimi destekleyen Milletvekilleri, gençlerin kısa süreli de olsa üniforma giymesinin, vatan görevi bilinci açısından önemli olduğunu belirterek, ”Askerlik görevi Türk halkı için önem taşıyan bir kavram. Anayasa'da da vatan hizmeti, hak ve ödev olarak yer alıyor. Bu görev 28 gün de olsa kışla kokusu alınarak yapılmalı, bedellilerin de askerlik arkadaşı ve askerlik anısı olsun” görüşünü savunuyorlar.

MORALİ ETKİLİYOR

28 günlük eğitimi gereksiz bulan milletvekilleri ise ”Askerlik harp sanatı. 28 günde kimse birşey öğrenemez. Bu eğitim hem verimsiz olacak, hem de yüz binlerce bedelli asker için devlet, giyim kuşamdan yemeğine kadar harcama yapacak. 28 gün askere gidecekler, uzun dönem askerlerle birlikte aynı kışlada olacağı için kadro er ve erbaşlar açısından moral motivasyon bozukluğu da yaratıyor. Özel sektörde çalışanların 28 gün iş yerinden ayrılması da hem kendisi hem de işveren açısından sıkıntıya yol açar. Bedelli 2011 ve 2014 yıllarında olduğu gibi silah altına alınmadan uygulanmalı” görüşünde birleşiyorlar.

Bu konudaki son sözü yine Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın söylemesi bekleniyor.

İlginizi ÇekebilirBahçeli'den bedelli askerlik açıklaması: 28 güne ne gerek vardı!Bahçeli'den bedelli askerlik açıklaması: 28 güne ne gerek vardı!

 

İlginizi ÇekebilirEsnaftan bedellide esneklik talebiEsnaftan bedellide esneklik talebi
Yayınlanma Tarihi:07:40,