Bedelli askerlikte son durum! İşte Cumhurbaşkanının onayını bekleyen Bedelli Askerlik yasası…

Bedelli askerlik yasası dün itibarı ile Cumhurbaşkanı'nın onayına sunuldu! Meclis Genel Kurulu’nda görüşülen torba yasa teklifinin bedelli askerlikle ilgili maddeleri kabul edilmişti. Yaş ve yurt dışında yaşayanlar için değişiklikler var. İşte Bedelli askerlikte son durum!

Bedelli askerlikte son durum! İşte Cumhurbaşkanının onayını bekleyen Bedelli Askerlik yasası…

Bedelli askerlik yasası Cumhurbaşkanının onayına sunuldu. Son olarak yurt dışında yaşayanlar için getirilen bin Euro'luk tutar, 2 bin Euro'ya çıkarıldı ve 38 yaş sınırı kaldırıldı. İşte ayrıntılar…

BEDELLİ ASKERLİKTE SON DURUM

Yurt dışında yaşayıp, bedelli askerlikten yararlanmak isteyenlerin ödediği bin Euro'luk tutar, 2 bin Euro'ya çıkarıldı ve 38 yaş sınırı kaldırıldı. Bedelli askerlikten yararlanmak isteyenler, yurt dışında oturma veya çalışma iznine sahip olarak işçi, işveren sıfatıyla veya bir meslek ya da sanatı icra ederek, yurt içinde geçirilen süreler hariç olmak üzere, toplam en az 3 yıl süreyle fiilen yabancı ülkelerde bulunmak şartıyla, bağlı bulundukları Türk konsoloslukları aracılığıyla askerlik şubelerine başvuracak.

bedelli askerlik sözcü ile ilgili görsel sonucu

1 OCAK 1994 OLARAK DEĞİŞTİ

Bedelli askerlik yaşıyla ilgili teklifte yer alan 31 Aralık 1993 tarihi yeniden düzenlendi. AK Parti'nin verdiği önergenin kabulüyle bu tarih, kamuoyundan gelen talepler de dikkate alınarak 1 Ocak 1994 olarak değiştirildi.

Askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılmaları için başvurularda, 15 bin Türk lirası veya Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası döviz satış kuruna göre ödeme tarihindeki karşılığı kadar konvertibl yabancı ülke parasını bir defada ödemeleri ve 21 gün temel askerlik eğitimini yerine getirmeleri gerekecek.

Bedelli askerlik hakkından yararlananlar, temel askerlik eğitimi süresince çalıştıkları iş yeri, kurum ve kuruluşlar tarafından aylıksız veya ücretsiz izinli olacak.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...