Sözcü Plus Giriş

Beştepe’de kritik yemek

Son günlerde Türk ekonomisindeki olumsuz gelişmeler ve dolardaki spekülatif dalgalanma sonrası Ankara'ya gelen ilk devlet lideri Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani oldu. Yemekte 'kabarık dosyalar' da dikkat çekti.

16:46 -

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ile çalışma yemeğinde bir araya geldi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde basına kapalı gerçekleşen görüşme, yaklaşık 3 buçuk saat sürdü. Yemeğe Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da katıldı. Zirvede son ekonomik gelişmeler başta olmak üzere, iki ülke arasındaki ilişkilerin masaya yatırıldığı öğrenildi.

FOTO:AA

FOTO:AA

Yemek öncesi çekilen fotoğrafta Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bakan Albayrak’ın önündeki dosyalar da dikkat çekti.

DESTEK AÇIKLAMASI

Yemekten öncesi ise ajanslara Katar’ın Ankara Büyükelçisi Salim Mübarek Al Şafi’nin Türkiye’ye destek açıklaması düştü.

Al Şafi yazılı olarak yaptığı açıklamasında “Katar, 2016 yılında Türkiye'deki başarısız darbe girişiminde olduğu gibi, Türk kardeşlerinin yanında durmaya devam edecektir ve kardeş Türk halkının her zaman yardımına ilk koşandır.” dedi.

Al Şafi, iki ülkenin, halklarının çıkarına olan tüm bölgesel ve uluslararası konularda ortak duruşa sahip olduğunun altını çizerek, devlet yönetimleri ve halkları arasındaki ilişkilerin, bu duruşun ana ve güçlü dinamosu olduğu değerlendirmesini yaptı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile 6 Ağustos’ta bir görüşme gerçekleştirdiğini söyleyen Al Şafi, Katar’ın, krizin tırmanmasından önce ve siyasi müzakereler sırasında Türkiye’ye elinden geldiği kadar destek vermeye hazır olduğunu ilettiği bilgisini paylaştı.

Al Şafi, Katar halkının da Türkiye’nin maruz kaldığı ekonomik operasyonda Türk parasını desteklemek için 10 milyonlarca dolar tutarında Türk lirası satın aldığına dikkati çekerek, Türkiye’nin Katar’ın stratejik ortağı olduğunu dile getirdi.

FOTO:AA - Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani, 'dolar saldırısı'nın ardından Ankara'ya gelen ilk devlet lideri oldu.

FOTO:AA – Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani, ‘dolar saldırısı’nın ardından Ankara’ya gelen ilk devlet lideri oldu.

Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani’nin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la hafta başında gerçekleştirdiği telefon görüşmesinin sonrasında Katar devletinin büyük desteğini göstermek için Türkiye'ye geldiğini belirten Al Şafi, Başkan Erdoğan ile görüşen Katar Emiri Al Sani’nin ekonomik krizden sonra Türkiye'yi ziyaret eden ilk devlet lideri olduğuna vurgu yaptı.

Al Şafi, “Bu ziyaret, Türkiye ile Katar ilişkilerinin bazı yerel medya kuruluşlarının yalan ve kötü niyetli iddialardan daha büyük olduğunu gösteriyor. Kardeş Türk halkının yanında durduğumuzu yeniliyoruz. Türkiye ile ilişkilerimizin
sağlam olduğunu ve halkımız nezdinde bu ilişkilerin ayrı bir yeri olduğunu belirtiriz.” değerlendirmesini yaptı. AA

İLGİLİ HABERAnkara'da kritik ziyaretAnkara'da kritik ziyaret
Son güncelleme: 17:32 15.08.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more