Sözcü Plus Giriş

Bir aylık su kaldı! Yuvacık Barajı alarm veriyor

İstanbul'da etkili olan yağışlar, komşu kent Kocaeli'ne henüz ulaşmadı. Kocaeli’nin su ihtiyacını karşılayan Yuvacık Barajı’nda yalnızca 1 aylık su kaldı. Yetkililerin gözü Sapanca Gölü'ne çevrildi.

Uğur ENÇ / Kocaeli
09:50 -
Bir aylık su kaldı! Yuvacık Barajı alarm veriyor

Kocaeli'de yağışların gecikmesi kentin su ihtiyacını karşılayan Yuvacık Barajı'nı vurdu. Barajda su seviyesi 9.5 milyon metreküpe kadar düştü. 25 milyon metreküp depolama alanı bulunan barajda su öyle bir çekildi ki baraj yolları ile baraj yüzeyi arasında metrelerce yükseklikte yamaçlar oluştu.

FOTO:SÖZCÜ - Yuvacık Barajı'nda su seviyesi son yılların en düşük seviyesine indi.

FOTO:SÖZCÜ – Yuvacık Barajı’nda su seviyesi son yılların en düşük seviyesine indi.

Kentte uzun bir aradan sonra bugün yağmur başladı. Ülkeyi etkisi altına alan soğuk hava dalgasıyla birlikte yağışların artmasından umutlu olan kent yetkilileri olası bir kuraklık halinde alternatif olarak Sapanca Gölü'nü kullanacak.

2013 yılında yaşanan kuraklık sonrasında Sapanca Gölü'nden Yuvacık Barajı'na döşenen boru hattı ile besleme yapılmış, Sapanca Gölü'nün su seviyesi 3-4 metreye kadar düşmüştü. Söz konusu olay göl habitatını olumsuz etkilemiş ilerleyen yıllarda yağışlarla birlikte doluluk oranı artan Yuvacık Barajı'ndan göle su takviyesi yapılmıştı.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more