Sözcü vefat ilanı ile bir bebeğin yaşama tutunmasını sağlayabilirsiniz

SÖZCÜ’nün kampanyasına destek çığ gibi büyüyor. SÖZCÜ’nün “Acılar Paylaşıldıkça Hafifler” kampanyasının örnek olmasını isteyen Erken Doğan Bebekleri Yaşatma Derneği (ER-DO-DER) kurucusu Canan Göztepe, “İlan vererek bir bebeğin yaşama tutunmasını sağlayabilirsiniz” dedi.

Sözcü vefat ilanı ile bir bebeğin yaşama tutunmasını sağlayabilirsiniz

SÖZCÜ'nün “Acılar Paylaşıldıkça Hafifler” sloganıyla başlattığı kampanya kapsamında, gazetemize verilecek vefat ya da başsağlığı ilanlarının gelirinin yüzde 15'i sizin seçeceğiniz bir vakıf ya da dernekle paylaşılacak. Bu son derece önemli sosyal sorumluluk projesine sivil toplum örgütlerinden destek yağıyor.

Prematüre bebeklerin hayata tutunmaları için çalışan Erken Doğan Bebekleri Yaşatma Derneği (ER-DO-DER) kurucusu Canan Göztepe SÖZCÜ'nün başlattığı kampanya için “Herkese örnek olmalı” dedi. Canan Göztepe, SÖZCÜ'nün kampanyasının önemine dikkat çekerek şöyle konuştu:

MUTLULUĞUMU ANLATAMAM

“İlk duyduğumda gerçekten çok şaşırdım çünkü maalesef yayın kuruluşları sosyal sorumluluğa çok önem vermiyor ve bunun acısını bizler çekiyoruz. Bu kampanyayı okuduğumda nasıl mutlu oldum anlatamam. Çok önemli bir şeye eğildiniz. Tabii ki bunun parasal yönü de var ama bu şekilde bir kampanya ile destek görmek çok daha önemli. Derneğimiz adına bu kampanyanın öncüsü olduğunuz için teşekkür ederiz. Bize bağışlanır ya da bağışlanmaz ama başlangıcı bile çok güzel. Bu sayede bir bebeğin yaşama tutunmasını sağlayabilirsiniz. SÖZCÜ'nün kampanyası ciddi bir iş. Dilerim başka kuruluşlara da örnek olur. Sosyal sorumluluklara biraz daha eğilirler ve daha çok destek olurlar.“

Ülkemizdeki bebek ölümlerinin en büyük sebeplerinden biri, erken doğum olarak bilinen prematüre doğumlar. Her 10 bebekten 1'i prematüre doğuyor ve bebek ölümlerinin yüzde 75'i erken doğum nedeniyle gerçekleşiyor. Bu tabloyu değiştirmek için mücadele veren ER-DO-DER'in kurucusu Canan Göztepe iki bebeğini de erken doğum yüzünden kaybetmiş bir anne…

Her bağış kanserle savaşa katkı İlginizi Çekebilir Her bağış kanserle savaşa katkı

BAŞKA ANNELER AĞLAMASIN

Derneğin Yönetim Kurulu'nda görev yapan 14 kadından 10'u erken doğum yapan doktor, avukat ve iş kadınları… ER-DO-DER bugüne kadar yüzlerce prematüre bebeğin ihtiyaçlarına cevap vermenin yanı sıra yenidoğan yoğun bakım ünitesi olmayan Mardin, Kars ve Sinop'taki devlet hastanelerine yenidoğan yoğunbakım üniteleri yaptırarak bebeklerin yaşamasını sağladı. Önümüzdeki günlerde Gaziantep ve Adıyaman'da açmayı planladıkları yenidoğan yoğunbakım ünitileri için çalıştıklarını anlatan Canan Göztepe, derneğin neden kurulduğunu şu sözlerle anlattı:

“Ben 1981 ve 1983'te iki erken doğum yaptım, bebeklerimi kaybettim. O zamanlar yenidoğan yoğun bakım üniteleri yoktu. 30 yıl kadar çocuklarla ilgili derneklerde çalıştım. Ben çok ağladım başka anneler ağlamasın diye böyle bir dernek kurdum. İyi ki kurmuşum. 30 senelik de modacıyım ama iki işimi de severek yürütüyorum.”

Erken doğum nedeniyle iki bebeğini kaybeden Canan Göztepe “Ben ağladım, başka anneler ağlamasın” diyor.

Erken doğum nedeniyle iki bebeğini kaybeden Canan Göztepe “Ben ağladım, başka anneler ağlamasın” diyor.

Bebeklerin tüm ihtiyaçları karşılanıyor

Prematüre bebeklerin yaşayabilmesi için doğum anında hastanelerde yenidoğan yoğunbakım ünitelerinin olması gerektiğini anlatan Canan Göztepe, Anadolu‘da birçok hastanenin yenidoğan yoğun bakımı olmadığı için bebek ölümlerinin yaşandığına dikkat çekti. Dernek olarak devlet hastanelerine yenidoğan yoğun bakım servisleri yaptırdıklarını anlatan Göztepe, derneğin faaliyetleri hakkında şu bilgileri verdi:

8 YILDA ÇOK YOL ALDIK

“Biz 8 sene önce kurulduk ama bu 8 yılda çok işler başardık. Mardin'den başladık. Arkasından Kars ve Sinop'ta açtık. Prematüre çocuklar için ama yoğun bakımda sadece prematüre çocuklara değil zamanında doğmuş yine de hasta olan çocuklara da bakılıyor. Bütün yenidoğan çocuklara bakılıyor. Yenidoğan yoğun bakım ünitesi olmadığı için başka şehirlere giderken ölen birçok bebek var. Oysa erken doğmuş bebeklerin anında kuvöze konulması gerek. Biz bu üniteleri açarak o bölgelerde bebek ölümlerini sıfırladık.“

Göztepe, illerden gelen talepler üzerine yerinde incelemeler yaptıklarını belirtti. Yenidoğan ünitelerinin nasıl açıldığını şöyle anlattı: “Bir yenidoğan yoğun bakım ünitesi 500 bin ile 800 bin lira arasında mal oluyor. Üç tane açtık, sırada Gaziantep ve Adıyaman var. İllerde yoğun bakım ünitesi açacağımız zaman o illerin zenginleri bize yardım etsin diyoruz. Her sene balo yapıyoruz. Öğlen yemekleri yapıyoruz ve 3 senedir de kermes yapıyoruz. Böylece para topluyoruz.”

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...