Birlikte yaşadığı adamı öldüren kadına 12,5 yıl hapis

İstanbul Avcılar’da birlikte yaşadığı ve kendisinden 25 yaş küçük İdris Çakır’ı öldürdüğü iddia edilen Fatma Demir'in yargılandığı dava karara bağlandı. Sanık Fatma Demir'e "haksız tahrik altında kasten öldürme" suçundan 12 yıl 6 ay hapis cezasına karar verildi. Sanık Demir, "Bu yaşa kadar karınca dahi incitmedim. Çok pişmanım." dedi.

Birlikte yaşadığı adamı öldüren kadına 12,5 yıl hapis

Bakırköy 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde  görülen karar duruşmasına sanık Fatma Demir ve taraf avukatları katıldı. Duruşmada savcı bir önceki celse verdiği mütalaasını tekrarladı. Esas hakkındaki savunmasını yapan  esas sanık Fatma Demir ise “Bu yaşa kadar ben karınca dahi incitmedim.Çok pişmanım.” dedi.

Demir’in avukatı ise müvekkilinin halen olayın şokunda olduğunu belirterek, “Müvekkilimin şahıs kanına girerek tecavüzüne uğramıştır. Defarlarca dövülmüş ve zorlanmıştır. Aynı zaman da Oğlunu öldürmekle tehdit etti. Olay gününü tanıklardan da dinlemiştik. Beyanlarında Fatma Demir’in olay günü yapma etme gibi söylemleri ve ağlama sesleri duyduklarını belirtmişlerdi. Bunlar savunmamızı doğrular niteliktedir. Şahıs müvekkili öldürmek istemiştir.

Müvekkilim haksız saldırıyı defetmek için bu eylemi gerçekleştirmiştir. Maktülün yaralandığını düşünerek kaçmıştır. Yaşam hakkı kutsaldır. Müvekkilim kendisinin maktül’ün tarafından öldürülecekken korumuştur. En üst hadden tahrik indirimi uygulansın. Müvekkilin yattığı süre de dikkate alınarak tahliyesini talep ediyoruz” diye savunma yaptı.

“ÇOK PİŞMANIM”

Fatma Demir, hakimin “Son sözün nedir?” sorusuna ise “Çok pişmanım, şuan konuşamıyorum.  Adalete güveniyorum” diye yanıt verdi. Mahkeme heyeti sanık Fatma Demir’i “kasten öldürme” suçundan müebbet hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme heyeti eylemin haksız bir fiilin meydana getirdiği hiddetin etkisi altında haksız tahrik ile gerçekleştiğinin anlaşıldığından cezayı 15 yıla düşürdü. Sanık Demir’e, iyi hal inidirimide uygulandı ve ceza 12 yıl 6 aya düştü.

ÜYE HAKİM MUHALEFET ETTİ: CEZASI ALT SINIRDAN VERİLMELİ

Üye hakim, sanık Fatma Demir’e verilen cezaya muhalefet etti. Hakim Serin, “TCK 61. maddesinde cezanın belirlenmesindeki kriterler suçun işlendiği zaman ve yer, failin kastının ağırlığı, failin güttüğü amaç ve saik ve TCK 29. maddesinde de uygulanırken maktülün yaşam şekli, geçinme şekli, yaşadıkları süreç, olayın meydana çıkma nedeni, failin yaşadığı şiddetli elemşe haksız fiilin ağırlığı ve sürekliliiği de göz önüne alınarak sanığa ceza verilirken alt sınırdan ceza tayini ile 12 yıl hapis cezası verilmesi ve ayrıca TCK 62. maddesi uyarınca indirim yapılarak neticeden 10 yıl hapis cezası ile cezalandırılması görüşündeyim. Bu nedenle sayın çoğunluğun alt sınırdan uzaklaşarak hüküm kurmasına muhalifim”  dedi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...