Bitcoin şirketinde 1 milyon 300 bin liralık vurgun

İstanbul Polisi, çalıştığı Bitcoin şirketini 1 milyon 300 bin lira dolandıran, elde ettiği parayla 500 bin liralık cip alan şüpheli ve 2 adamı gözaltına alındı. Operasyonda 680 bin lira para ele geçirildi.

Bitcoin şirketinde 1 milyon 300 bin liralık vurgun

Polisi harekete geçiren olay, “Bitcoin” ticareti yapan bir firmanın emniyete yaptığı başvuruyla ortaya çıktı. Şirketin hesaplarından 1 milyon 300 bin lira çalındığının belirtilmesi üzerine İstanbul Emniyeti’ne bağlı Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü soruşturma başlattı.

Siber dedektiflerin yaptığı araştırmalarda, firmanın sistemleri incelemeye alındı. Araştırmalarda, firma çalışanı Aykan D., şüpheli olarak değerlendirdi.

foto: Habib Atam

foto: Habib Atam

ŞİFRE ÇALDI

Aykan D.’nin, firmanın üst düzey yöneticilerinin şifre bilgilerini ele geçirdiği tespit edildi. İddiaya göre,  Aykan D., elde ettiği şifrelerle 2 arkadaşını sisteme üye yaptı. Daha sonra arkadaşlarına bir bankada hesap açtırdı. Bu hesap üzerinden 1,5 milyonluk “Bitcoin”  satın almış gibi gösterdi.  Ancak bankaya para yatırılmadı.

foto: Habib Atam

foto: Habib Atam

500 BİN LİRAYA CİP

Aykan D.,  uzak bilgisayarla sisteme bağlantı kurdu. Dikkat çekmemek için 2 hafta boyunca işlem yaptı. Yapılan işlemlerde 200 bin lira kayıp gösterdi. Daha sonra ise 1 milyon 300 bin liralık kripto parayı arkadaşları adına sattı.  Paraları arkadaşlarına açtığı hesaba yatırttı. Ardından bankadan çektirdi.

İddiaya göre Aykan D., paraların küçük bir kısmını arkadaşlarına verdi. Kendisine aldığı parayla ise bir akrabası adına 500 bin lira ödeyerek lüks bir cip aldı. Cip için oğlu adına plaka aldı.

foto: Habib Atam

foto: Habib Atam

680 BİN LİRA ÇIKTI

Siber Polisi çalışmaların ardından, operasyon kararı aldı. Üç farklı adrese düzenlenen baskında Aykan D. ve 2 adamı gözaltına alındı. Şüphelinin adresindeki aramalarda 680 bin lira para ele geçirildi. Aykan D.’nin akrabası adına aldığı cipe de el konuldu.

foto: Habib Atam

foto: Habib Atam

BİRİ TUTUKLANDI

Vatan Caddesi’ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen şüpheliler işlemlerin ardından adliyeye sevk edildi. Dansçı olan ve gurubuyla birlikte 2010 yılında, özel bir kanalda yayınlanan yetenek programına katılan Aykan D., tutuklanırken, 2 kişi hakkında adli kontrol hükmü uygulandı.

foto: Habib Atam

foto: Habib Atam