Bozdağ: Sefer görev emrine ihtiyaç yok

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ gündeme ilişkin önemli açıklamalar yaptı. Bozdağ, Çekya'da gözaltında tutulan terörist örgüt PYD'nin eski eş başkanı Salih Müslim'in Türkiye'ye iadesi için gerekli evrakların verildiğini açıkladı. Bozdağ ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dile getirdiği 'sefer görev emri olanlar hazır olsun' ifadesiyle ilgili olarak şu anda ihtiyaç olmadığını sözlerine ekledi.

Bozdağ: Sefer görev emrine ihtiyaç yok

NTV’ye konuşan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bozdağ, Salih Müslim’in bugün mahkemeye çıkarılacağını belirterek şöyle konuştu;

“Salih Müslüm’ün son Avrupa seyahati sırasında Çekya’da bir otelde kaldığına dair bilgiler bize intikal edince Türk İnterpol’ü Çekya’dan talep etti. Yakalanması ve geçici tutuklanması ve akabinde iadesi talebiyle muhataplarına iletti. Onlar da gerekeni yaptılar. Şu anda aramızdaki sözleşme gereği yapılması gereken usule ilişkin bazı işler var. Geçici tutuklama alebini ve iade talebini içeren dosyayı Adalet Bakanlığı’nın iletmesi gerekiyor. Dün itibariyle dosya iletildi. Bugün de Salih Müslüm yargı önüne çıkarılacak ve karar verilecektir. Türkiye’ye iade edilmesi, beklentimiz o yöndedir.”

SEFER GÖREV EMRİNE İHTİYAÇ YOK

Bozdağ, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘sefer görev emri olanlar hazır olsun’ açıklamasıyla ilgili olarak da “Şu anda ihtiyaç olmadığını Sayın Cumhurbaşkanımız o açıklamasında da açıklıyor. Bu desteklere teşekkür ve gitme isteğine karşı verilen bir cevaptır. Şu anda sefer görev emri olanların bölgeye gitmesine ihtiyaç yoktur” diye konuştu.

CUMHUR İTTİFAKI

Büyük Birlik Partisi’nin (BBP) seçim ittifakında ne şekilde yer alacağıyla ilgili olarak ise Bozdağ, “Destici ittifakta yer alacağını ifade etti. Nasıl yer alacağını konuşmak için şu anda erken. Vakti gelince konuşulacaktır” dedi.

BM’nin ateşkes kararının Zeytin Dalı operasyonunu etkilemeyeceğini bir kez daha belirten Bozdağ, harekattaki son durumla ilgili bilgi verdi. Bozdağ, “Harekat başarıyla planlandığı gibi devam ediyor. Pek çok stratejik nokta ele geçirildi. Harekat hedeflerine ulaşıncaya kadar devam edecektir. Bölgedeki son terörist temizleninceye kadar devam edecektir. Özel harekatın gitmesi yaklaşan yeni mücadele için bir hazırlıktır. Şu anda daha ziyade şehirlerden uzak köy, belde ve kırsalda olan alanlarda mücadele devam ediyor. Alan daraldıkça bu mücadele sivillerin olduğu alana kayacaktır. Bunlar hazırlıklar. Meskun mahalle girdiği zaman oradaki tecrübesiyle hareket edilecek” diye konuştu.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...