Sözcü Plus Giriş

Bugün son! KYK burs başvurusu nasıl yapılır? KYK burs başvuru sonuçları ne zaman açıklanır?

KYK burs başvurusu yapmak isteyenler bugün e-Devlet üzerinden işlemlerini gerçekleştirebilirler. 21 Ekim'de yani bugün KYK burs başvuruları sona eriyor. Başvurusunu tamamlayan adaylar ise KYK burs sonuçlarını bekliyor. Peki burs başvuru sonuçları ne zaman açıklanacak?

Güncellenme: 11:16, 21/10/2018
Bugün son! KYK burs başvurusu nasıl yapılır? KYK burs başvuru sonuçları ne zaman açıklanır?

KYK burs başvurularının son gününde KYK burs başvurusu nasıl yapılır, şartlar neler merak ediliyor. Başvurular 21 Ekim 2018 Pazar günü saat 23:59’a kadar devam edecek. Öğrenci, başvuru yaparken herhangi bir ücret ödemeyecek. Başvuru sırasında öğrencilerin beyan ettiği ekonomik, sosyal ve başarı durumuna ilişkin bilgiler, KYK tarafından kamu kurumları aracılığıyla teyit edilecek. Peki KYK burs başvuru sonuçlarının açıklancağı tarih belli mi? İşte detaylar…

KYK BURS BAŞVURU SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANIR?

KYK burs başvuru sonuçlarının ne zaman açıklanacağına dair henüz bir açıklama ve bilgi bulunmuyor. Geçtiğimiz yıl KYK burs başvuru sonuçlarının 23 gün içerisinde açıklandığı düşünülürse, bu yıl KYK burs başvuru sonuçlarının 10-15 Kasım tarihlerinde açıklanması öngörülebilir.

KYK BURS BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Burs/kredi başvuruları e-Devlet'te yer alan YÖKSİS öğrenim bilgilerine göre alınacağı için öğrencilerin e-Devlet'teki bilgilerinin doğru ve eksiksiz olması önem taşıyor. Öğrencilerin başvuru sırasında herhangi bir sorun yaşamaması için öncelikle e-Devlet'e girerek okul/bölüm bilgilerini kontrol etmeleri, bilgilerinde hata olan öğrencilerin üniversitenin öğrenci işleriyle görüşmeleri gerekiyor. Hatalı ya da eksik öğrenim bilgisiyle burs/kredi başvurusu yapan öğrencilerin başvuruları geçersiz sayılacak

E-DEVLET KYK BURS BAŞVURU EKRANI

undefined

KYK BURS ÖNCELİK BELGELERİ NELER?

Şehit/gazi çocukları (şehit bekâr ise bekâr kardeşi/gazi bekâr ise kendisi), anne ve babası (her ikisi de) vefat edenler, tam teşekküllü devlet hastanesinden alınan sağlık kurulu raporu ile %40 ve üzerinde engelli olanlar, lise ve dengi öğrenimlerini Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı sevgi evlerinde tamamlayanlar, Darüşşafaka Lisesinden mezun olanlar ve milli sporcular KYK bursundan öncelikli olarak faydalanıyor. Bütün öğrencilerin e-Devlet üzerinden başvuru yapması ve başvuru indeks sayfasını okuyup onaylaması gerekiyor.

Başvuru esnasında öncelik durumu şehit/gazi çocuğu (şehit bekâr ise bekâr kardeşi/gazi bekâr ise kendisi) ile %40 ve üzerinde engelli olduğunu beyan eden öğrencilerin ilgili belgeyi Söğütözü Mahallesi 2176. Sokak No: 25 Çankaya/Ankara adresindeki Kredi Dairesi Başkanlığına 28 Ekim 2018 tarihine kadar elden veya posta yoluyla teslim etmeleri gerekiyor.

BURS, ÖĞRENİM KREDİSİ VE KATKI KREDİSİ ARASINDAKİ FARK

T.C. vatandaşı yüksek öğrenim gören başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere 5102 sayılı Yüksek Öğrenim Öğrencilerine Burs/Kredi Verilmesine İlişkin Kanun hükümlerine göre karşılıksız verilen paradır. Öğrenim Kredisi, Yüksek öğrenim gören T.C. vatandaşı öğrencileri maddi yönden desteklemek, sosyal ve kültürel gelişmelerini kolaylaştırmak amacıyla devam ettikleri yüksek öğretim kurumlarının normal öğrenimi süresince verilen, zorunlu hizmet yükümlülüğü bulunmayan borç paradır. Katkı Kredisi ise yüksek öğretim kurumlarında bir öğrenci için cari hizmet ödeneği karşılığı Bakanlar Kurulunca tespit edilen miktarın Devlet katkısı dışında kalan ve borçlanma karşılığı Kurumca öğrenci adına öğretim kurumu hesabına ödenen paradır.